Canonical Ubuntu 8.04 MID Edition'u Yayınladı

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


Nemesis

Dekan
Katılım
31 Eki 2007
Mesajlar
7,787
Puanları
38
Konum
Uşak
Ubuntu işletim sistemleri Linux dağıtımları arasında en popüleri olmasıyla ön plana çıkmakta fakat Canonical firması sadece masaüstü PC ve dizüstülerle sınırlı kalmak istemiyor. Sistem gereksinimleri son derece düşük olan Ubuntu Netbook Remix, ASUS Eee ve HP 2133 gibi sistem kaynakları son derece sınırlı veya küçük olan bilgisayarlara yönelik hazırlanıyor. Yalnız Phoronix sitesinde belirtildiği üzere Canonical, şimdi de mobil internet cihazları (akıllı cep telefonu ve PDA gibi) için Ubuntu MID Edition 8.04'ü yayınladı.

MID Edition da Ubuntu'nun kırpılmış bir versiyonu fakat kullanım arayüzü ve araçları mobil internet cihazlarına göre uyarlanmış. Bu mini Linux işletim sisteminin ayrıca bir ekran klavyesi ve Gecko tabanlı bir web tarayıcısı da var. Ayrıca kullanıcılar hızlı mesajlaşma için Pidgin'i hazır bulacaklar. Diğer dikkat çeken araçlar arasında ise e-posta için Claws ve ses/görüntü oynatma için Moblin Media bulunmakta.

Bir MID sahibiyseniz Ubuntu 8.04 MID Edition'u bu adresten indirebilirsiniz. Yeni mobil platform Menlow'un (Centrino Atom) da desteklenmesi sevindirici.

Kaynak
 
Üst
stat counter