Çinli öğrenciler PS4 üretiminde çalıştırılıyor!

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


AliA

Guru
Onursal Üye
Katılım
29 Haz 2007
Mesajlar
64,943
Puanları
0
Apple’ın montajcısı olarak tanınan Tayvanlı parça üreticisi Foxconn, yeni bir skandala karıştı. Çin basınında çıkan haberlere göre, bu ülkede 1 milyonun üzerinde personeli olan şirket, Sony PlasyStation 4 konsollarının üretiminde öğrencileri çalıştırıyor.Oyunseveler, Kasım ayında Avrupa ve dünyanın diğer bölgelerinde satışa sunulacak PlayStation 4 konsollarını bekliyor. Çin basını ise konsolun montajını yapan Foxconn’un talepleri karşılamak için öğreci çalıştırdığını belirtti. Hong Kong’ın Oriental Daily gazetesine göre, Xi’an Teknoloji Enstitüsü’nün bilişim teknolojileri mühendisliği programında yer alan öğrenciler, Foxconn’un üretim hatlarında çalıştırılıyor.

Venture Beat sitesinin haberine göre, öğrencilerin Foxconn’un Yantai fabrikasında çalışmaları, 4-6 kredilik derse karşılık geliyor. Öğrenciler üretimde yer almayı reddetmeleri halinde mezun olamamakla tehdit ediliyor.

Öğrencilerin bağlı olduğu enstitü staj eğitimi sunsa da, Çin basını fabrikada yapılan üretimin eğitimle bağlantılı olmadığını öne sürdü. Finans öğrencilerine bile montaj yaptırıldığını belirten Oriental Daily, Foxconn’un asıl iş alanı olan dağıtım ve nakliyatla bağlantılı bir eğitim yapılmadığını belirtti.

SKANDALLARIN SONU GELMİYOR

Foxconn, Wall Street Journal gazetesine yaptığı açıklamada, ‘iddialar hakkında iç soruşturma başlatılacağını ve gereken önlemlerin en kısa zamanda alınacağını’ belirtti.

Çalışanları çok zor şartlar altında çalıştırdığı ve işçi haklarını çiğnediği için uluslararası baskı altında kalan Foxconn, birçok yeniliğe gitse de adını skandallardan uzak tutamıyor. Şirketin, geçtiğimiz yıl benzer bir programda 16 dolar karşılığında öğrenci çalıştırdığı ortaya çıkmıştı. Foxconn, bu yıl içinde çocuk işçi çalıştırıldığını da itiraf etmiş ve özür dilemişti.

ntvmsnbc
 

rozabay

Dekan
Onursal Üye
Katılım
4 Nis 2009
Mesajlar
7,114
Puanları
48
Yap yap sonra özür dile. Ne ala memleket. Yok arkadaş foxconn beş para etmez.
 

Mert Ahmet

Dekan
Katılım
16 May 2010
Mesajlar
5,724
Puanları
48
geçen sene zaten bi kadın ihtihar etmişti çalışma koşulları yüzünden foxconnda
sert tavırlarıyla ünlü bi firma foxconn
 

(PS63)

Asistan
Katılım
24 Kas 2013
Mesajlar
150
Puanları
18
Ve bu öğrencilerin ps4'ü sabote ettiği söyleniyor
Amerika çok sayıda ps4ün hatalı olduğu bilinmekte
Ve sonynin bu olaydan sonra üretimi japonyaya kaydırdığı iddia ediliyor
 

engerex

Dekan
Katılım
16 Ağu 2008
Mesajlar
7,677
Puanları
38
Bir şeyi yaptıktan sonra özür dilemek en kolayı. Ama bu yapmış olduğun gerçeğini değiştirmez.
 
Üst
stat counter