Linux Cafe

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

rise

Linux, Windows,...
Yönetici
Moderatör

Ömer Canbaz

ShiftDelete.Net
Onursal Üye

mehmet2857

Üyecik
Ben linux kurmak istiyorum ama iki dağıtım arasında kaldım sizce linux mint mi ubuntu mu

Türkçesever

Profesör
Ben linux kurmak istiyorum ama iki dağıtım arasında kaldım sizce linux mint mi ubuntu mu
Linux Mint'in bildiğim kadarıyla Cinnamon, MATE ve Xfce olarak üç tane seçeneği var. Eğer bilgisayarınızın donanımı pek iyi değilse Ubuntu'nun normal sürümünü kurmanızı önermem çünkü bence GNOME eski bilgisayarlara göre biraz ağır.

mehmet2857

Üyecik
Linux Mint'in bildiğim kadarıyla Cinnamon, MATE ve Xfce olarak üç tane seçeneği var. Eğer bilgisayarınızın donanımı pek iyi değilse Ubuntu'nun normal sürümünü kurmanızı önermem çünkü bence GNOME eski bilgisayarlara göre biraz ağır.
Sizce linux iyi bi işletim sistemimi çoğu windows programını indiremiyoruz diye biliyorum

Türkçesever

Profesör
Sizce linux iyi bi işletim sistemimi çoğu windows programını indiremiyoruz diye biliyorum
Bence sanal makinede deneyin. Eğer alışabilecekseniz kurabilirsiniz. İstiyorsanız Microsoft Windows'un yanına da kurabilirsiniz.

Bence kişiden kişiye değişir. Ben sadece GNU/Linux kullanıyorum, memnunum. Bazı memnun olmayan kişiler de oldu.

Bu arada kullandığınız yazılımın GNU/Linux sürümü yoksa bu doğru olabilir. Bildiğim kadarıyla Wine gibi yazılımlar var ancak şimdiye kadar pek kullanmak için bir gereksinim duymadım. Her yazılımı çalıştıramayabileceğini okumuştum.

GNU/Linux için bazı alternatifler var ancak bazı kişiler için belki yeterli gelmeyebilir.

rise

Linux, Windows,...
Yönetici
Moderatör
KDE neon'un Kubuntu'dan farkı ne? :)
Her ikisi de Ubuntu tabanlı.

Kubuntu:
Ubuntu ekibinin kendi yöntemleri ile KDE masaüstü ortamı giydirilmiş resmi Ubuntu türevi.

KDE neon:
Ubuntu 18.04 sürümü üzerine doğrudan KDE geliştirici ekibinin KDE masaüstü ortamını eklemesiyle ortaya çıkan bir dağıtım.

Türkçesever

Profesör
Her ikisi de Ubuntu tabanlı.

Kubuntu:
Ubuntu ekibinin kendi yöntemleri ile KDE masaüstü ortamı giydirilmiş resmi Ubuntu türevi.

KDE neon:
Ubuntu 18.04 sürümü üzerine doğrudan KDE geliştirici ekibinin KDE masaüstü ortamını eklemesiyle ortaya çıkan bir dağıtım.
Anladığım kadarıyla çok fazla fark yok. Kubuntu deneyimim zamanında pek iyi olmamıştı.

stat counter