Aralık 2016 Dolar Kuru

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

rawkid

Dekan

1 dolar an itibariyle 3.55₺ olmuştur. Bununla ilgili ne yapılacak acaba. Ve bu hızla giderse yıl sonu 1 dolar 4₺ olabilir. Bu gerçekten cilginca bisey olur.

MrSmoke

Dekan
50 liralık kullanan arkadaşlar nerdesiniz?

Ben Kenobi

Dekan
Benim 2014'te aldığım 3.5 milyarlık dizüstü bilgisayar kalibresindeki bilgisayarlar bugün 7 milyarın üstünde.

rawbick

Üyecik
Şu anda 1 dolar = 3.5 tl. 1200 dolarlık bilgisayar 4200 tl den satılıyor.

1 tl = 3,5 dolar olduğunu düşünün;

Aynı bilgisayar 342 tl oluyor.

Ben Kenobi

Dekan

Bu kafayla gidersek tillah iflah olmayız
Bence bunda sorun yok.
Ama doları yakanların kafasında sorun var.
Bilmiyorlar ki doları yakmak Amerikan ekonomisini güçlendirir.
Çünkü Amerika dolarları altın karşılığında diğer ülkelere vermekte.
Amerikaya altın verip kağıt parçası alıp sonra o altını geri almadan kağıt parçasını yakmak akılsızların işidir.
Ve Kuran'da belirtildiği gibi akılsızların üzerine pislik yağar.
Allah milletimizi affetsin korusun ve doğru yola iletsin, ne diyelim.

rawbick

Üyecik
Dolar bozdurarak doları ancak 0.10-0.20 düşürürler ki buda kalıcı düşme değil. Hadi herkes dolar bozdursun dolar 3.00 a düşsün eğer ivme mevcutsa yine yükselecektir.

rawkid

Dekan
Dolar çıldırdı suan :D Güncel kur 3,34. Çoğu site kuru guncelledi. Parça alacaklar fazla beklemeden bugünlerde alabilir. Sanırım bende zarara doğru gidiyorum.

Tys23

Dekan
1.5'tan nasıl 3.5 oldu bu Dolar sebebi neydi ki ?

Son düzenleyen moderatör:

rawbick

Üyecik
3.37 lere kadar düşen dolar şuan 3.44 e çıkmış durumda. Halkta dolar kalmadı ee ne yapacaz şimdi ? Mal üretip satmadan para bozdurarak dolar düşmez dedik inanmadınız.

MrSmoke

Dekan
Demek ki vatandaşı çağırıp dolar bozdurun demekle olmuyormuş. Abi üretim yok üretim anca tüketiyoruz dolara bağımlıyız.

rawbick

Üyecik
Onu diyorum işte bir şey üretip dolar karşılığı satsak zaten düşer ama hep basit şeyler üretip satıyoruz örneğin domates fındık. Adamların sattığı şey petrol ,doğal gaz, silah,tank,uçak daha uzar gider. Sonra niye dolar yükseliyor.

MrSmoke

Dekan
Onu diyorum işte bir şey üretip dolar karşılığı satsak zaten düşer ama hep basit şeyler üretip satıyoruz örneğin domates fındık. Adamların sattığı şey petrol ,doğal gaz, silah,tank,uçak daha uzar gider. Sonra niye dolar yükseliyor.
Silah tank adımları yeni yeni başlıyor da şu akıllı cihazlarda tablette bilgisayarda daha çok yerimizde sayarız. Yerliye teşvik diye döşediler vergiyi ama alacak telefon yok gitim çöp vestele niye para vereyim ben.

Ben Kenobi

Dekan
Ülkemizde hak etmeyen, o işten anlamayan, o işin piri olmayan, sırf güzel dalkavukluk yapan ne kadar adam varsa tepe başlarına getirildi, ekonominin kötü gitmesinin nedenlerinden biri de bu, bunu atlamayalım.
Ayrıca ülkemizde israf son yıllarda çığ gibi arttı, birey bazında değil belki ama devlet bazında, bu da nedenlerden biri.

Bu ikinci madden aslında birincisi ile de dolaylı alakası var.
Şöyle ki misal devlet kurumlarına klima için ihale yapılıyor, bu ihale hak edene değil, hak etmeyen ama hükümete sürekli dalkavukluk yapan birine veriliyor.
Bu kişi de daha fazla para kazanmak için, elektrik tasarruflu klimalar yerine elektrik tüketimi pahalı ve bakımı da pahalı olanı tercih ediyor. (Bu sayede kendisi daha fazla para kazanıyor.)
Sırf bu yüzden devletteki klimalar normallerine göre 3 kat daha fazla elektrik harcamakta.
Bu sadece bir tane örnek, bir tane.

stat counter