Numaranı da al git!

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


mila12

Dekan
Onursal Üye
Katılım
5 Kas 2007
Mesajlar
9,525
Puanları
48
Cepte numara taşıma uygulaması nihayet devreye giriyor. Uygulamanın ne zaman başlayacağını Telekom başkanı söyledi.

Cepte numara taşıma uygulaması Telekomünikasyon Kurulu'nun (TK) kararıyla Ekim ayından itibaren yürürlüğe giriyor. Turkcell, Vodafone ve Avea hattını değiştirenlerin eski operatöre ait numarasını koruyabilmesini sağlayacak sistem, şirketler kendi aralarında anlaşma sağlayamadığı için Telekominikasyon Kurulu tarafından resen yaptırılacak.

Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, düzenlediği basın toplantısında mobil numara taşınabilirliğinde Nisan’da altyapının tamamlanacağını ve Ekim sonundan itibaren de uygulamaya başlanacağını söyledi.

TURKCELL İSTEMEMİŞTİ

Turkcell Nisan 2007’de Danıştay’da açtığı davada, rakipleri Vodafone ve Avea’nın uygulanmasını istedikleri MNP yönetmeliğinin, şirketin 1998’de imzalanan lisans sözleşmesiyle kazandığı hakları ihlal ettiğini iddia etmişti. Turkcell’in yürütmeyi durdurma talebi daha sonra mahkemece reddedilmişti. Dava esastan görüşülmeye devam ediyor.

TURKCELL NUMARASINA SAHİP ÇIKIYOR

Turkcell numara taşımayı desteklediğini söylüyor ancak Ulaştırma Bakanlığı ile yaptığı lisans anlaşması çerçevesinde 25 yıl için verilmiş numara bloklarını kullanım hakkının numara taşınabilirliği yönetmeliği ile ihlal edildiğini savunuyor. Turkcell’in 1998’de imzaladığı lisans sözleşmesine göre, aboneleri için 0530-0539 arasındaki numaralar tahsis ediliyor. Yatırımlarını bu yönde yapan Turkcell, özellikle telefon numarası 0532 ile başlayan numaraların yıllar boyu yapılan yatırımlarla yaratılan prestijin numara taşınabilirliği ile başka operatöre geçip kaybolmasını istemiyor.

SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?

Numara taşıma sistemi cep telefonu abonelerine, telefon numaralarını değiştirmeden operatör değiştirme imkanı tanıyacak. Sistem için bir veri tabanı oluşturularak, operatör değiştiren tüm abonelerin bilgileri, bu veri tabanında tutulacak. Her çağrı başlangıcında, bu veri tabanı sorgulanarak abonenin hangi operatörden hizmet almakta olduğu belirlenecek. Sistem devreye girdiğinde, cep telefonu abonelerinin cep telefonu ya da bağlı bulunduğu operatörün ön kodu değişmeyecek.

Kaynak
 

UgurABA

Dekan
Katılım
28 Eyl 2007
Mesajlar
5,355
Puanları
38
0532'Ler sanki çok matah bişey :D Hiçbiri beş para etmez :D
 

amesfa

Dekan
Onursal Üye
Katılım
10 Eyl 2007
Mesajlar
9,925
Puanları
48
532'lrin internet üzerinden iyi paralara satıldığını bilirim, bende satsammı :D :D
 

entelsofi

Asistan
Katılım
28 Haz 2005
Mesajlar
115
Puanları
0
Bir dönem ben 532 numara ve özel numaralar sattım :) İyi ekmek bırakıyor ne yalan söylim :)
 

UgurABA

Dekan
Katılım
28 Eyl 2007
Mesajlar
5,355
Puanları
38
iyi paralara satıldığını biliyorum ancak saçma bişey olduğunu yazmak istemiştim :D
 

gokhankayaci

Doçent
Katılım
28 Şub 2007
Mesajlar
552
Puanları
0
ilerde 0542 lerde 0532 ler gibi prestij yaparsa diye bekliyorum hem 32 hemde 42 li hattım var :D da bişi sorucam.. şöyle bişi mümkün değildir herhalde. mesela telsim kullanmak istiyorum ikisi birden açık olabilecek mi? Gerçi bu sistem hatlardan kurtulmak için düşünülmü birazda ama türk insanı bu yapar :D:D
 

szblgn

Üyecik
Katılım
4 Nis 2008
Mesajlar
1
Puanları
0
Mrb
şu 532 li tlf kim cok para veriyormuşkine hemen verelim kardeşim
 
Üst
stat counter