İ7 8 çekirdekli mi?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
benimde İ7 ama 4 tane Cpu kutucuğu beklemede diyor neden olabilir ?

canahmet34

Asistan
4 fizisel 8 mantıksal(sanal) çekirdek var her çekirdek arkadaşın dediği gibi örnek olarak bir gişeyse 8 şeride ayrılıyor

lokman686868

Doçent
Sanalın bi şe yaradıgını düşünmüyorum :D İ5 te i7 gibi çalışıyor bildigim kadarıyla

scorpion

Yasaklı
Yasaklı
Sanalın bi şe yaradıgını düşünmüyorum :D İ5 te i7 gibi çalışıyor bildigim kadarıyla
http://intel.pclabs.com.tr/413/hyperthreading-nedir/

http://www.intel.com/content/www/us/en/architecture-and-technology/hyper-threading/hyper-threading-technology-video.html

Hyperthreading uygulamayla alakali birsey. Eger uygulama HT destekliyorsa performans artislari belli olur. Desteklemiyorsa aksine performans düsüsü gözlemleye bilirsin. Uygulama'nin 4 cekirdegi desteklemeside o kadar önemli, yoksa HT hic bir ise yaramaz. Sunuda bilmek gerekir ki HT acikken islemci daha fazla isiniyor. Kapali olmasi'nin acik olmasindan daha karli oldugunu söyleyebilirim.

xyz1234

Profesör
Evet,i7'lerde fiziksel çekirdek sayısı 4 ama intel XEON var onlar 6 çekirdekli.Hatta 12 çekirdekli de varmış. Örneğin bunun gibi.
dostum xeon işlemciler son kullanıcı ürünü değildir. serverlarda ve linkte verdiğin gibi profosyonel anlamda tasarım ve rendering yapan workstationlarda kullanılırlar. linkte ürünü dikkatlice okursan orada iki işlemciden bahsediyor. yani iki tane 6 fiziksel çekirdekli işlemciden oluşuyor. ayrıca xeon serisinde şuanda E5 koduyla 8 çekirdekli işlemciler olup bunlar iki işlemci takılabilen sunuculara takılıyorlar, biz bunlara 2 soketli sunucu diyoruz. yada 4 işlemci takılabilen sunucular vardır. bunlarda da E7 kod lu işlemciler kullanılır. bu işlemcilerinde çekirdek sayı 10 a kadar çıkar.
ark.intel.com adresinden bu tarz bilgilere rahatlıkla ulaşabilirsin.

stat counter