Bono ile vadeli Mevduat arasındaki fark nedir?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

kmurat

Profesör
Bu Ülkede daha önce de bazı, daha önceleri pek tanınmayan veya o zamana kadar var olmamış bankalar daha yüksek faizlerle mevduat toplayıp, sonrada ana parayı dahi geri ödemeden yöneticileri ortadan kaybolmuştu. Ansızın ortaya çıkan bankalar, yine ansızın ortadan kaybolabilirler. Üstelik söz konusu bananın fiziki bir ulaşılabilirliği de yok. Şahsi fikrim, güvenmeyin.

beyzabetül

Profesör
Anlatımda banka dediği 3. bir banka.

Sizin mevduatınızı yatırıp bono alacağınız Bankayı'yı Borçlu sıfatıyla görün ve öyle okuyun derim. Normalde bono yapıldıktan sonra vadesi beklenmesi gerekir eğer borç veren kişi parasını erken tahsil etmek istiyorsa bono'yu bir bankaya kırdırır ve belli oranlarla kırılan bono ücreti size ödenir, burada bayağı bir kesinti olur. Örneğin 1000TL de 100 tl gibi 3-5 tl lik kesıntıler değil, bu kesintilerde bononun kalan vadesine bağla olarak değişir.

Ben vadeli hesap kullanmıyorum, faiz getirisi istiyorsan enpara kullanabilirsin. 11.50 faiz sunuyorlar ve devlet güvencesi var. Bu bonoyu akbank, yapıkredi veya ziraaat bankası vakıf bankası v.s. gibi kendisini ispat etmiş bankalar olsa bono tercih ederdim ama reklamdakı bankanın yani aktif bank hakkında pek bilgim olmadığı için bono tercih etmezdim.

Paranı değerlendirme konusunda dövizden anlarsan döviz mevduattan daha fazla kazandırır. Dövizden anlamıyorsan dövize bulaşma, yatırım tavsiyesi değildir, ben sadece kendimi senin yerine koyarak sorularını cevapladım.
şuan en fazla fibabank tanışma faizi olarak 3 ay boyunca yüzde 13 veriyor ,ondan sonra ingbank turuncu hesap 1 yıl.oda şuan 12.75. bunu reklamlarda gördüm 13.5 yazıyor.sonra 14.29 falan gibi rakamlar yazıyordu.bu yüzden tercih etmek istedim
daha önce dövize yatırım yapıyordum ama pek şansım olmuyordu.yani ne zaman dolar alsam düşmeye başlıyordu.diğer dövizlerden zaten hiç haberim yok.ama seçimden sonra bir hareketlenme olacak gibi gözüküyor
--- Gönderi Güncellendi ---
sıkıntı yaşamazsın bonoda
diğer diğer arkadaşlar sizin gibi düşünmüyor :)

stat counter