Q9650 HD 6570 Sistemin Düşük Performans Sorunu : oyunlar ve kurulumda kasmalar

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

alperkeles

Üyecik
Sorunum şu arkadaşlar sistem boşta iken 50 ile 57 derece arasında bir sıcaklığı var hatta bilgisayarın düğmesine basmam ile birlikte bilgisayar açılana kadar direk ısınıyor macunlarını her şeyini dikkatlice temizlerim sürekli tazelerim ayda bir kontrol ederim tozlanmış mı diye.

Düzenli bakmama rağmen yine de bilgisayar nedense bana istediğim performansı vermiyor mesela ekran kartını araştırdığımda işlemciyi araştırdığımda insanlar: GTA 5 30 FPS rahat alıyorlar ben ise oyunu dahi açamıyorum
GTA 5 kalsın bir kenarda ben prototype 2'de yürürken 11 sabit dururken de 25 zor görüyorum düşük ayarlarda.

Dün dedim başka oyun yükleyeyim düşük bir oyun olsun dedim: Ghost Sniper 1'i kurdum başta hiç kasmayan oyun 1 saat sonra oyunda"kasma drop takılmalar "oynanmaz bir hale geldi.

Görünene göre güç kaynağı da yetiyor besleyebiliyor baktığımda: İşlemci: 95 w"sisteme yüklenince. "
Funmark testinde 11 FPS alıyor.

Bu sistemde neyi değiştirmem gerekiyor ne yapmalıyım arkadaşlar bir yardımcı olursanız çok memnun olurum neden bu kadar ısınıyor sorun nedir?

Sistem özelliklerim:

Windows sürümü: Windows 10 Home 64-Bit
ANAKART: Gigabyte G41M-Combo (Socket 775)
İşlemci: Intel Core 2 Quad Q9650 @ 3.00GHz 12MB
RAM: 6 GB RAM DDR3: Kingston: 2G: Crucial marka RAM: 4 GB
Ekran kartı: 1024 MBATI AMD Radeon HD 6570
Hard disk: 149GB Western Digital WDC WD1600AAJS-00B4A0 ATA Device (SATA)
Güç Kaynağı: Valx model: P S-280W: 24PIN
BIOS türü: F4 BİOS

ISI DEĞERLERİ: ↓

1.png

işlemci : sistem boşta iken ki değerler : oyuna girdiğim gibi 85 - 90 arası bazen 99 101 olduğu da oluyor.

2.png

3.png

ekran kartı ısı değerleri.

4.png

ramlar : 2 gb çıkartıp : 4 gb la sadece oynamayı denedim daha kötü sonuç.

5.png

GPU- Z test

13.gif

52.gif

şimdiden herkese çok teşekkür ederim.

Border Officer

en düşük ayarlar

Windowsun 7 8 8.1 10 Sürümlü İşletim Sistemleri
2 GHZ’li Herhangi İşlemci
Herhangi Standart Ekran Kartı
2 GB Ram İki Gigabayt Bellek
2 GB Disk’te Boş Yer – İki Gigabayt Boş Alan

hala donarak drop girerek oynamak zorunda kalıyorum

met 35

Dekan
Senin işlemci ile anakartın maalesef fırında güveç gibi olmuşlar.
Bu sıcaklıklar ile donma ,drop,restart herşey olur.Sadece işlemci ısınsaydı,soğutucuyu değiştir derdimama anakart ta hatırı sayılır derece sıcak. Kasa havalandırman sanırım çok kötü. Kaç tane kasa fanı var.
Mesaj otomatik birleştirildi:

alperkeles

Üyecik
Senin işlemci ile anakartın maalesef fırında güveç gibi olmuşlar.
Bu sıcaklıklar ile donma ,drop,restart herşey olur.Sadece işlemci ısınsaydı,soğutucuyu değiştir derdimama anakart ta hatırı sayılır derece sıcak. Kasa havalandırman sanırım çok kötü. Kaç tane kasa fanı var.
Mesaj otomatik birleştirildi:
kasanın kablolama da problem olduğunu düşünmüyorum ama yine de ben bir foto atayım kasanın içi

3 fan oluyor kapakta fan yok ben bir fan eklemiştim bilgisayarcı gerek yok demişti çıkartmıştı ama problem şu

ben kasa açılsın diye bastığım anda koruyucu GIGABYTE demiri alev gibi oluyor bi 30 saniye içinde

çok fazla veri trafiği de yok.

