Akıllı Telefonlara bu kadar para dökmek doğru mu ?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 1)

root61

Profesör
Amiral seviyesi denilen üst seviye telefonlar
Yurtdışında çıktıklarında ya 699,799 olurdu.
Her ne oldu ise 1000$ seviyesi ilk başlatan Samsung arkasından Apple oldu.
Hatta ve hatta LG bile boyuna bakmadan o bile 1000 rakamına yakın fiyatlar vermeye başladı.Önce Galaxy S8 ve S8+ ardından İphone X ile
1000 dolar seviyesine çıkıldı. Hatta Iphone X Almanya 1150 € fiyatla satıldı.
LG bile düz V30 u 950 euro dan satışa çıkardı.
Eskiden hafızası yüksek olanlar bile 1000 rakamına yaklaşmazken bugün bir standart oldu.

Döviz yüksek, alım gücümüz düşük bu gerçek anlattıklarım bahane olamaz fakat bu fiyat arttırımları tesadüf olamazdı.
Çinli firmaların 1080p panelli iş görür cihazlar çıkarıp 350-500 Dolar seviyesinden satacaklarını öngördüler ve fiyatları şişirdiler.
Hangisi olursa olsun çok yüksek rakamlar. Öyle ki eklenen vergiler döviz yüksekliği göz önüne alınırsa bir telefon 10 bin lira çok büyük bir rakam. Bu bütçeler ile laptop,konsol, beyaz eşya (ki 13500 ben aldım )alınır.
Eskiden ekranı kırılsa 1000 lira göz korkuturdu fakat yaptırmaya değer görülürdü, bugün Mi8T nin ekranı 850 TL ye takılıyor pahali modelleri düşünemiyorum.
Sizler neler düşünüyorsunuz sizce gereksiz para israfı mıdır?

ishak042

Profesör
Eğer alacak kişi 4 5 yıl kullanacaksa ve sadece o telefon ihtiyaçlarını karşılayacaksa ayrıca maddi durumu da zorlamayacak ise alınır tabi. Ama onun dışında 2000 3000 TL lik cihazlarda günümüz için ideal

Administraktör

Audiophile
Yönetici
Mod. Adayı
Evlere milyonlarca lira dökmek doğru mu? Hız sınırı en fazla 140 iken 200 bin tl lik araç almak mantıklı mı? 7 bin tl lik bilgisayarla her şeyi yapabilirken 20 bin tl lik bilgisayar almak mantıklı mı?

Bu soruların hepsinin tek bir cevabı var "alım gücü".

Son düzenleme:

<<Dkn nyz>>

KAYBETMEKTEN KORKTUĞUMUZ İÇİN YALNIZIZ
Yönetici
Mod. Adayı
Doğru değil alım gücü ne bağlı ama bu durum değişiyor şu an kredi çekim 5 10k lık cihaz alanlar var birazda hırs ve istek

AlteredTech

Profesör
Kullanım amacı ve alım gücüyle alakalı bu durum. Nasıl adamın durumu 2500-3000’lik cihaza yetiyorsa onu almalı. Gidip S10+ ya da XS Max almaya çalışmamalı.

Ya da eğer sadece sosyal medya ve kamera ağırlıklıklı kullanılacaksa gidip 855+’li cihaz alınmamalı, oyun oynayacak adamı da orta seviye cihazlar bile mutlu eder. (730 her oyunu full’de açıyor) bütçesi zorlancaksa yukarı çıkmamalı.

Bizim ülkemizde ne yazık ki çoğu insan ihitiyaç için değil kendilerince hava atmak ve prestijlerini yükseltmek(!) için cihaz alıyor.

Administraktör

Audiophile
Yönetici
Mod. Adayı
Bu dünyada üç gün sonra alacağımız nefesin bile garantisi yok. Bir insan işten atılabilir yada işi bozulabilir.

Bana göre telefonunu bile kredi ile alan adam evini arabasında kredi ile alır.

Açıkçası ben üç gün sonra alacağım nefesden emin değilim siz nasıl kredi çekenin borcunu rahatlıkla ödeyebileceğinden bu kadar emin olabiliyorsunuz ki?

kmurat

Dekan
3000 tl'lik telefonlar ile her işinizi görürsünüz. 15.000 lira verip te, sonra 3000 liralık telefon ile çoğu özelliği ile eşdeğer olduğunu fark ettiğiniz zaman, canınız yanmayacak mı?

Akıllı olan zaten tuşlu telefon alır.

<<Dkn nyz>>

KAYBETMEKTEN KORKTUĞUMUZ İÇİN YALNIZIZ
Yönetici
Mod. Adayı
Ödeyemeyen tonlarca insan tanıyorum. Bir yılda kaç kişiye haciz geliyor bir bilseniz...
Aynen x i alıp 3 ay kullandı 3500tl ye zor sattı ölücü fiyatına borcu kapattı ayağımızı yorganımıza göre uzatmalıyız
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ben en fazla 2k para verrim daha altına iyi cihaz çok az(daha doğrusu bana katlanabilecek)

Yoo gayet ucuz. Sadece siyasi sebeplerden bize pahalı geliyor. Neredeyse %100 vergi var ayrıca. Dolar olarak falan pahalı demeyin bana. Op7 pro 670 dolar, mi9 500 dolar s10 plus 900 dolar birim fiyat olarak gayet ucuzlar.

Son düzenleyen moderatör:

kmurat

Dekan
Avrupa da da herkes İphone kullanmıyor. Yada en pahalısını. Herkes ödeyebildiğini kullanıyor. Hesap bilmeyene de biz öğretecek değiliz. Borcunu da ödeyiverecek değiliz. Her koyun kendi bacağından asılırmış.

Ekonomik krizde gm9pro ustu gereksiz arabada Lada Samara yeter fazlasina gerek yok.

stat counter