Dalga cepi de vurdu satışlar yüzde 60 düştü

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


amesfa

Dekan
Onursal Üye
Katılım
10 Eyl 2007
Mesajlar
9,925
Puanları
48
Dalga ‘cep’i de vurdu satışlar yüzde 60 düştü

Dövizdeki tırmanış ve AKP kapatma davası cep telefonu pazarında satışları yüzde 60’a yakın düşürdü

Yılın ilk 3 ayında 4.5 milyon cihaz ithalatı yapılırken satışlar 3 milyona ulaşmadı. Sektör geçen yılki toplam 11.5 milyonluk cihaz satışının bile yakalanamayacağından endişeli

Dünyadaki ekonomik dalgalanma ve Türkiye’de AKP’ye kapatma davası açılmasına yönelik talebin Anayasa Mahkemesi tarafından kabul edilmesi ’cep’i vurdu. Cep telefonu piyasasında Mart ayında satışlar ortalama yüzde 30-40 gerilerken, döviz kurlarının tavan yaptığı 15 günlük süreçte satışlar yüzde 60’a yakın düştü. Sektör temsilcileri piyasadaki olumsuz tablonun asıl ’Nisan’ ayında açığa çıkacağına dikkat çekerken, “Stoklarda mal birikti. Tüketici mutsuz ve tedirgin olduğunu için cep telefonu alımını beklemeye aldı. İthal ettiği ürünü satamayan firmaların borçları tırmandı. Nisan ayından itibaren dükkan kapatmalar başlayabilir” uyarısında bulundu.

Cep telefonu sektörünün tamamen ithalata dayalı olduğunu ve dövizdeki hareketliliğin en çok kendilerini etkilediğini söyleyen MOBİSAD Başkanı Murat Dursun, “Geçen ayın 15 günlük bölümünde satışlar yüzde 60 geriledi. Ay genelinde bu gerileme yüzde 30. Cep telefonları dövizle ithal edilip YTL’yle müşteriye satıldığı için dalgalanma nedeniyle borçları yükselen firmaların sayısı arttı. Bazı firmalar mallarını gümrükten alamıyor” diye konuştu.

Bayiler kapanabilir


Dövizdeki yükselişin cihaz fiyatlarına minimum yüzde 15 zam anlamına geldiğine dikkat çeken Dursun, “Ben bu yıl cep telefonu satışının geçen yılki 11.5 milyon adedin altında ortalama 10 milyon adet seviyesinde olmasını bekliyorum” dedi

Şengüller CEO’su Buğra Şengül, piyasada işlerin Ocak ayından beri sıkıntılı olduğunu hatırlatarak, “Bunu 3 nedene bağladık: yılbaşı, bayramlar nedeniyle tüketicilerin kredi kartları doldu. Ev kredisi alan tüketiciler paralarını bağladıkları için yeni cep telefonu alımına yönelmedi ve üçüncüsü de döviz kurundaki hareketlilik” açıklamasını yaptı. Euronun 1.70’lerden 2 YTL’nin üzerine çıktığını aktaran Şengül, şunları söyledi: “Satışlar yüzde 50-60’a varan oranda düştü. İlk çeyrek sonuçlarına bakarsak ben bu yılın sonunda cep telefonu satışının 9 milyon seviyesinde kalacağını düşünüyorum. 3N lisansının verilmesi sektöre canlılık katabilirdi o da 2009’a bırakıldı. Ancak GSM operatörlerinin kampanyalarıyla sektör yıl sonunda bir nebze hareketlenebilir.”

Bu yıla başlarken yılsonunda 12 milyonun üzerinde cihaz satışı beklediğini Teleses Yönetim Kurulu Başkanı Recep Uzelli ise “Ancak geçen yılı bile yakalamak zor. Nisan ayından itibaren bayi kapanmalarıyla karşı karşıya kalabiliriz” dedi. Samsung Türkiye Satış-Pazarlama Direktörü Yusuf Temizel ise yılın son iki çeyreğinde hareket beklediğini aktardı.

Sektörün gözü kazasını cep telefonuyla çekecek müşteride


Teleses Yönetim Kurulu Başkanı Recep Uzelli, piyasanın durgunluğu aşmasında ’maddi hasarlı trafik kazalarında, trafik polisi yerine vatandaşların kendi aralarında anlaşarak tutanak tutmasına imkan sağlayan yeni uygulamanın’ etkin olabileceğine dikkat çekti. Uzelli, bu dönemde kameralı cep telefonu satışlarının artacağını ifade etti. Uzelli, “Trafik kazalarında fotoğraf uygulaması kameralı cep telefonu satışlarını en azından yeni cihaz alacakları olumlu yönde etkileyecek” dedi

KAYNAK

 

PcMaSTeR

Profesör
Katılım
18 Ağu 2006
Mesajlar
3,511
Puanları
38
Kriz bekleyen Her Türlü İnsana benden Sınırsız "Kına" ! :mad:
 

Big

Doçent
Katılım
23 Şub 2008
Mesajlar
748
Puanları
0
PcMaSTeR dedi ki:
Kriz bekleyen Her Türlü İnsana benden Sınırsız "Kına" ! :mad:
Ben bu sektörde çalışıyorum ve satışlar %40 düştü.
Bu kriz değilde ne ?
 

PcMaSTeR

Profesör
Katılım
18 Ağu 2006
Mesajlar
3,511
Puanları
38
Big dedi ki:
PcMaSTeR dedi ki:
Kriz bekleyen Her Türlü İnsana benden Sınırsız "Kına" ! :mad:
Ben bu sektörde çalışıyorum ve satışlar %40 düştü.
Bu kriz değilde ne ?
Bende Onu Diyorum, Bu daha başlangıç. Ekonominin İyi Seyrinden yararlan Ne kadar Sektör varsa varsa bu Kriz yüzünden Perişan olacak. Krizden beslenenler İse Ceplerini dolduracaklar. Umarım Kriz'i bekleyenlerinde Krizden yiyeceği Darbe vardır! Ve o zaman onlara benden -yineliyorum- "Sınırsız Kına"
 

Ahmethz

Rektör
Onursal Üye
Katılım
7 Eyl 2006
Mesajlar
12,590
Puanları
83
Konum
Istanbul
hemen bir dalgalanmada kriz olacak diye düşünmeyin unutmayın beklentiler piyasaya yön veriyor.
 

webdelisi

Asistan
Katılım
21 Haz 2007
Mesajlar
462
Puanları
0
Bu gidişle kınalarda satış patlaması olacak :D

İyi söyleyelim iyi olsun. "Kriz Olmayacak"
 
Üst
stat counter