[UEFI] Hometech HT Book 14B/ Linux Kurulumu

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


birmimar

Üyecik
Katılım
17 Şub 2019
Mesajlar
15
Puanları
3
Konum
Samsun,Türkiye
Herkese iyi forumlar dilerim.

Hometech firmasının üretmiş olduğu HT Book 14B kodlu bilgisayar kullanıcısıyım. Cihaz Windows 10 UEFI sürümü ile gelmekte ve başlangıç seviyesi sayılabilecek özelliklere sahip bir bilgisayar. Akıcı kullanım ve açık kaynak kodlu işletim sistemlerine olan merakımdan dolayı, mevcut işletim sistemini, Linux sürümlerinden bir tanesi ile değiştirmek istiyorum. Aşağıda özellikleri yazılı bulunan cihaza daha önce Pardus ve Ubuntu kurmak için çabaladım. Ubuntu hiç bir şekilde açılmamakla birlikte "boot failed" hatası verdi. Pardusta yükleme arayüzüne kadar geldim fakat burada da ethernet driver'ı olduğunu düşündüğüm Realtek RTL8723BS Driver'ının ön tanımlı gelen driverlar arasında olmadığını gördüm ve .deb dosyasını da internetten indirdim fakat USB Bellek içerisinden otomatik olarak bulmasını istediğimde verilmiş bulunan liste dışından yani yukarıdakilerden hiçbiri seçeneğini seçmekteyim. Devam seçeneğine tıkladığımda ortamı bilgisayarınıza takın ve devam edin seçeneği geliyor. Devam dediğimde “Herhangi bir çekirdek modülü bulunamadı. Bu muhtemelen kurulum programının bu sürümü tarafından kullanılan çekirdekle, arşivde mevcut çekirdek sürümü arasındaki bir uyuşmazlıktan kaynaklanıyor. Bir yansıdan kurulum yapıyorsanız farklı bir Debian sürümü kurmayı seçerek bu sorunu geçici olarak çözebilirsiniz. Çekirdek modülleri olmadan sürdürülen bir kurulum büyük bir olasılıkla başarısız olacaktır.” El ile uçbirimden yüklemeyi denesem fayda eder mi diye düşünüyorum fakat USB İçerisinden Sudo Komutu ile nasıl yükleneceği konusuna vakıf değilim. Bir de sistem yükleyicisi ile ilgili bir sorun yaşamaktayım. Bu sorun Ethernet driverı ile alakalı mıdır bilemiyorum fakat GRUB Önyükleyiciyi de kuramıyorum. Dolayısı ile açılış ekranına geldiğinde yine windows olarak görünüyor fakat Windows İşletim Sistemini silmiş bulunduğumdan bu da açılışta hata ile başlıyor. Bir şekilde Pardus’u bu cihaza sorunsuz şekilde yükleyip kullanmak istemekteyim. Dilerim bir çözüme ulaşabiliriz.

İşletim SistemiWindows (WINDOWS 10 UEFI)
İşlemciINTEL (Z3735F)
Çekirdek SayısıDört (Quad)
Ekran Boyutu14"
PanelTN Panel
Çözünürlük1366 x 768
RAM2 GB
Dahili Hafıza32 GB
BluetoothVar
HDMIVar
KameraÖn 0.3 MP
USBVar (X2 USB )
KlavyeVar
SD Kart DesteğiVar (64GB a kadar)
Dahili HoparlörVar

NOT : İlgili çözümsüzlükleri Pardus'un kendi forumunda da paylaştım fakat bir geri dönüş alamadığım için buradan tekrar paylaşmak istedim.
Pardus Forumunda bulunan sorunlar için ilgili linkler :

Yardımcı olmak isteyenlere şimdiden teşekkür ederim.
 

Umut YAZGAN

Güvenlik & Linux & Grafik
Yönetici
Moderatör
Katılım
9 Mar 2016
Mesajlar
1,809
Puanları
113
Konum
İstanbul / Beyoğlu
Erçin Bey öncelikle SDN Foruma hoş geldiniz,

İlk yapacağımız işlem UEFI'de Secure Boot (Güvenli Önyükleme) özelliğini, Disabled (Devre dışı) bırakmak ve bunu kontrol etmek olsun. Secure Boot bazen, OS Type (İşletim Sistemi Tipi) diye de geçer. Bu özellikler kullanılan UEFI ve BIOS bileşenlerine göre değişiklik gösterebilir. Sizin görüntülediğiniz seçenekler arasında bu var ise Other OS (Diğer İşletim Sistemleri)'ni seçiniz. Daha sonra bu bilgiler ışığında güncel Pardus imajını rufus ile tekrar dd modunda yazdırın ve belleği makineye okutmayı deneyin. İmaj USB'de bulunsun, bakalım Pardus'a erişebilecek miyiz? bir aksilik, hata ile karşılaşırsanız buradan belirtin.

*Not: Her şey yolunda giderse; Realtek sürücüsünü ayarlamayı, kurmayı başardığımız sistemden bizzat gerçekleştirelim.
 

birmimar

Üyecik
Katılım
17 Şub 2019
Mesajlar
15
Puanları
3
Konum
Samsun,Türkiye
Hoşbuldum Sn. @Umut YAZGAN ve ilgilendiğiniz için ayrıca size de teşekkür ederim @kmurat.

