Günün Sorusu

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

ilahiyatci

Doçent
Mehmet1101 arkadaşım kim soruyor böyle soruları ya da sen nerden takip ediyorsun.Bu sorulara şahsi kannatimce cevap yazmak bile gereksiz.Çünkü son derece basitçe bunların içinden bir durum taraf olan kişiyi rahatsız ediyorsa yapmaz olur biter.
Yatak odasında bu isimler var ve sen soyunuyorum,sevişiyorum acaba noolur diyorsan çıkart odadan tamamdır.Aynı şekilde yüzüğüde cebine sok.Gazeteleri de eğer takıntılı biriysen tabiki tek tek yoldan falan topla en kötü ihtimalle çevreye faydan olur.
Bunlar dinle ve onun gerçekliğiyle ilgili bile değilken o kadar açıkta kalmış şey varken bu devirde bunların hala çaresi nedir diye sorulabiliyor olması bile çok üzücü.
elhamdulillah aklı başında birine rastladım. din kültürü bölümünü kimlere emanet etmişler anlamıyorum ki. yok tuvalet, yok yatak odası. bu insanların kafası yok mu acaba neden düşünmeye ve düşünceye dair tek bir kelime bilgi yok. teknoloji forumunda kocakarı - hacıamca sorularının ne gereği var. var mı sanal kültürün din algısından kırptıklarına dair adam akıllı bir şey yazabilecek kapasitede insan. aç ilmihali yaz. oh ne ala memleket. eminim şeytanı da gıdıklıyordur oo sen hizmet ettin, tebliğ ettin diye. uyanalım lütfen. şeytanın dümenine girmeyelim. düşünelim.

mehmet

Profesör
Onursal Üye
Değerli ilahiyatcı arkadaşım;

Öncelikle eleştiriniz için teşekkür ediyorum.
Ne kadar da liyakatımın olmadığını bildiğim halde ilk başta din kültürü moderatörü oldum.
Buradan sizin yorumunuzu vesile ederek, Din kültürü bölümüme, benden daha layık, daha bilgili ve bu branşta eğitim görmüş bir üyemizin moderatör olmasını canı gönülden arzuluyorum.

Dediğiniz gibi ilk başlarda acemiliğim dolayısıyla bazı teferruatlı meseleler yazmıştırm.
Ama sonraki mesajlarıma dikkat ederseniz genellikle islamın 5 temel şartlarının uygulamalarına yer verdim.

Sizden istirhamım günün sorusu bölümünün ilerleyen mesajlarına bakmanız.

Saygılarımla

(Not;Değerli arkadaşlarım.Bu konu başlığı altında tartışma olmasını istemiyorum.İsteyen herkes tartışabilecek konuları farklı başlıklar altında açabilir.Eğer verilen cevaplar hakkında tartışılacak ise o konuyu yine Din kültürü bölümünde açabiliriz.)

XabraL

Asistan
bazıları sadece sağa selam verilir diyor?
sadece sağa selam vermek, sehiv secdesi yapılacaksa olur...

mesela namazda yanıldın, ilk oturuşu atladın veya bir farzı geciktirdin, veya namazın bir vacibini eksik ettin... o vakit sehiv secdesi yapmalısın....

sehiv secdesi ise namazın en sonunda tahiyyat'ten sonra sadece sağa selam verip, 2 secde yapıp, tekrar tahiyyat, salli barik, dualar ve selam... namazdan çıkılır.

Hatshe

Üyecik
ben tekrar müslüman olmak istiyorum ya daha doğrusu tekrar inanan biri olmayı çok istiyorum...
bu intrnet çok faydalı olmasına rağmen gene de beni imanımdan ettiği için üzgünüm...
inançsızlık bir tercih değil, bir sonuçtur. ama ben bu sonuçtan pek memnun ve huzurlu değilim.
ama benim sorum da şu olacaktı:

imanımı nasıl tekrar kazanabilirim?

evowinds

Dekan
Onursal Üye
ben tekrar müslüman olmak istiyorum ya daha doğrusu tekrar inanan biri olmayı çok istiyorum...
bu intrnet çok faydalı olmasına rağmen gene de beni imanımdan ettiği için üzgünüm...
inançsızlık bir tercih değil, bir sonuçtur. ama ben bu sonuçtan pek memnun ve huzurlu değilim.

