Low Level Format Tool - Hard Diskinizi Fabrika Ayarlarına Döndürün

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

tolga3589

Asistan
Ssd için işe yarıyor olsada ssd üreticinizle iletişime geçip low format için gerekli program önerisi alın çünkü her ssd markasının kendisinie ait low format programları var. Bu programı ssd üzerinde deneyeibilirsiniz fakat hızında düşme olabilir ömrünü azaltabilir çok dikkatli olun yanma problemine kadar herşey olabilir garantiden çıkarırsınız sonra ssd'yi...

Ben Kenobi

Dekan
Ssd için işe yarıyor olsada ssd üreticinizle iletişime geçip low format için gerekli program önerisi alın çünkü her ssd markasının kendisinie ait low format programları var. Bu programı ssd üzerinde deneyeibilirsiniz fakat hızında düşme olabilir ömrünü azaltabilir çok dikkatli olun yanma problemine kadar herşey olabilir garantiden çıkarırsınız sonra ssd'yi...
program ile alakası yok.
ssd'ye her format işlemi
hatta genellersek ssd'ye yapılan her işlem ssd'nin yazma hızını ve ömrünü düşürür.
disk birleştirme işlemi bile ssd'nin hızını düşürür, ömrünü kısaltır.
çünkü görece yeni bir teknoloji, henüz oturmadı.

turancen

Profesör
Ben 500 gb SGate hardiskime low format atmıştım ama cdden çalışan program ile, ekstradan hardisk yoktu mecbur böyle atmak zorunda kaldım, 64 kb öyle bişey bozuk alan vardı onu bile tertemiz etti, hızlandı, sanırsam akşam 8 sabah 9 gibimi ne bittiydi, hardiskin boyutuna ve hızına bağlı değişiyor, eğer bozuk alan felan varsa bu işlemi yapmanızı öneririm tabi yedeğini almayı unutmayın

Hardisk modeli SGATE 7200 rpm 32 mb

ByEGT

Profesör
HDD Low Level Format Tool aracı "Format Error occurred at offset" hatası veriyor. Şansımı daha fazla zorlamamalıyım belki. :D

osC++CoDeR

Asistan
Disk yada partition için yedek almakta kullandığınız bir yazılım varsa (acronis gibi) bu yazılımlarda bu özellik mevcut zaten. Mesela Acronis boot CD'niz var ise diskinizin yedeğini alıp ardından diski çeşitli algoritmalar ile temizleyip yedeği geri yükledikten sonra diskinizi incelerseniz hiçbir programla yapamayacağınız şekilde muazzam biçimde defragmente olduğu, verilerin diskin en başına yazıldığını ve dağınık olmadığını görebilirsiniz.

Fantoma

Profesör
Bence de ilk sistem kurulumunda hdd'yi 2 kısma ayırıp, gerekli porogramların yüklenmesini takiben bir yedek almak ve özellikle harici bir kaynakta saklamak, (CD gibi) en hayırlısı.
Herhangi sistem veya hdd hatalarında bu yedekten ilk güne çevirmek sanırım yeterli olur.
Tanıtılan program belki yararlıdır ama biraz teknik bilgi gerektirir diye düşünüyorum.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
SAmsung 1tb harici harddiskim var "bad sector" denilen illet olmuştu,bu programla format atmayı denedim fakat %60'da duruyor ve "harddisk timeout" hatası veriyor,pc hardiski görüyordu,bu olaydan sonra hiç görmüyor artık ne yapabilirim,bundan vazgeçsem bile pc'nin görmesini sağlayabilir miyim,teşekkürler.

leanardo

Profesör
Düşük Seviye Biçimlendirme
sabit diskteki önemli sorunların yerinin belirlenmesi ve çözülmesi için önemli bir yöntemdir. Daha çok, doğru biçimleme operasyonu olarak bilinir; çünkü verilerin diskte depo edildiği yerlerde fiziksel bir biçim yaratır.
LLF
işlemi ilk başlatıldığında, diskin yüzeyindeki bütün işlemler durdurulur ve boşaltılır. Eğer LLF
işlemi diskte veri varken yapıldıysa bütün veriler tamamıyla silinir.
LLF
genel tanım itibariyle bir fabrika biçimidir. Sabit diski ilk alındığı durumuna döndüren bir biçimlendirme şeklidir. İşletim sistemine ait bir biçimlendirme değildir. Buna “Zero Fill” de denir ve diskte yazılmış olan bütün verilerin silinmesi anlamına gelir. Sabit diski tamamen manyetik
olarak biçimlendirir ve içeriğini tamamen sıfırlar. Asla bilgiler geri gelemez. Öte yandan, normal biçimlendirme işleminde, sabit diskin sadece "Fat"
adı verilen bölümündeki bilgiler silinir, bilgiler aslında sabit diskte durur. Sadece adresleri silindiğinden görünmez ve kullanılamazlar; ama geri kurtarılabilirler.

