Akıllı Telefonlara bu kadar para dökmek doğru mu ?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 1)

Leand

Profesör
Niye ülkede ekonomik kriz var? Banane ben daha fazlasını istiyorum?
O zaman ya ülkesini ve refahını düşünen insanların ülkesinde mülteci ikinci seviye insan olacaksın (göç edeceksin) yada bu ülkenin düzelmesini bekleyeceksin (hiç bir zaman)... :/
Mesaj otomatik birleştirildi:

Avrupa da da herkes İphone kullanmıyor. Yada en pahalısını. Herkes ödeyebildiğini kullanıyor. Hesap bilmeyene de biz öğretecek değiliz. Borcunu da ödeyiverecek değiliz. Her koyun kendi bacağından asılırmış.
Avrupada iphone alamayan adam borç batağında evsiz filandır... Burada ülkenin yarısından fazlası alamıyor... neden??

Administraktör

Audiophile
Yönetici
Mod. Adayı
Türkiye deki aile başı ortalama gelir 12 bin$. Bu hayatı yaşamanın tek sebebi ekonomi olamaz düşüncesindeyim.

Melih Beyefendi

Doçent
Yasaklı
İSTANBUL/Sultangazi (Türkiye Cumhuriyeti)
Ekonomik krizde gm9pro ustu gereksiz arabada Lada Samara yeter fazlasina gerek yok.
Aynen hocam. Ülkede garip bir ekonomik kriz var. Enflasyon rakamları tam açıklanmıyor, üniversiteli gençlerimiz konfeksiyon köşelerinde sürünüyor. Hem de hepsi Yıldız teknik üniversitesi, İstanbul üniversitesi, İstanbul Zaim (galiba burası özel) gibi yerlerden mezun olmuş gençler. Ülkede bariz bir AKP üstünlüğü var. Haberler hep AKP'yi övüp CHP'ye sövüyor. Hem de tonlarca ceza almış olmalarına rağmen. Mesela, Honor 9X 230, 9X Pro da 320 dolardan satışa sunuldu. Ülkemize gelse tomar para. Ama ülkede kesin bir ekonomik kriz var. Devamını anlatmak isterdim. Ama karakter sınırı da var. SDN'yi kodlyanlar iyi kod yazamamış. (Kod yazanlara saygım sonsuz.)

Leand

Profesör
Türkiye deki aile başı ortalama gelir 12 bin$. Bu hayatı yaşamanın tek sebebi ekonomi olamaz düşüncesindeyim.
Ülkede gini indeksine göre fakir ve zengin arasında korkunç bir uçurum var yani zengin akplilerin parasını bizim haneyede yazıyorlar 12000$ gelir yok ortalamada halkın yarısından çoğu çalışmıyor çalışan kesimin 100'de 80'e yakını 70 kadarı asgari ücretli bu tabloda 12000$ çıkıyorsa bir haksızlık vardır.

Administraktör

Audiophile
Yönetici
Mod. Adayı
Ülkede gini indeksine göre fakir ve zengin arasında korkunç bir uçurum var yani zengin akplilerin parasını bizim haneyede yazıyorlar 12000 tl gelir yok ortalamada halkın yarısından çoğu çalışmıyor çalışan kesimin 100'de 80'e yakını 70 kadarı asgari ücretli bu tabloda 12000$ çıkıyorsa bir haksızlık vardır.
Demek istediğim şey bu değil. Zaten sayılabilecek insanlarım çoğuda 3 5 yılda zengin olmuş insanlar değil köklü aileler.

Murat okumuş(okuyan) insan. Girişimci olursa çalışkan olursa önü açık. İleride nasıl biri olacağını bu zamanlarda belirleyecek üç aşağı beş yukarı.

OzkanK.

Üyecik
Telefon fiyatlarında adamlar arz ve talebe bakar. İsterse 2000$ fiyat biçsin yeni telefona Cebinde paran yoksa beğenmiyorsan alma. Veya 500$ desin hoşuna gidiyorsa al.
Ayrıca telefona o kadar yüksek fiyatlar vermek banada saçma geliyor. Telefonu ihtiyacları dorultusunda almaktan çok hava atmak masaya koymak için alındığı için bizim Türk insanı söylenecek pek birşey yok. 2017-2018 sezonunda Türkiye'de 13 milyon telefon satılmıştı ve telefon değiştirme sıklığı 2 Yılın atlına düşüp 1.5 yıllara yaklaşmıştı. Son yıllarda Dolar yükseldi ve alım gücü düştüğü için biraz biraz azaldı yeni telefon alımı.
İçinde ÖTV olan bütün ürünler zevk meselesi ve parası olanın alması gereken ürünler. Mesela telefon araba alkol sigara pırlanta vb ürünlerin için ÖTV ( Özel Tüketim Vergisi) var paran varsa alacan yoksa ucuz olsun diye ağlamıyacan. Adam asgari ücret ile çalışıyor Iphone almaya S10+ almaya niyetleniyor.

