Sizce bir işlemcinin ömrü nasıl ölçülür?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

VECTORRR

Dekan
Yasaklı
sizce bir işlemcinin ömrü nasıl ölçülür yani ben şimdi bir işlemci alsam 10-15 yıl sonra o işlemcide sorun çıkmayacağını neye bakarak öğrenebilirim? ya da işlemcinin dayanıklılığı neye bağlıdır?

VECTORRR

Dekan
Yasaklı
Onu öğrenemezsin sıfır alınan bir işlemci iki gün sonra bozulabiliyor on sene kullananda var..
Mesela dayanıklılık konusu nasıl olur genellikle işlemcinin ilerde sorun çıkartmasını sağlayan şey sıcaklıktır ve 13 yıldır sorunsuz kullanıyorum şuan. :D
Mesaj otomatik birleştirildi:

Telefonlarda ölçülüyor mesela bu telefon 1-2 yıl götürür bu 5-6 yıl götürür filan diyenler var gibi.

Logithx

Profesör
Şuan son çıkan modellerden birini alsan performans anlamında 7 ile 10 sene arasında götürür ama tabi alınacak işlemciye bağlı telefon da olduğu gibi orta segment üst segment diye ayrım yapılıyor işlemcide de var..

Szayel

Asistan
Valla hacı vaktinde imkan yoktu kafelere giderdik ki hala daha bağımı kesmiş değilim. Bir tane bozulan cpu gördüm oda inteldi. Nasıl yaptılarda anakartı tahtaya monte ediyorlarmış bir şekilde cpu güm.

Onun haricinde genelinde anakart gitti hep. En son yine çok eski bir makine gördüm kapanıyor diyorlardı yazları. 2 3 senedir makine böyleymiş. İntel platform du bu makine. Baktığımda ise fan ayağı kırık öyle takılıyordu ama sorunsuz çalışıyordu. Sıcaklarda yük altında kapansa da.

Logithx

Profesör
Valla hacı vaktinde imkan yoktu kafelere giderdik ki hala daha bağımı kesmiş değilim. Bir tane bozulan cpu gördüm oda inteldi. Nasıl yaptılarda anakartı tahtaya monte ediyorlarmış bir şekilde cpu güm.

Onun haricinde genelinde anakart gitti hep. En son yine çok eski bir makine gördüm kapanıyor diyorlardı yazları. 2 3 senedir makine böyleymiş. İntel platform du bu makine. Baktığımda ise fan ayağı kırık öyle takılıyordu ama sorunsuz çalışıyordu. Sıcaklarda yük altında kapansa da.
İşlemci kolay kolay bozulan bir parça değil macunsuz ve fansız kullanılmadığı sürece..

Ben Kenobi

Dekan
İlk olarak genelde hard disk bozulur sonra ram sonra ekran kartı sonra monitör en son işlemci
Tabi overclock yapıyorsan bu sira degisir

İşlemci pert olmadan önce zaten performansı günün şartlarına göre yetersiz geleceğinden, ömrünü hesaplamaya gerek yok gibi.

Szayel

Asistan
İşlemci pert olmadan önce zaten performansı günün şartlarına göre yetersiz geleceğinden, ömrünü hesaplamaya gerek yok gibi.
Benim örneğimde de fiziksel bir eylem söz konusu. Bunun haricinde dediğiniz gibi günün şartları gereği ömrü bir yere kadar :)
En en fazla gidecek cpu ve ram'ler eski büyük makinelere takılı otomasyon kontrollerleri. Bunlarda revizeye girince zaten zamani cpu'larına göre revize oluyorlar.

Sonuç olarak Hamster'e katılıyorum.

VECTORRR

Dekan
Yasaklı
Kime ne günün şartlarından ihtiyacın olanı almak daha mantıklı sırf daha üst olanı var diye onu almak saçmalık olur da eskiden alınmıi bir işlemcinin dayanıklılığının nasıl ölçüldüğünü sordum da siz uçtunuz gittiniz.

Nasıl yani günün şartlarına göre yani sırf ondan daha iyi bir işlemci var diye o işlemci kötü mü oluyor? xeon platinum 9282 var şuan mesela senin kullandığın r5 2600 çöp mü yani?

Benim örneğimde de fiziksel bir eylem söz konusu. Bunun haricinde dediğiniz gibi günün şartları gereği ömrü bir yere kadar :)
En en fazla gidecek cpu ve ram'ler eski büyük makinelere takılı otomasyon kontrollerleri. Bunlarda revizeye girince zaten zamani cpu'larına göre revize oluyorlar.

Sonuç olarak Hamster'e katılıyorum.
ama ben senden bir şey anlamadım gibi...

Szayel

Asistan
Bende @Zayıf Zehir Hamsteri ile aynı fikirde olduğumu söyledim. Onun yorumuna göre cevap verirken aynı fikirde olduğumu belirten benim yazımı anlamamışsın. Yani aynı amaçtaki 2 yazıdan birini anlayıp diğerini anlayamamak ilginç geldi.

Dayanıklılığını fiziksel olarak ısı sebepli yazmışız oraya. Günün şartları ile kastımız da yazılımsal oluyor. Yani hem fiziksel hem yazılımsal birşeyler söylemişiz, ne yapalım 5.kattan aşağıya mı atıp drop testi mi yapalım ? Yoksa esneme testimi, acaba yamulcak mı diye ? 10 tonluk pres ile mi ezelim ? Biz şahsen böyle kullanmıyoruz cpuları :))

VECTORRR

Dekan
Yasaklı
Bende @Zayıf Zehir Hamsteri ile aynı fikirde olduğumu söyledim. Onun yorumuna göre cevap verirken aynı fikirde olduğumu belirten benim yazımı anlamamışsın. Yani aynı amaçtaki 2 yazıdan birini anlayıp diğerini anlayamamak ilginç geldi.

Dayanıklılığını fiziksel olarak ısı sebepli yazmışız oraya. Günün şartları ile kastımız da yazılımsal oluyor. Yani hem fiziksel hem yazılımsal birşeyler söylemişiz, ne yapalım 5.kattan aşağıya mı atıp drop testi mi yapalım ? Yoksa esneme testimi, acaba yamulcak mı diye ? 10 tonluk pres ile mi ezelim ? Biz şahsen böyle kullanmıyoruz cpuları :))
benim dediğim şey sizce TDP değerinin düşüklüğü mü sıcaklığının azlığı mı ya da Tmax değeri ile mi ölçülür anlamında zaten 2'nizden de bir şey anlamadım kafalarınız ya başka yerde ya da sen anladın onu...

Kimse öyle CPU kullanmıyor merak etme...

stat counter