Cihazın açılış kısmında Windows'u yeniden boot etmem ya da çalıştırmam olası değil çünkü Pardus ilk kurulum sürecinde diski tamamen sildim diyebiliriz. Boot Loader ekranına geldiğinde de "Kurtarma PC'nizin/Aygtınızın Onarılması Gerekiyor" - Gerekli aygıt bağlanmadı veya bu aygıta erişilemiyor. Hata Kodu : 0xc000000e şeklinde bir ekran ile karşılaşıyorum. UEFI Üretici Yazılımı Ayarları İçin Windows Tuşuna Basın şeklinde bir alt uyarısı da mevcut fakat bastığımda hiç bir tepki almıyorum. HDD'nin tamamen olmasada işletim sistemi bölümünün silinmiş olmasından kaynaklanıyor zannederim. Aşağıda eklediğim dosyalarda Pardus kurulumu öncesi Boot Menülerinde görünen ayarları sizlerle paylaşıyorum. Burada değiştirilmesi veya yönlendirilmesi gereken bir durum var ise yardımlarınızı bekliyorum.

Görsel 1 : ESC tuşu ile girilen boot ekranı
66568Görsel 2 : Boot Manager içerisinde bulunan Boot Seçenekleri. USB takılı olmadığı için Pardus görünmemekte.
66569


Görsel 3 : Secure Boot Option Main
66570


Görsel 4 : Secure Boot Option içerisinde bulunan ve şu anda geçerli olan ayarlar
66571


Görsel 5 : SCU adı altında bulunan menü
66572


Görsel 6 : SCU Advanced Tab
66573


Görsel 7 : SCU Boot Tab
66574


Buralarda yapılacak herhangi bir değişiklik var ise düzenleyip daha sonra yeniden Pardus'u Rufus üzerinden yükleyip deneyeceğim. Rufus için Disk Bölümlemeyi MBR yerine GPT seçiyorum ve yazdırılma modunu da ISO yerine DD olarak yazdırıp Pardus'u yüklemeye çalışıyorum. Burada bulunan yükleme ekranında Pardus'u USB'den çalıştırmak istediğimde Pardus'u açıyor fakat orada da ethernet kartını görmediği için sanırım wi-fi algılayamıyor. Dolayısı ile bu şekilde de kullanamıyorum. Ve yükleme kısmında Realtek RTL 8723BS sürücüsünü yükleme kısmını atladığımda da ilk iletide yazmış bulunduğum GRUB hatasını alıyorum. Bu noktadan sonra da yüklemeye devam edilemiyor.

Not : Görsel 6 içerisinde bulunan Boot Configuration içerisine girdiğimde OS/BOM Selection, Config Mode ayarlarının altında
PMIC,
Audio,
MIPI PANEL,
WiFi,
Bluetooth,
GPS,
Charger gibi ayarlar mevcut fakat hepsi inaktif modundalar ve sadece en üstte bulunan NumLock kısmında oynama yapılabiliyor. (On-Off Seçeneği Mevcut)
Ve bu seçeneği açık ya da kapalı konuma getirmem de altta bulunan PMIC, Audio gibi kısımları aktif yapmıyor. Bilginize sunarım.
 
Son düzenleme:

Umut YAZGAN

Güvenlik & Linux & Grafik
Yönetici
Moderatör
Katılım
9 Mar 2016
Mesajlar
1,809
Puanları
113
Konum
İstanbul / Beyoğlu
Ekran görüntülerinde bir soruna rastlayamadım Secure Boot dahil diğer ayarlar da olması gerektiği gibi görünüyor... Umarım ufak bir detayı atlamıyoruzdur. USB'ye imaj yakma adımları da aynı şekilde doğru. Fakat doğru olmayan şeyler de var örneğin; Wi-Fi sürücüsünün yüklemesini atladığınızı farz ediyoruz ki hatta etmeyelim direkt ona göre konuşalım, sonrasında ki GRUB hatası enteresan. Zira GRUB yüklemesinin Wi-Fi ile bir bağlantısı yok.

Siz imajı yaktığınızda USB'ye kurulum için gereken dosyalar yüklenir ve bu şekilde ilerlenir. Sadece, size bazen bir soru gelir. "Yüklenmesi gereken bla bla.. ek paketleri kurulumda yüklemek ister misiniz istemez misiniz?" Evet derseniz ekstra paketleri tanınmış internet sürücüsünden indirmeye başlar ardından kurar. Yani söylemek istediğim, sürücü harici farklı bir sorun var ve GRUB hatası bunun göstergesi. Bu kısaca temel kurulum aşamasında bir şeylerin ters gittiğini ya da eksik dosya kurulumunu ifade ediyor. HT Book ile yine sorun yaşayan bir kullanıcı hatırlıyorum yanlış değilsem konu açmıştı. Ama farklı bir sorundu tabi onun ki.
 

birmimar

Üyecik
Katılım
17 Şub 2019
Mesajlar
15
Puanları
3
Konum
Samsun,Türkiye
Görsel 1 : Rufus Ayarları
66639


Görsel 2 : Rufus Yazılış Modu [DD]
66640


Şu anda bir başka flash bellek üzerine yeniden yazdırıyorum ve deneyip sizlere oluşan sorunların ekran görüntülerini atacağım @Umut YAZGAN. Dilerim ki halledebiliriz ve artık Linux'u rahatça kullanabilirim çünkü bu bilgisayar cidden çöp olacak durumda mevcut hali ile.
 

rise

Linux, Windows,...
Yönetici
Moderatör
Katılım
12 Ocak 2009
Mesajlar
8,773
Puanları
113
Konum
İZMİR
Şu konuyu,

ve oradaki önemli bağlantıları

not olarak ekleyelim.
 

birmimar

Üyecik
Katılım
17 Şub 2019
Mesajlar
15
Puanları
3
Konum
Samsun,Türkiye
Merhaba. Geç cevap için kusura bakmayın. Hayat gayesi koşturmak derken ancak kendimize fırsat ayırabildik. Son bağlantılarınızı deneyip sizlere bilgi aktarımında bulunacağım.

İyi pazarlar,
Saygılarımla..
 
Üst
stat counter