Sen ne anlatıyorsun ya ? Ne 12 Bin doları nerde 12 bin dolar? Bazı zenginlerin aşiırı yüksek varlıklarının yükselttikleri çıta benim ve ve bu halkın durumunu açıklamıyor.

Bu hükümet madem 17 senedir tam güçle yönetiyor o zaman bu halkın en düşük bireyini bile belli bir seviyeye çıkarmak zorunda. Bu işler avrupadan rusyadan dönan hastalıklı domatesleri, elmaları ,armutları iç piyasaya sürüp bakın ucuzlattık demeye benzemez.

Yıllar önce ihracat içni ayrılan kirazlardan aldığım tadı hiçbir kirazdan alamadım. Kendi ürettiğimizin bile iyisini yiyemiyoruz.

Son düzenleme:

Administraktör

Audiophile
Yönetici
Mod. Adayı
Sen ne anlatıyorsun ya ? Ne 12 Bin doları nerde 12 bin dolar? Bazı zenginlerin aşiırı yüksek varlıklarının yükselttikleri çıta benim ve ve bu halkın durumunu açıklamıyor.

Bu hükümet madem 17 senedir tam güçle yönetiyor o zaman bu halkın en düşük bireyini bile belli bir seviyeye çıkarmak zorunda. Bu işler avrupadan rusyadan donan hastalıklı domatesleri, elmaları ,armutları iç piyasaya sürüp bakın ucuzlattık demeye benzemez.

Yıllar önce ihracat içni ayrılan kirazlardan aldığım tadı hiçbir kirazdan alamadım. Kendi ürettiğimizin bile iyisini yiyemiyoruz.
Bu güne kadar kim halkın en düştüğünü bile belli seviyeye çıkarmış ki. A da aynı B de. Eğer birilerinden seni bir yere getirmesini beklersen çok beklersin. Kendin çabalayacalsın.

Bu güne kadar kim halkın en düştüğünü bile belli seviyeye çıkarmış ki. A da aynı B de. Eğer birilerinden seni bir yere getirmesini beklersen çok beklersin. Kendin çabalayacalsın.
Ya abi hala boş konuşuyorsun. Birileri beni bir yerden bir yere getirsin demiyorum. Sen ne anlıyorsun.

Paranın alım gücünü yükseltecek olan devlettir bunu yapabilecek başka bir oluşum yok.. Paranın alım gücü yarı yarıya düşmüş sen hala birilerinin seni bir yerden bir yere getirmesini bekleme diyorsun.

Dün 3000 alan adamın aynı şartlarda yaşamsı için bugün 6000 TL gerekiyor ve bu ortamda suçlu hala biz halk mı oluyoruz biz mi yeterince çalışmıyoruz?
Bu halk birşeylerin düzgün gitmesi için haftanın 7. günü de çalışmalı yani öyle mi? Veya günde 12 saat
Bana şöyle katma değer şöyle çalış kazanırsın yok şöyle yaparsan böyle olur bu ülkede KPSS 2.cisi mülakat ile elendi bunun daha üstü daha absürtü yok.(1.nin elenmesi diyen olursa ana avrat kayarım)

Devlet asgrai ücretlinin yaşama şartlarını bellibir seviyeye çıkarmak zorunda
Devlet asgari ücretlinin çalışma şartlarını denetleyip hayvan gibi çalıştırılmasını önlemek zorunda
Devlet iş veren güvenlik şartlarını denetliyor mu diye denetlemek zorunda öyle ölmek bu işin fıtratında var denilerek kurtulunamaz.
Falan filan 17 senedir yönetiyorlar 17 sene. Hiç bir güç önlerinde duramıyor kimse hesap soramıyor. Bu kadar yetkileri varsa sorumlulukları da var.