Selamlar;

Öncelikle bir hususu açığa kavuşturalım. İmanı kaybetmek o kadar kolay ve
o kadar da zor değildir. Belirli şeyler insanı dinden çıkarır. Şirk (Allah'a eş koşmak),
Kur'anı-ı Kerim'e veya herhangi bir ayetine itibar etmemek,
inanmamak, Peygamberlere, Meleklere, Kitaplara(mukaddes kitaplar ve
suhuflar) itibar etmemek, inanmamak gibi olaylar insanı dinden çıkartır.

Tekrar dine girip iman etmek için kelime-i şahadet getirip gusl(boy abdesti)
almalı ve önceki yanlışlarının ve acziyetin farkına varıp tevbe etmelidir.

Günümüzde dediğiniz gibi imanı ve inancı muhafaza etmek gerçekten çok
zordur. Ama her zorlukla beraber bir kolaylık vardır der dinimiz.

Umarım sizinki dinden çıkma veya imanı kaybetmek değil, inançta azalma ve
biraz kırgınlık, küskünlük durumudur.

Eğer imanınızı kuvvetlendirmek isterseniz, ibadet edin ve huşu ile dini
yükümlülüklerinizi yerine getirmeye çalışın. İbadet ederken lezzet alır ve
manevi bir ferahlama hissedersiniz. Ve herşeyi Allah'tan bekleyip O'ndan
dileyin. Bazı şeyler bizim elimizde değildir. Ümitsizlik dinimizde haramdır.

Allah'ü Teala affı ve mağfireti bol, izzet, ikram sahibidir. Dediğim gibi Kur'anı-ı
Kerim'in Türkçe açıklamasını okursanız çoğu şeyi daha iyi anlarsınız.

Anladığınız zaman yapması ve inanması daha kolay ve inancınızın derecesi
de daha kuvvetli olur.

Herşey bir anda olmaz, sabır gereklidir. Çok şeyler yazardım ama inşallah
yazdıklarımın faydasını görürsünüz.

Allah'a emanet olun.

mehmet

Profesör
Onursal Üye

Merhaba Hatshe arkadaşım;
Tekrar müslüman olmak veya inanan biri olmayı istemeniz hakikaten tebrike şayan bir durum.
Öncelikli her zaman için kullanmamız gereken bir kaidemiz vardır.
"Her zaman şerri def etmek hayrı celbetmeğe tercih edilmelidir."

Bu kaideye göre,sizinde imanınızı çalan,veya tehlikeye düşüren durumlarınız ne ise onu analiz etmeli, ondan sonra imanınızı geri kazandırmaya yönelik bir girişimde bulunmalısınız.

Madem imanınızı tehlikeye düşüren internettir.
Bu durumda makul olan interneti kullanmayı ve hayatımızı etkileyen durumları tekrar gözden geçirmeyi denemeliyiz.

Saygılarımla

yavuz_4106

Dekan
S.a.
Şu işaret parmağını kaldırırlar ya selam vermeden önce sanırım Kelimei şehadetin bir kısmında ...
Yapmak zorunlu değildir herhalde öyle değil mi?

