Crack' li program kullanmak suç mu veya suç işlemiş mi oluyoruz?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

captain75tur

Üyecik
yeni çıkan popüler bir bilgisayar oyununun 100 ile 150 tl arasında satıdığını düşünün.türkiyedeki maddi imkansızlıklarla orta halli vatandaşların orjinal oyun alması imkansız.ben şahsen 150 tl verip orjinal oyun almam.helede cod gibi bittiği zaman unistal yapılıp atılacak bir oyuna o kadar para vermek aptallıktır.mesela işletim sistemi,yazılımlar,anti virüsler,photoshop programları gibi vb... bunları bir defa alıyorsun uzun sure kullanıyorsun orjinal programlara para verilir.ama türkiyede 150 tl ye orjinal oyuna para verilmez.türkiyede alım gücü yükseldiği zaman orjinal oyun alınabilir.

mistakilla

Üyecik
Tabi ki suç işlemiş oluyorsun o nasıl bir soru :)
Sen yıllarca emek verdiğin bir programı bedava dağıtmamana rağmen başkalarının iznin olmadan kullanmasına
orada burada yayınlayıp dağıtmasına üzülmezmiydin herşeyden önce? üzülürdün tabi :)

Eğer para vermek istemiyorsan yapacağın şey ihtiyacın olan programların alternatiflerine yönelmek
parasız dağıtılan ve paralısıyla neredeyse aynı verimi almana yarayan bir dünya program var
mesela örnek olarak photoshop'a alternatif arıyorsan şu yazıda birkaç program tavsiye edilmiş
ve bunun gibi tavsiyelerle dolu etraf. Bakar, istediğini beğenir kullanırsın kimse zorla para verdirtmiyor kimseye :)

Rylad

Asistan
Adliyedeki bilgisayarlar bile crackli dostum. Sözde yasak

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ya benim bilgisayar orjinal windows 8 di sürüm yükselttim bi key girdim daha yeni öğrendim sürümü yükseltio ama bilgisayarı korsan yapıo napmam gerekio :D windows 8 cd si var ama üstünde key yazmıo. cd yi takıp pc yi formatlıosun yerel disk d yok ve oluşturmayı düşünmüyorum zaten c 450 gb acaba tekrar windows 8 orjinale formatlasam oyunlar falan gidermi :confused1:

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Din konusu hikaye, ben evlenince bizimkileri zorla linux kullandıracağım.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
tabiiki suç kardeşim suç olmazmı? Bu ülkede insanlar asgari maaşa çalışıyor sattıkları oyunlarda 100 tl :D ee şimdi bu adam çocuğuna oyunmu alsın Alsın tabi ama 100 tlye değil :) derin konular bunlar bulaşmayalım elalemin gözüne batmayalım

falcon291

Profesör
Crack'li program kullanmak, korsan film indirip izlemek suçtur. Yapanlar suç olduğunu kabul etmeli ve buna bahane üretmemeli. 2500 TL'ye bilgisayar toplayıp 40-50 TL'ye oyun almak zor gelmesin. Oyun nerde 40-50 TL derseniz, bekleyin 6 ay - 1 yıl arası o fiyata düşecek derim.

merakliayva

Üyecik
Arkadaşlar, Microsoft gibi milyarlarca doları olan bir şirketin haklarını savunmak boş iştir.
Üstelik Microsoft tekelcidir.
Mühendislik okuyan arkadaşların kullanmak istekleri programları crackli kullanması ise gerekliliktir.
Mühendislik okuyan veya halihazırda mühendis olan, işbu solidworks, catia, proengineer gibi programları ticari olmayıp
sadece öğrenme amaçlı kullanmada hiçbir sorun görmüyorum.
Tabi yasalarımız benimle aynı şekilde düşünmüyor olabilir.
Ben uzun süre düşündükten sonra böyle programları kaldıracak bir iş istasyonu almaktan ve crackli olarak bu programları kurmaktan vazgeçtim.
Zira o kadar para verip bir bilgisayar aldıktan sonra virüs tehlikesine girmek istemem.
Arkadaşlar bugün bir soldworks lisansı sekizbin dolardan onüçbin dolara değişen fiyatlara satılıyor.
O da senelik.
Kimse bir öğrenciden veya bu programı öğrenme amacıyla kullanan birinden bu paraları isteyemez.
O dediğiniz ancak şirketlerde olur.
Onlar da bu lisans ücretini ödemelidirler.
Cad Cam programı üreten şirketler benim gibi öğrenmeye hevesli insanları umursamalı ve ücretsiz ama eksiksiz öğrenme programları sunmalıdırlar.
Bu programlar da otuz gün kullan sonra satın al diye dayatmamalıdırlar.

Oyunlara gelince; oyun oynamak bir zevk hadisesidir. Parasını verip lisanslı oyunu alın oynayın.

_Trinity_

Asistan
Eğer suçsa durum baya garip. 😂Baya yaygın çünkü. Suç olmasından çok internetten indirilen crackler ne kadar güvenilir bunu düşünmek gerekir. Fakat mesela Windows lisansı da o kadar ucuz bişey değil kim ister o kadar para vermeyi ben istemem şahsen. Bu gibi durumlarda okullardan temin etmek candır diyorum.

merakliayva

Üyecik
Eğer suçsa durum baya garip. 😂Baya yaygın çünkü. Suç olmasından çok internetten indirilen crackler ne kadar güvenilir bunu düşünmek gerekir. Fakat mesela Windows lisansı da o kadar ucuz bişey değil kim ister o kadar para vermeyi ben istemem şahsen. Bu gibi durumlarda okullardan temin etmek candır diyorum.
Windows'a para verilir. Zira bilgisayara gelen güncellemeler ile kullanılmaz hale geliyor bilgisayar. Makul fiyatlı bir workstation alıp programları da kurstan temin etmek sanırım iyi bir fikir olabilir.

_Trinity_

Asistan
Windows'a para verilir. Zira bilgisayara gelen güncellemeler ile kullanılmaz hale geliyor bilgisayar. Makul fiyatlı bir workstation alıp programları da kurstan temin etmek sanırım iyi bir fikir olabilir.
Tabii verilecek bir para olduğu sürece elbette verilebilir.

crow88

Profesör
windowsun sattığı sistem bu araba gibi ,empati yapın hala xp kullanan,xp kaldıracak bilgisayara sahip evler var.

Crack olayına gelince ,oturun hesap yapın dolar bazında ,yüklediğiniz 3.tür yazılımlar ki mecbursunuz lazım oluyor,ayrıca win tek başına yaramıyor,(araba var ama tek kişilik koltuk var,diğer 3 koltuk için para istiyor-buna benzer yorumu windows için başka şirket yapmıştı,oradan aklıma kaldı)

Adam zaten bilgisayarı taksitle almış,yazıcı lazım,o lazım bu lazım,e lisanslarıda 1 senelik denince orada ipi koparıyor buna benzer telif ,lisans hakkında south park dizisinde anlatan bölüm vardı izlemiştim.Bulunca eklerim.

araba-4.jpg

Son düzenleme:
stat counter