Pardus, 17.5 sürümü ile daha kararlı geliyor!

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


Umut YAZGAN

Güvenlik & Linux
Yönetici
Moderatör
Katılım
9 Mar 2016
Mesajlar
1,693
Puanları
113
Konum
İstanbul / Beyoğlu
68160

Linux dünyasında, yerli anlamda rotasını belirlemiş ve mürettebatıyla yoluna emin adımlarla ilerleyen Pardus, 2005 yılında hayata geçirdiği açık kaynak projesiyle gönülleri kazanmayı başardı. Zaman geçtikçe büyüdü ve daha da gelişti, kendini geliştirdi. Öyle ki GNU/Linux'a gönül vermiş çoğu yerli kullanıcı gönül rahatlığıyla dağıtım tercihini Pardus'tan yana kullanabiliyor. TÜBİTAK ULAKBİM önderliğinde geliştirilmeye devam edilen Pardus'un bir kullanıcısı olduğumu ve tercihini Debian tabanından yana kullandığını hesaba katarak ki (Debian Linux atmosferinde en sağlam dağıtım ve tabanlardan biri olarak kabul edilir) gayet memnun kaldığımı belirtmek isterim. Nice yeni sürümlere ve nice yeni duyurularına! :) diyerek burada bir nokta koyalım.

Pardus 17.5 Sürüm Notları

Pardus 17.5 son ara sürümdür. Yapılan değişiklikleri gözlemlemek için Pardus 17 yüklü sisteminizi güncel tutmanız yeterli. Pardus 17′ nin bu son sürümü ile LTS (Uzun Vade Destek) sözünü 01.05.2021 tarihine sabitlemiştir. Pardus 17 güncelleme almaya devam edecektir ancak yeni bir versiyon ile disk kalıbı oluşturulmayacaktır. Pardus, hali hazırdaki son sürümün disk kalıbı güncellemesini zaman içerisinde duyuru ile versiyon değiştirmeksizin tekrar yayınlama hakkını saklı tutar.

Pardus 17.5 Sürümleri (Versiyonları)

Pardus 17.5 Xfce (x64-bit)
Pardus 17.5 DDE (x64-bit)
Pardus 17.5 Sunucu (x64-bit)

Dipnot: Pardus 17 sürümlerinden biri hâlihazırda makinenizde kurulu ise, 17.5 yükseltmesi için yukarıda bulunan ISO imajlarını indirip tekrar yakmanıza gerek yoktur. Yükseltme için kolayca terminal ekranında uygulayabileceğiniz parametreler şöyle;

# sudo apt-get update
# sudo apt-get dist-upgrade

Duyurulan 17.5 sürümü ile Pardus'ta neler değişti?

#
Son kullanıcının karşılaştığı bir çok grafiksel arayüzdeki kullanım senaryosu sorunları giderildi.
# Bir çok sistem performansını etkileyen paket güncelleştirmesi ve optimizasyonu yapıldı.
# 200'ün üzerinde paketi ve yamasını içeren güvenlik güncelleştirmeleri sisteme eklendi.
# Öntanımlı internet tarayıcısı Firefox versiyonu 60.5.1‘e güncellendi.
# Öntanımlı e-posta istemcisi Thunderbird versiyonu 60.5.1‘e güncellendi.
# Öntanımlı media oynatıcısı olan VLC versiyonu 3.0.6‘ya güncellendi.
# Öntanımlı ofis döküman uygulaması Libreoffice versiyonu 6.1.5.1‘e güncellendi.
# Öntanımlı uygulama mağazası pardus-store versiyonu 0.3.1~beta4‘e güncellendi ve içerik yönetimi uzaktan güncelleme almaksızın dinamik olarak düzenlenebilir hale getirildi.
# Öntanımlı giriş ekranı kabuğu lightdm-gtk-greeter ve arka uçta kullanıcı yönetimi sistemleri ile haberleşen sssd de bulunan hatalar düzeltildi ve ldap merkezi kullanıcı yönetimi sistemi ile hatasız çalışabilir hale getirildi.
# Canlı açılan sistem üzerinden yükleme işlemi terk edildi ve sadece kurulum ortamının açılarak yüklenebilmesi tercihi sabit kılındı.
# Uzun vade destek verilecek olan disk kalıplarındaki isimlendirmelere LTS etiketi yerleştirildi.
# Pardus un türemiş olduğu debian dan farkının canlı olarak gözlemlenebileceği paket takipçisi 11.03.2019 tarihinde tracker.pardus.org.tr adresinden yayına alınacaktır.