Administraktör

Audiophile
Yönetici
Mod. Adayı
Ya abi hala boş konuşuyorsun. Birileri beni bir yerden bir yere getirsin demiyorum. Sen ne anlıyorsun.

Paranın alım gücünü yükseltecek olan devlettir bunu yapabilecek başka bir oluşum yok.. Paranın alım gücü yarı yarıya düşmüş sen hala birilerinin seni bir yerden bir yere getirmesini bekleme diyorsun.

Dün 3000 alan adamın aynı şartlarda yaşamsı için bugün 6000 TL gerekiyor ve bu ortamda suçlu hala biz halk mı oluyoruz biz mi yeterince çalışmıyoruz?
Bu halk birşeylerin düzgün gitmesi için haftanın 7. günü de çalışmalı yani öyle mi? Veya günde 12 saat
Bana şöyle katma değer şöyle çalış kazanırsın yok şöyle yaparsan böyle olur bu ülkede KPSS 2.cisi mülakat ile elendi bunun daha üstü daha absürtü yok.(1.nin elenmesi diyen olursa ana avrat kayarım)

Devlet asgrai ücretlinin yaşama şartlarını bellibir seviyeye çıkarmak zorunda
Devlet asgari ücretlinin çalışma şartlarını denetleyip hayvan gibi çalıştırılmasını önlemek zorunda
Devlet iş veren güvenlik şartlarını denetliyor mu diye denetlemek zorunda öyle ölmek bu işin fıtratında var denilerek kurtulunamaz.
Falan filan 17 senedir yönetiyorlar 17 sene. Hiç bir güç önlerinde duramıyor kimse hesap soramıyor. Bu kadar yetkileri varsa sorumlulukları da var.
Bence sen beni anlamıyorsun. Bunları daha öncede konuştuk bu durum süregelen bir şey. A hükünetide gelse B hükünetide gelse bu ülkenin durumu değişmiyor. Röportajında seyyah çok güzel bahsetmiş mesela o TL nin 4 kat değer kaybettiği günlerden. Elbetteki ben geçmişle kıyaslama yapmıyorum. Şuanki durumdanda memnun değilim ama Türkiyede yaşıyorsan bu böyle gelmiş böyle gidecek.

Eğer refah istiyorsan çok çalışıp kendini 12bin$ kazananlar listesine yazdırmalısın.

Türkiye'nin kurulduğu günden beri çözülemeyen üç sorunu
1)ADALET
2)EKONOMİ
3)ADALET

Melih Beyefendi

Doçent
Yasaklı
İSTANBUL/Sultangazi (Türkiye Cumhuriyeti)
Aynen hocam. Bu devirde kimse kimseye asla yardım etmez. Kendi ayaklarınızın üstünde durmalısınız. En yakın dostunuz veya arkadaşınız bile sizi yarı yolda bırakır. Ama bence ülke tarafsız olmalı. Tarafsız! İsmi alfbenin ilk harfi ile başlayan lanet haber bültenleri ile elimize bir şey geçmiyor! Ve sosyal medya ile büyüyen bir gençliğimiz var. Bir yandan kadınlara şiddet bitmiyor. Adalet kusura bakmayın ama yetersiz. Bakın hocam, çocuk istirmarcısı olan (ban yemezsem orospu çocukları) serbest kalıyor.

Administraktör

Audiophile
Yönetici
Mod. Adayı
Aynen hocam. Bu devirde kimse kimseye asla yardım etmez. Kendi ayaklarınızın üstünde durmalısınız. En yakın dostunuz veya arkadaşınız bile sizi yarı yolda bırakır. Ama bence ülke tarafsız olmalı. Tarafsız! İsmi alfbenin ilk harfi ile başlayan lanet haber bültenleri ile elimize bir şey geçmiyor! Ve sosyal medya ile büyüyen bir gençliğimiz var. Bir yandan kadınlara şiddet bitmiyor. Adalet kusura bakmayın ama yetersiz. Bakın hocam, çocuk istirmarcısı olan (ban yemezsem orospu çocukları) serbest kalıyor.
Mesajınızın üstündeki mesaj bu mesaja cevap verir nitelikte.

Leand

Profesör
Bence sen beni anlamıyorsun. Bunları daha öncede konuştuk bu durum süregelen bir şey. A hükünetide gelse B hükünetide gelse bu ülkenin durumu değişmiyor. Röportajında seyyah çok güzel bahsetmiş mesela o TL nin 4 kat değer kaybettiği günlerden. Elbetteki ben geçmişle kıyaslama yapmıyorum. Şuanki durumdanda memnun değilim ama Türkiyede yaşıyorsan bu böyle gelmiş böyle gidecek.

