Ülkeyi seven akpye oy vermesin

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

xPhoenix06

Profesör
Hazır konu dolara gelmişken: Gezi'de dolar 1.82'den 1.90'a geline " failz lobisi ", " ekonomiyi çökerttiniz " diyenlerin şimdi dolar 4.5'u aşınca da " Ekonomi Sağlıklı "," artış normal " diyerek halkı uyuttuklarını biliyor muydunuz? Belki de çoğunuz bilmiyordunuz. Neyse öğrenmiş oldunuz. Araştırabilirsiniz ;)
Damlaya Damlaya Göl Olur gibi pişi .d

Emir Timur

Profesör
Ülkende yüzyıllardır yetiştirdiğin tarım ürünlerini bile dışarıdan alır hale geldiysen dolar 10 lira da olur 20 lira da olur, bu yalnızca zaman meselesi. Üstüne önce ülkelerini karıştırıp, sonra da ülkemize aldığımız 5 milyon Suriyeliye harcadığımız 30 milyar dolar var. Darbe diye diye yalnızca askeri olanını gösterdiler; ekonomik, politik darbeleri sayan, söyleyen yok.

Fragger

Dekan
Ülkende yüzyıllardır yetiştirdiğin tarım ürünlerini bile dışarıdan alır hale geldiysen dolar 10 lira da olur 20 lira da olur, bu yalnızca zaman meselesi. Üstüne önce ülkelerini karıştırıp, sonra da ülkemize aldığımız 5 milyon Suriyeliye harcadığımız 30 milyar dolar var. Darbe diye diye yalnızca askeri olanını gösterdiler; ekonomik, politik darbeleri sayan, söyleyen yok.
" krdş türkiye bura ne beklion " diye bir durum var bilir misin? :D

ÆSir

"Raporla" Kullanalım, Kullandırtalım.
Yönetici
Moderatör
Yapılan tüm yol, uçak, hava alanı vs vs hepsi dış ülkelerce yapıldı parası onlarca yeniliyor.
Fabrikaların olayına girmiyorum bile hepsi çatır çutur dış ülkelerin oldu.
Asgari ücreti arttırdılar sözde ama onunla doğru orantıda bütün her şey de arttı zaten. 900 TL iken 1 TL'ye aldığnı şimdi 1600 TL alırken 3 TL'ye alamıyorsun. Göz yine güzel boyandı...
Biri demiş ya rakı Türkiye'de üretiliyor ama Almanya'daki Türk bizim 1 rakı aldığımız paraya orada 5 tane alıyor. Ana vatanda geçiriliyor her şey bize.
Ha tabi bir de Tayyip Bey çok sağlıklı bir döneme adım attı. Evlere interneti getirdik derken zaten hemen hemen o dönemde ADSL dünya hizmetine girdi. Teknolojinin tavan yaptığı bir dönemde, milenyum çağda geldi başa ve zaten olacak bütün her şeyi kendi yapmış gibi basamakları tırmandı. Diyecek bir şey yok. Halkın ne düşün(me)diği belli.

Administraktör

Master Quality Authenticated
Yönetici
Mod. Adayı
Devlette bizim insanlarımızdan oluşuyor sonuçta:).Devlet işe el attımı 1 kişinin yapacağı işi 20 kişi yapmaya başlıyor ve zarar.Malum seçimler, siyaset vaat...Aşağısı sakal yukarısı bıyık..
Bunu düzenlemek bi kanuna bakıyor. Yani o kadarda zor işler değil bunlar. Bana hala iktidarı değilde halkı suçlamanız mantıksız geliyor...

mapavrili

Doçent
ARKADAŞLAR, Ülkemiz petrol zengini, elmas zengini yada altın zengini bir ülkede bizim mi haberimiz yok, yada sanayisi almış götürmüş, teknoloji dersen hakeza, yada bilim adamlarımız bilimsel makale yazmaktan yayınlamaktan siyasete bile zaman bulamıyor da bizler mi bunu göremiyoruz, vs.vs. Arkadaşlar gerçekçi olun biraz, 2001 yılında memurlarının maaşını bile İMF den borç alarak, bu borca %80 faiz veren, deprem için toplanan paraları bile maaş ödemesinde kullanan bir ülke, ayrıca vatandaşına tasarruf hesapları ile bilmem kaç milyar dolar borçlu bir ülke. 15 yılda bu hale anca gelebildi ki bu arada onlarca kezde badire de atlattı. Ekonomisi kötü olan bir ülkede kim 25 milyar dolarlık bir yatırıma (nükleer santral) kalkar soruyorum sizlere. Öyle masa başına geçip klavyeden yazmak kolay, neden bu insanlar ak partiye teveccüh gösteriyor sanıyorsunuz, bütün bu durumların tekrardan yaşanmaması , istikrarın ve istikbalin tekrardan riske girmemesi için elbette.