Pardus Paket Deposu ve Adresleri

#
deb Index of /pardus/ onyedi main non-free contrib
# deb-src Index of /pardus/ onyedi main non-free contrib

# deb Index of /guvenlik/ onyedi main non-free contrib
# deb-src Index of /guvenlik/ onyedi main non-free contrib
 
Son düzenleme:

sireno52

Asistan
Katılım
3 Eki 2007
Mesajlar
111
Puanları
18
Ben Pardusu daha iyi konumda olsun isterim ama son kullanıcı için bence pek iyi degil (son kullanıcı için derken linux hakkında fazla bilgi sahibi olmayanlar için ) örneğin ben ilk önce ekran kartı kurulumuna bakarım hangisi daha basit kurulum sağlıyor bu konuda en çok ubuntu yu beğeniyorum birde şu aralar deepin linux u beğeniyorum
 

grezimonk

Profesör
Yasaklı
Katılım
11 May 2012
Mesajlar
1,850
Puanları
63
Konum
neptune
2005 yılında başlangıçtaki ekip yok debian olmasıda hoşumuza gitmedi gerçek pardus ekibi Pisi'yi hazırlıyor...
 

sireno52

Asistan
Katılım
3 Eki 2007
Mesajlar
111
Puanları
18
Ben Pardusu kde3 masaüstü var iken kullandım KDE 4 geçtiler bıraktım Pardus sadece KDE masa üstü kullanıyordu şimdi seçeneklerin var istersen KDE istersen Gnome veya xfce isteyen istediğini kullanabiliyor bu bence güzel birşey kötü olan şey ise hazıra konmak bu bence çok kötü yabancısı da haziri kullanıyor ama üstüne ekliyor örneğin linux mint Ubuntu tabanlı veya deepin debian tabanlı veya voyager GS Ubuntu tabanlı ama adamlar birşeyler ekleyerek daha kullanışlı hale getirmişler Pardusu daha kullanışlı hale getirdikleri zaman ben Pardusa yönelirim ama şimdi deepin Le çok rahatım 😀😀😀😀😁
 

Wolf R

Üyecik
Katılım
30 Eki 2018
Mesajlar
7
Puanları
3
Mint
Ubuntu
Elementary OS
Debian

benim sıralamam. Mint ve Ubuntu en kullanışlı distrolar. Ubuntu Unity arayüzü varken çok kullanıcı kaybetti. Gnome geçtikten sonra daha kullanışlı olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca tüm distrolarda program kurmak basitleştirilse Linux daha fazla kullanılacaktır.

Mesela deb uzantılı programların kurulumu daha basit olsa.

  • Konsol kullanımı azalsa
  • Her programın deb paketi olsa
  • Deb paketli programlar depoda yoksa kurulumlar başarısız oluyor ve birçok hata veriyor. Bu sorunun da giderilmesi lazım.
  • Sürücü olayında da siyah ekran hataları ile karşılaşmak mümkün.
  • Steam de daha çok oyun çıkarsa Linux daha çok tercih edilecektir.

Linux kullanımının az olmasında en büyük engeller konsol kullanımı ve oyun eksikliği. Deb paketlerle program kurulumları geliştirilmeli.

Steam platformunda daha çok Linux oyunu çıkarılmalı.
 

sireno52

Asistan
Katılım
3 Eki 2007
Mesajlar
111
Puanları
18
Aynen katılıyorum birşey soracağım deepin denedin mi hiç sonuçta oda debian tabanlı denemediysen denemenizi isterim sonuçta linux konusunda benden daha tecrubelisin eksileri artıları nelerdir burda birde başlık açarsan sevinirim pek fazla bilinen bir dağıtım değil Türkiye'de bu arada bende Ubuntu 19.04 çıkış tarihi bekliyorum çıkarsa kurup bakacak nasıl olmus sabırsızlıkla bekliyorum
 

Wolf R

Üyecik
Katılım
30 Eki 2018
Mesajlar
7
Puanları
3
Aynen katılıyorum birşey soracağım deepin denedin mi hiç sonuçta oda debian tabanlı denemediysen denemenizi isterim sonuçta linux konusunda benden daha tecrubelisin eksileri artıları nelerdir burda birde başlık açarsan sevinirim pek fazla bilinen bir dağıtım değil Türkiye'de bu arada bende Ubuntu 19.04 çıkış tarihi bekliyorum çıkarsa kurup bakacak nasıl olmus sabırsızlıkla bekliyorum
Ubuntu Gnome ile daha iyi olacaktır.

Ubuntu ya alışanlar kolay bırakamıyor. Unity arayüzünü sevmiyordum açıkçası. Gnome arayüzü gayet güzel ve kullanışlı.

Amazon son sürümlerde var mı bilmiyorum ama kaldırılması gerekir. Ayrıca son sürümlerde snap güncellemelerinde de hatalar olduğu söyleniyordu.

Yeni çıkan sürümlerde bu sorunlar giderilmiş olur umarım.
 
Üst
stat counter