Eğer refah istiyorsan çok çalışıp kendini 12bin$ kazananlar listesine yazdırmalısın.

Türkiye'nin kurulduğu günden beri çözülemeyen üç sorunu
1)ADALET
2)EKONOMİ
3)ADALET
Dostum hiç biri gönlü ile düzeltmez deyip iktidarı birine teslim edip işler durumdaki bürokrasiyi imha etmelerine izin vermek ironik değilmi??? Halbuki bürokrasi yöneticilerin üstündeki bürokrasi kılıcı değilmiydi hukuk neden yok??? Değişime karşı olup zaten hepsi aynı demekte enteresan mesela avrupa ve abd'de başa gelen böyle hakanlık taslayabilirmi??? Ülkede hukuk yok, haber ve iletişim kaynağı yok siz hala işi sadece maddiyata vurmuşsunuz cebimde param olsa insan yerine konacağım ülkeye giderim??? Kaldı ki vaziyet o kadar rezil ki insanların cebinde para dahi yok hani derler ya kuru kuruya hal aynen bu....

Leand

Profesör
Doğrudur hocam. Desteğiniz için sağolun. Ama dediğim gibi #SUSAMAM isimli şarkı ülkemizin şu anki halini anlatıyor. Hocam birde ülkede bir "Torpil" şeyi var. Mesela, Erdoğan'ın damadı Berat, adam ekonomiden gıdım anlamıyor. Ama adam ekonominin başında ve ekonomi daralıyor, ülkemiz gittikçe dışa bağımlı hale geliyor. Üretenlere, hele hele çiftçilere gıdım destek yok. Burada enflasyon %50'ye yakın. Adamlar hala "İstanbul Büyükşehir Belediyesine kayyum atanacak." diyor. Hocam ülkemizin halini şu anda yorumlar mısınız?
Şahsen çoğ eyi görüyorum. ;)

Administraktör

Audiophile
Yönetici
Mod. Adayı
Dostum hiç biri gönlü ile düzeltmez deyip iktidarı birine teslim edip işler durumdaki bürokrasiyi imha etmelerine izin vermek ironik değilmi??? Halbuki bürokrasi yöneticilerin üstündeki bürokrasi kılıcı değilmiydi hukuk neden yok??? Değişime karşı olup zaten hepsi aynı demekte enteresan mesela avrupa ve abd'de başa gelen böyle hakanlık taslayabilirmi??? Ülkede hukuk yok, haber ve iletişim kaynağı yok siz hala işi sadece maddiyata vurmuşsunuz cebimde param olsa insan yerine konacağım ülkeye giderim??? Kaldı ki vaziyet o kadar rezil ki insanların cebinde para dahi yok hani derler ya kuru kuruya hal aynen bu....
Benim mesajım konu çerçevesinde Murat a cevaptı. Çoğunu silmiş olsamda forumdaki eski mesajlarıma bakabilirsin. Siyasetin serbest olduğu mesajlara. Ben görüşümü çok açık ve net Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde belli ettim. Şuan ise yapılan bazı hatalar sebebi ile tarafsızım.

Açıkcası bulunduğumuz durumu geçmişten günümüze incelediğimizde ben hep aynı çizgide bir hareket görüyorum.

2018 cumhurbaşkanlığı seçiminde bana göre bu ülkeyi değiştirebilecek biri vardı adaylar arasında ancak şuan ülkeyi değiştirebilecek hiç kimse yok.

Böyle düşünen biri insanlara nasıl tavsiyeler yapar Bi düşünün isterseniz? Bu ülkenin başına A da gelse C de gelse aynı der değil mi?

Ve ayrıca bu ülkede bir şey değişmesini bekleme kendini kurtarmaya bak der değil mi?

Şimdi bu çerçevede yazdıklarımı bir daha oku. Ben bu konu hakkında dahada konuşmayacağım.

alcasar

Asistan
Akıllı telefonlara bu kadar para vermek doğru değil çünkü şuan 3000 liralık telefonlar 5000 liraya satılmaya başlandı. Evet yanlış duymadınız başka bir ülkede yaşasanız o telefonu 3000 e alabilirdiniz.

stat counter