ATmaCA53

Profesör
S.a.
Şu işaret parmağını kaldırırlar ya selam vermeden önce sanırım Kelimei şehadetin bir kısmında ...
Yapmak zorunlu değildir herhalde öyle değil mi?
Namaz oturuşundaki Teşehhüdlerde La İlâhe denirken, sağ elin şehadet parmağı kaldırıp İllAllah(Azze ve Celle) denirken indirilmesi sünnettir. Bunu yaparken baş parmak ile orta parmak halka edilip diğer iki parmak bükülmelidir. Birçok kimseler bu sünneti gereği üzere yapamayacaklarından dolayı bunun terk edilmesini uygun görenler vardır.
Şafilere göre teşehhütte oturan kişi sağ elini sağ uyluğu üzerine kor ve elin küçük parmağı ile onun yanındakini ve orta parmağını yumar. Sonra işaret parmağı ile işaret ederek İllAllah(Azze ve Celle) sözünde parmağı kaldırır, fakat sağa sola hareket ettirmez. Hz. Peygamber(Sallallahu Aleyhi ve Sellem) böyle yapmıştır. Şafiilerin bu konuda dayandıkları delil İbni Ömerin rivayet ettiği hadistir.

Hz: Peygamber(Sallallahu Aleyhi ve Sellem) sağ elini sağ dizinin üzerine koyup elli üç sayısı eklinde parmaklarını yumdu ve işaret parmağı ile işarette bulundu Müslim

Parmakları hareket ettirmemesi gerektiğinin delili Abdullah b. Zubeyrin rivayet ettiği şu hadistir:

Hz. Peygamber(Sallallahu Aleyhi ve Sellem) dua ettiği zaman parmağı ile işaret eder ve parmağına hareket ettirmezdi Ebu Davud Nesei İbni Mace

Sad b. Ebu Vakkasın rivayetinde ise şöyle buyurulmaktadır:

Ben parmaklarımla dua ederken Hz. Peygamber(Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bana uğradı, ve ehad, ehad diyerek işaret parmağı ile işaret etti Nesei

İslam Ansiklopedisi

LastKing93

SDN Okuru
Namaz oturuşundaki Teşehhüdlerde La İlâhe denirken, sağ elin şehadet parmağı kaldırıp İllAllah(Azze ve Celle) denirken indirilmesi sünnettir. Bunu yaparken baş parmak ile orta parmak halka edilip diğer iki parmak bükülmelidir. Birçok kimseler bu sünneti gereği üzere yapamayacaklarından dolayı bunun terk edilmesini uygun görenler vardır.
Şafilere göre teşehhütte oturan kişi sağ elini sağ uyluğu üzerine kor ve elin küçük parmağı ile onun yanındakini ve orta parmağını yumar. Sonra işaret parmağı ile işaret ederek İllAllah(Azze ve Celle) sözünde parmağı kaldırır, fakat sağa sola hareket ettirmez. Hz. Peygamber(Sallallahu Aleyhi ve Sellem) böyle yapmıştır. Şafiilerin bu konuda dayandıkları delil İbni Ömerin rivayet ettiği hadistir.

Hz: Peygamber(Sallallahu Aleyhi ve Sellem) sağ elini sağ dizinin üzerine koyup elli üç sayısı eklinde parmaklarını yumdu ve işaret parmağı ile işarette bulundu Müslim

Parmakları hareket ettirmemesi gerektiğinin delili Abdullah b. Zubeyrin rivayet ettiği şu hadistir:

Hz. Peygamber(Sallallahu Aleyhi ve Sellem) dua ettiği zaman parmağı ile işaret eder ve parmağına hareket ettirmezdi Ebu Davud Nesei İbni Mace

Sad b. Ebu Vakkasın rivayetinde ise şöyle buyurulmaktadır:

Ben parmaklarımla dua ederken Hz. Peygamber(Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bana uğradı, ve ehad, ehad diyerek işaret parmağı ile işaret etti Nesei

İslam Ansiklopedisi
Allah(cc) Razı Olsun. Selam Ve Dua İle...

emubaltaci

Rektör
Onursal Üye
alacak verecek hesabı yaptıktan sonra elimizde ne kadar para yada altın kalırsa zekat vermemiz gerekir?

bazıları 2500 lira diyor bazıları 5000 lira?