LLF
yönteminde kabaca tarif etmek gerekirse sabit diskin yüzeyi adeta kazınır, gerek veriler gerekse manyetik
alanlar tamamıyla silinir; fakat bu durumdan sonra sabit disk kendisini yeniden kurmaya başladığı zaman en ufak bir hatada sabit disk kullanılmaz hale gelebilir. Ayrıca LLF
yöntemi birkaç defadan fazla uygulanırsa sabit diskte kalıcı sorunlara sebep olabilir; çünkü LLF
yöntemi sabit diski sıfırlamak için kullanılır ve bu sıfırlamada sabit diskinmanyetik
özellikleri de birtakım değişikliklere uğrar. Her sıfırlama sabit diskin manyetik
gücünü zayıflatabilir bu nedenle çok sık yapılmaması gerekmektedir. Sonuç olarak, bir sabit disk sorunu ile karşılaşıldığı zaman LLF
, en son başvurulacak yol olmalıdır.

Bu program deneme için kullanılacak bir program değildir.
Disklerinizde ya da Flash Disklerde sorun yaşadığınızda büyük ölçüde sorunun çözülmesini sağlar.
Donanımsal sorunlara etki etmesi mümkün değildir.
Son çare olarak kullanılır ve çözüme ulaşamazsanız yapacağınız bir şey yoktur.

Kuvvetmira

Profesör
Format attıktan sonramı yapayım bunu yoksa formattan öncemi nasıl tavsiye edersiniz ?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
SAmsung 1tb harici harddiskim var "bad sector" denilen illet olmuştu,bu programla format atmayı denedim fakat %60'da duruyor ve "harddisk timeout" hatası veriyor,pc hardiski görüyordu,bu olaydan sonra hiç görmüyor artık ne yapabilirim,bundan vazgeçsem bile pc'nin görmesini sağlayabilir miyim,teşekkürler.
Tamam görmesini sağladım fakat 5-6 tane bad sector varken,"llf" dan sonra tahmin edin kaç çocuğum oldu? :) :( Cevap:100'den fazla galiba artık taratma mı çok yavaşladı,bu kadarını gördükten sonra daha fazlasını görmeye gerek olmadığını düşünüp iptal ediyorum

S

SDN Okuru

SDN Okuru
100'den fazla bad sector demiştim,şuan tarama yapıyorum daha bitmedi ama 600'e yakın bad sector var :blink:

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Tarama devam ediyor ve 876 bad sector oldu,low level format atarken yarıda hata verip böyle olmadan önce sadece 10'dan daha az bad sector vardı !! :blink:

Ben Kenobi

Dekan
Tarama devam ediyor ve 876 bad sector oldu,low level format atarken yarıda hata verip böyle olmadan önce sadece 10'dan daha az bad sector vardı !! :blink:
Bulduğu bad sector'lerin üstü kapatılıyor ve yazılması iptal ediliyor.
Index üzerinde oranın adresini çıkardığı için hard disk öyle bir yerin var olduğunu bile hiç bilmiyor.
Dolayısıyla hard diskinizin alanı birkaç mb küçülse de hatasız bir biçimde çalışmasına devam ediyor.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
hızı bende çok yavaş.0,9 mb/s.1 tb kaç gün sürer böyle?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bu programı flash disk üzerinden kullnabilir miyim?mantıken windows üzerinden windows siliyorsunuz bi sorun çıkmaz mı?hoş benm sisteme hçbir windows kuramadım xp- 8.1 dahil sadece pardus 2013 kurabildim dosyaları yedekledin böylece şimdi sıfırlayacağım..bi öneride bulunabilir misiniz??

stat counter