Ekran Kartı Sıcaklık Sorunu

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

ForeverPower41

Profesör
Merhabalar

Ekran kartı olarak Asus 4890 1 GB 256 Bit modelini kullanıyorum.Sorunuma gelecek olursak,ekran kartının denetim masasından ekran kartı sıcaklığına baktığımda boşta 50-53 derece civarlarında dolaşıyor,bu normal gözüküyor fakat elimi ekran kartına değdirdiğimde ekran kartı neredeyse tutulamayacak kadar sıcak oluyor.Tamam belki bu şekilde çalışmaya devam edebilir diye düşündüm fakat ara sıra bilgisayar kapanıyor ve monitörde energy saving türünde bir yazı yazıyor.Ayrıca kasanın yan kapağı açık duruyor,sadece egzoz fan olduğu için pek etki etmiyor bende açık bırakıyorum.(kapalı da denedim,sıcaklık değerleri bu şekilde daha iyi)

Sorunumu okudunuz,denetim masasında sıcaklıkta bir sorun yokken neden ekran kartı çok sıcak oluyor ? (Termal macunu 2-3 ay önce yeniledim)

ForeverPower41

Profesör
Sogutmasi pasif mi kartin? Birde macunu cipin etrafina tasrimis olabilir misin?
Google a Asus 4890 yazınca çıkıyor,aktif bir soğutması var,soğutmasının baya iyi olduğunu düşünüyorum.(EAH4890/HTDI/1GD5 | Graphics Cards | ASUS Global)
Macunu yeterli derecede sürdüm,kenarlara taşıracağımdan korktuğum için pek yaklaşmadım kenarlara,üstüne kapattığımda direk yayılır diye düşünerek biraz yaydım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ayrıca şunu eklemek istiyorum.
Ara sıra ekran 4-5 saniyeliğine kararıyor ve açıldığında sağ altta "ekran kartı bu durumdan kurtuldu ve görüntü vermeyi kesti" türünde bir şey yazıyor,bir kaç saniyeliğine yazdığı ve ardından hemen kaybolduğu için tam ne yazdığını hatırlayamadım.Ardından ekran kartını kullanmaya devam edebiliyorum.

Son düzenleme:

Utku Cabir

Ne Mutlu Türküm Diyene!
Yönetici
Moderatör
Google a Asus 4890 yazınca çıkıyor,aktif bir soğutması var,soğutmasının baya iyi olduğunu düşünüyorum.(EAH4890/HTDI/1GD5 | Graphics Cards | ASUS Global)
Macunu yeterli derecede sürdüm,kenarlara taşıracağımdan korktuğum için pek yaklaşmadım kenarlara,üstüne kapattığımda direk yayılır diye düşünerek biraz yaydım.

Ara sıra ekran 4-5 saniyeliğine kararıyor ve açıldığında sağ altta "ekran kartı bu durumdan kurtuldu ve görüntü vermeyi kesti" türünde bir şey yazıyor,bir kaç saniyeliğine yazdığı ve ardından hemen kaybolduğu için tam ne yazdığını hatırlayamadım.Ardından ekran kartını kullanmaya devam edebiliyorum.
Arizalanmis sanirim kart. Isil islem uygulanabilir ama omru kisa olur yine.

VECTORRR

Profesör

O dediğin şey kartın can çekişme zamanlarıdır, şimdilik rahat gibisin sanki hiçbir şey yokmuş gibi fakat bir anda patlak verecek bende de olmuştu o grafik belleğin kaç ise yarıya düşecek.

74484

Çakışma da olabilir fakat o sorun çok kötü driverleri de sil şimdilik.

ForeverPower41

Profesör
Arizalanmis sanirim kart. Isil islem uygulanabilir ama omru kisa olur yine.
Peki kartı sistemde bu şekilde tutarsam ve kart bi anda bozulursa diğer bileşenlere herhangi bir zarar verir mi ?

O dediğin şey kartın can çekişme zamanlarıdır, şimdilik rahat gibisin sanki hiçbir şey yokmuş gibi fakat bir anda patlak verecek bende de olmuştu o grafik belleğin kaç ise yarıya düşecek.

Ekli dosyayı görüntüle 74484
Çakışma da olabilir fakat o sorun çok kötü driverleri de sil şimdilik.
Çakışma yok bende.

VECTORRR

Profesör
Peki kartı sistemde bu şekilde tutarsam ve kart bi anda bozulursa diğer bileşenlere herhangi bir zarar verir mi ?
Hayır zarar vermiyor. Anakarta su döküp çalıştırıp anakartı yakınca bile diğer donanımlara bir şey olmuyor.

O sorun driverden oluyor yani driveri silince o sorun olmaz ama sen WDDM kullan bence.

ForeverPower41

Profesör
Hayır zarar vermiyor. Anakarta su döküp çalıştırıp anakartı yakınca bile diğer donanımlara bir şey olmuyor.

O sorun driverden oluyor yani driveri silince o sorun olmaz ama sen WDDM kullan bence.
Driverdan olduğunu sanmıyorum,kartı ikinci elden 2.5 sene önce almıştım ve önceki yaz hiçbir ısı sorunu olmamıştı,sanırım kart son günlerinde.

ForeverPower41

Profesör
Gözlerimin önünde eriyip gidiyor mis gibi kart,ama hiç bir şey yapamıyorum :(

Az önce video izlerken şöyle bir sorun oluştu,pc yi açıp kapayınca düzeldi,artık gittiği yere kadar kullanacağım.(Fotoda sıkıntı yok ekran siyah beyaz oldu ve şu videonun yarısını kaplayan beyaz boşluk ve sol taraftaki siyah dikdörtgeni de görüyorsunuz sanırım)
Adsızsadasdsad.png

[ROOKİE]

Doçent
Gözlerimin önünde eriyip gidiyor mis gibi kart,ama hiç bir şey yapamıyorum :(

Az önce video izlerken şöyle bir sorun oluştu,pc yi açıp kapayınca düzeldi,artık gittiği yere kadar kullanacağım.(Fotoda sıkıntı yok ekran siyah beyaz oldu ve şu videonun yarısını kaplayan beyaz boşluk ve sol taraftaki siyah dikdörtgeni de görüyorsunuz sanırım)
Ekli dosyayı görüntüle 76516
Yenisine sağlık. İstersen yeni konunu hazırla şimdiden. :)

stat counter