---------- saat 10:59 eklendi ---------- önceki mesaj saat 10:59 eklenmişti ----------

alacak verecek hesabı yaptıktan sonra elimizde ne kadar para yada altın kalırsa zekat vermemiz gerekir?

bazıları 2500 lira diyor bazıları 5000 lira?

SwateR

Dekan
Nisab miktarına ulaşmışsan zekat vermen gerekir. Altın için 80,18 gr. Gümüş için 561 gr.

Ya da bunlara eşdeğer para miktarı.

mehmet

Profesör
Onursal Üye
TARİH :01/09/2010

Günün Sorusu:

Kürtaj günah mıdır?
Günün Cevabı:

Dinimize göre, bir cenin anne rahminde canlandıktan sonra, annenin hayatı söz konusu olmadığı sürece, hiçbir mazeretle aldırılmaz ve aldırılması bir cinayettir. (Gazalî, İhya, 2/47; V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 3/556-558)

El-Ezher üniversitesi alimlerinin fetvaları ise yine bu yöndedir.

"Anne rahminde canlı hale gelen bir ceninin annenin hayatı söz konusu olduğu durumun dışında aldırılmasının haram olduğuna dair alimlerin ittifakı vardır. Çünkü, kendisine ruh üfürüldükten sonra, normal bir insanın sahip olduğu bütün haklara sahiptir. Normal bir insanın öldürülmesini yasaklayan ayetlerin hükmü onun hakkında da geçerlidir. Anne hayatının tehlikede olduğu husus ise, uzmanlar tarafından, ceninin anne rahminde kalmaya devam etmesi durumunda hayatının tehlikeye gireceğine dair vereceği raporla anlaşılır. ‘daha fazla zararı daha az zararla bertaraf etme’ kaidesi gereğince, annenin hayatı, ceninin hayatına tercih edilir.” (Fetava’l-Ezher, 2/317-318-Şamile).

Hatta Hanefi mezhebinde 120 günden önce de imhâ edilmesi ve düşürülmesini caiz görmemişlerdir.
Maliki mezhebinde ise:Kırk günden önce de olsa cenîni öldürme ve düşürmenin câiz olmadığını açıkça ifade etmişlerdir.
Diğer mezheblerin görüşleride bu görüşlere yakındır.

findukfaresi

Dekan
şimdi ben de bir soru sorayım :)

kuranı arapça okumanın mantığı nedir? arapça inmiş ama biz Türkçe okusak anlasak daha mantıklı olmaz mı? yoksa ben kuranı defalarca okuyanları pek anlamıyorum acaba ne yazdığını anlıyorlar mı ki?

bir de kuran okumak sünnet dinlemek farz diye duydum. bu doğrumu?

hüzün_

Dekan
Onursal Üye

evet öyle. Kuran okunurken dinlemek farzdır. Zira Allahu Teala Kuran okunduğu zaman onu dinleyin buyurmaktadır. Bu yüzden Kuran okunurken konuşmamak, başka işlerle meşgul olmamak ve Kuranı dinlemek gerekir. En azından okunan Kuranı dinlemeye engel şeyler terk edilmelidir.

muratteas

Dekan

kuranı arapça okumanın mantığı nedir? arapça inmiş ama biz Türkçe okusak anlasak daha mantıklı olmaz mı? yoksa ben kuranı defalarca okuyanları pek anlamıyorum acaba ne yazdığını anlıyorlar mı ki?

Hangi dilden okursan oku farketmez yeter ki tüm kalbinle inandığın duygularla oku sonuçta Allah ile kula arasında kimse giremez unutmayalım ki Allah şah damarımızdan daha da yakın bizlere.Kuran okumakta dinlemekte tüm müslümanlara farzdır.

muratteas

Dekan
findukfaresi sorunu cevaplamıştım ama eklenmedi yorumum :D

nakşibend

Asistan
Allah[cc]rızası için sevmek nedir.Mükafatı nedir.
selam ve dua ile
a.

hüzün_

Dekan
Onursal Üye
Güneş enerjisiyle ısınan suyla abdest ve gusul caiz midir?

stat counter