dLlQMD.jpg

met 35

Dekan
Gigabyte demiri denilen kısmın altında kuzey köprüsü var, zaten. o ısınıyor. Şimdi,kasanda tek havalandırma fanı var. Yetmez. Diğer 2 fan ,işlemci ve ekran kartına ait. Kasanın yan kapağını açık bırakıp bi daha denermisin.Oyunda iken.

alperkeles

Üyecik
evet genellikle kasa açık durumda iken bu kadar ısınıyordu çok ısınınca bununla destekliyordum ama hiç bir şey ifade etmiyor

peki donmaması gereken oyunlarda neden kasma yapıyor.

uzay da çalıştırdım pc fakat durum aynı

yani fanların gücünün yetmemesi mantıksız çünkü bilgisayar açılma tuşuna bastığım gibi 30 saniye içinde alevler içinde kalmakta

cae8bb3f-de4c-4de1-9748-3f32efbfa27b.jpg

met 35

Dekan
İşlemcinin soğutucusunu değiştir. En ucuzundan,şunu alabilirsin.
Dark Freezer X90 92 mm Kırmızı Fan Intel-AMD Uyumlu Hava Soğutucu
2.olarakda kuzey köprünün soğutulması olayı. Bunun için 50x50 mm kasa fanları var. Bunları nette bulabileceğin gibi bulunduğun yerdeki ,büyük elektronik parçaları satan bi mağaza varsa,orada da bulabilirsin.
Bu fanı,çift taraflı yapışkan bant ile,gigabyta yazan soğutucuya yapıştır. Üfleme yönü soğutucuya doğru olsun.
Böylece,hem işlemcin ,hem de anakartının bu aşırı sıcaklkları düşecektir.
Teknogreen Fan-5010 50x50x10mm 12v 3 Pin Kasa Fanı - n11.com
Aynı 50 mm lik fan olayını şu an kullandığım pc deki gigabyte anakartta uyguladım. Çok faydası oldu. Bi arkadaşın oğlunun pc si donuyordu,ona da uyguladık,makina rahatladı,tıkır tkır çalışıyor.

alperkeles

Üyecik
İşlemcinin soğutucusunu değiştir. En ucuzundan,şunu alabilirsin.
Dark Freezer X90 92 mm Kırmızı Fan Intel-AMD Uyumlu Hava Soğutucu
2.olarakda kuzey köprünün soğutulması olayı. Bunun için 50x50 mm kasa fanları var. Bunları nette bulabileceğin gibi bulunduğun yerdeki ,büyük elektronik parçaları satan bi mağaza varsa,orada da bulabilirsin.
Bu fanı,çift taraflı yapışkan bant ile,gigabyta yazan soğutucuya yapıştır. Üfleme yönü soğutucuya doğru olsun.
Böylece,hem işlemcin ,hem de anakartının bu aşırı sıcaklkları düşecektir.
Teknogreen Fan-5010 50x50x10mm 12v 3 Pin Kasa Fanı - n11.com

peki oyunlardaki fps aşırı düşük olması 40 derece iken prototype 2 de 11 fps alıyordum gta yı demiyorum bile quad 9650 nin i5 eşit olduğu söyleniyor fakat ne gta ne başka bir oyunda akıcı hiç bir performans görmedim.

met 35

Dekan
işlemcin 90 derecelere gelince, inanılmaz ölçüde performansı düşer,o yüzden düşük fps alırsın.

met 35

Dekan
HD 6570 i nette GTA 5 İÇİN Bİ ARAŞTIRIN. yANİ O E.KARTININ PERFORMANSI NE İSE HEPSİNİ KULLANABİLİRSİNİZ. şU AN GEREK İŞLEMCİ GEREKSE E.KARTINIZ TAM PERFORMANSINDA ÇALIŞAMIYOR.

alperkeles

Üyecik
HD 6570 i nette GTA 5 İÇİN Bİ ARAŞTIRIN. yANİ O E.KARTININ PERFORMANSI NE İSE HEPSİNİ KULLANABİLİRSİNİZ. şU AN GEREK İŞLEMCİ GEREKSE E.KARTINIZ TAM PERFORMANSINDA ÇALIŞAMIYOR.
ben de onu soruyorum zaten soğutmayı alınca tam performans sağlayacak mı ?

Sansar667

Profesör
Belli ki sıcaklıktan dolayı bileşenler tam gücüyle çalışamıyor , kaliteli bir soğutma yardımcı olacaktır.

met 35

Dekan
ramlerini toplamda en az 8 gb yapmalısın. yani bi 2 gb daha ekle. Anakart değişirse,işemcininde değişmesi lazım. Bütçe müsaitmi o kadara.

stat counter