Kaslar Acıyorken / Ağrırken Spor Yapılır Mı?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 2, Ziyaretçi & Botlar: 4)


pesimist

Rektör
Onursal Üye
Katılım
1 Eki 2005
Mesajlar
18,496
Puanları
113
Konum
Eskişehir
Ağrının nedeninin ne olduğu çok önemlidir, öncelikle ağrının nedeninin bulunması gerekir. Diyelim ki ağrınız bir gün önceki çalışmadan kaynaklanan bir kas ağrısı olsun, buna halk arasında hamlık ağrısı denir. Hamlık ağrısı vücudun spora hazır olmadan vücuda aşırı yüklenme yapıldığını gösterir. Bazen vücut hazır olsa bile, yeni programda bulunan hareketlerin uygulamasından sonra da bu ağrılar oluşabilir.Hazır olmayan bir vücuda bilinçsizce yapılan yüklenme ertesi gün veya daha sonraki günlerde hissedilen kas ağrısından dolayı hareket kısıtlayıcı bir hal alabilir, hatta bazı durumlarda bırakın kişi spor yapmayı, öksürme, gülme ve hapşırma sırasında bile büyük ağrılar çekebilir. Spora yeni başlayan insanlarda veya düzenli spor yapan kişilerin program değişiklikleri sırasında hissedilebilen bu ağrı bilinçli bir şekilde oluşturulacak program uygulamalarıyla azaltılabilir, hatta hiç ağrı hissedilmeden bu geçiş sağlanabilir.

Bazı durumlarda ağrı yüksekse bunun bir sakatlık neticesinden mi yoksa çalışmanın etkisinden mi kaynaklı olup olmadığı anlaşılamayabilir. Ağrı varsa vücudumuzun bize yolladığı bir sinyal var demektir, bu sinyalle durup dinlenmemiz gerektiğini söylüyordur. Burada da dikkat etmeniz gereken husus durmamız gereken zaman ve dinlenme aralığını doğru belirleyebilmektir.

Eğer uygulanan program tüm vücudun çalıştırıldığı bir programsa ve ağrı birden fazla bölgede hissediliyorsa, büyük bir olasılıkla yaptığımız çalışmayla ilgili bir ağrıdır. Ağrının hafiflemesi ve antrenmana devam edebilmek için bir iki günlük dinlenme ve sonra duruma göre çalışmaya tekrar başlanılması daha doğru olur. Vücut çalışmalara alıştıkça ağrı zamanla yok olacaktır.

Dinlenme aralığını çok uzun tutarsak vücut yaptığı hareketleri unutacak ve gelişimini devam ettiremeyecektir. Bu hassas dengenin iyi anlaşılması gerekmektedir. Tatlı denebilecek kadar bir ağrı spor hayatında oldukça normal karşılanır, hatta yüklenmenin şiddetinin iyi olduğuna dair sporcuya bir işarettir, bu bakımdan gelişimden kaynaklanan zararsız küçük ağrılara çok fazla kulak asmadan çalışmalara devam edilebilir. Ancak emin olmadığınız ağrılar için mutlaka dinlenmeli ve doktora başvurmalısınız.

Eğer bölgesel bir çalışma yapılmış ve ağrının sebebi o bölgenin aşırı zorlanmasıyla ilgiliyse minimum 48, maksimum 72 saat o bölge dinlendirilmelidir. Bu zaman aralığında antrenmana diğer bölgelerle devam edilmelidir. Bu esnada ağrıyan bölgeye streaching (germe) hareketleri uygulanarak o bölgenin rahatlatılmasına yardımcı olunabilir.

Sonuç olarak kas ağrılarını engellemek veya ağrıların minimumda hissedilmesini sağlamak için yeni çalışma başlangıçlarının ilk bir haftalık periyodunu vücudun sisteme uyum sağlaması açısından düşük kilolar, az sayıda setler, antrenman öncesinde iyi bir ısınma ve sonrasında yapılan streaching hareketleriyle geçirmek gerekir.

Kaynak
 

warkortali

Profesör
Onursal Üye
Katılım
14 Kas 2006
Mesajlar
3,748
Puanları
48
Konum
İstanbul
Kas ağrısı ve veya acısı varsa spor yapılmaz. Kas ağrısı ve veya acılarınız bir türlü geçmiyorsa hatalı spor yapmış olabilirsiniz. Sakatlık, incinme vb.. geçiriyor olabilirsiniz, bir doktora görünün. İkinci ihtimal; dinlenme, beslenme ve uyku düzeninizde sıkıntı vardır. Üçüncü ihtimal; çok nazlısınız :) Geçmiş olsun.
 
Üst
stat counter