mapavrili

Doçent
Yapılan tüm yol, uçak, hava alanı vs vs hepsi dış ülkelerce yapıldı parası onlarca yeniliyor.
Fabrikaların olayına girmiyorum bile hepsi çatır çutur dış ülkelerin oldu.
Asgari ücreti arttırdılar sözde ama onunla doğru orantıda bütün her şey de arttı zaten. 900 TL iken 1 TL'ye aldığnı şimdi 1600 TL alırken 3 TL'ye alamıyorsun. Göz yine güzel boyandı...
Biri demiş ya rakı Türkiye'de üretiliyor ama Almanya'daki Türk bizim 1 rakı aldığımız paraya orada 5 tane alıyor. Ana vatanda geçiriliyor her şey bize.
Ha tabi bir de Tayyip Bey çok sağlıklı bir döneme adım attı. Evlere interneti getirdik derken zaten hemen hemen o dönemde ADSL dünya hizmetine girdi. Teknolojinin tavan yaptığı bir dönemde, milenyum çağda geldi başa ve zaten olacak bütün her şeyi kendi yapmış gibi basamakları tırmandı. Diyecek bir şey yok. Halkın ne düşün(me)diği belli.
Yolları ve hava alanını hangi ülkeler yaptı merak ettim şimdi yazar mısın, hangi fabrika hangi ülkeye satılmış ,sen öyle zannediyorum ki dedikodulardan besleniyorsun, doğruları araştır önce. Biz diyoruz yerlilik oranı %23 lerden %65 lere çıktı sen ise satıldı diyorsun, gençler araştırın ki sözünüze itibar edilsin, hani meşhur bir söz vardır halk arasında Türkiye bir toplu iğne bile üretemiyor diye, bakın bu ülke çok yakında Allah'ın izniyle nükleer teknolojiye bile geçecek, kendi arabasını, kendi uçağını, kendi hızlı trenini yapıyor ve yapacak ta.

Administraktör

Master Quality Authenticated
Yönetici
Mod. Adayı
ARKADAŞLAR, Ülkemiz petrol zengini, elmas zengini yada altın zengini bir ülkede bizim mi haberimiz yok, yada sanayisi almış götürmüş, teknoloji dersen hakeza, yada bilim adamlarımız bilimsel makale yazmaktan yayınlamaktan siyasete bile zaman bulamıyor da bizler mi bunu göremiyoruz, vs.vs. Arkadaşlar gerçekçi olun biraz, 2001 yılında memurlarının maaşını bile İMF den borç alarak, bu borca %80 faiz veren, deprem için toplanan paraları bile maaş ödemesinde kullanan bir ülke, ayrıca vatandaşına tasarruf hesapları ile bilmem kaç milyar dolar borçlu bir ülke. 15 yılda bu hale anca gelebildi ki bu arada onlarca kezde badire de atlattı. Ekonomisi kötü olan bir ülkede kim 25 milyar dolarlık bir yatırıma (nükleer santral) kalkar soruyorum sizlere. Öyle masa başına geçip klavyeden yazmak kolay, neden bu insanlar ak partiye teveccüh gösteriyor sanıyorsunuz, bütün bu durumların tekrardan yaşanmaması , istikrarın ve istikbalin tekrardan riske girmemesi için elbette.
Kimsenin 25 milyar dolar yatırım yaptığı yok o nükleer santralin maliyeti ve biz bu parayı nakit olarak ödemeyeceğiz. Ruslar bizim santrali 20 yıl işletecek yani buradan türkiyenin tek kârı az daha uygun fiyata elektirik alacağız.

Bence siz bu rte yi fazla büyütüyorsunuz. Bir çok projede aynı bunun gibi yapıyorlar. YAP İŞLET DEVRET...

Şimdi birileri çıkıp diyecek türkiyede bunu yapacak vasıflı eleman mı var? E bunun sorumlusuda bizler değiliz heralde Eğitim sistemi git gide kötüye gidiyor. Ve bunu pisa açıkca ortaya koyuyor. En iyi üniversitelerimiz bile dünya geneldinde ilk 500e zor giriyor. Ki bence bu durumda bile bu kadar vasıflı eleman çıkarabilmek bile devlette sıkıntı yok halk çalışmıyor diyenlere sağlam bir cevap...

Bir sınav gidiyor diğeri geliyor bu durum sadece başarısız öğrencilerin bahanesi oluyor sonuçta birine ne uygulanıyorsa rakiplerine de o uygulanıyor.Ayrıca TEOG oldukça basit bir sınavdı SBS'ye girenler bilirler öyle kolay bir sınavdı ki on binlerce birincisi vardı iyi öğrenci ile kötü öğrenciyi birbirinden ayırt edemiyordu böyle olmasının çok daha iyi olduğu kanaatindeyim.
ilimde benim mezun olduğum ve muhtemelen kardeşimin de puanı yetecek olan çok kaliteli ve her sene 5-10 tıp çıkaran 470 puanlı bir Anadolu lisesini(eskiden Anadolu öğretmendi) niteliksiz lise yaptılar. Lisenin kalitesini çöp edecekler. Tepki var diye şimdi geriye döndüler seneye nitelikli olacakmış. Fen lisesi 490 puan kardeşim kazanamayabilir. 430 puanlık esit ağırlık sosyal bilimler nitelikli oldu 300 puanlık imam hatip nitelikli oldu meslek liseli nitelikli oldu 460-470 puanlık Anadolu lisesi nitelikli olmadı. Şimdi 490 altı alanlar için kaliteli bir sayısal ağırlı lise yok ilde. Hadi bunun çözümünü siz bulun. Boş boş konuşup canımı sıkmayın bari. O Anadolu lisesi nitelikli olsaydı kardeşim oraya girebilecek puanı alabilecek birisi oraya gider ve kaliteli bir SAYISAL eğitim alırdı. Şimdi olduğu ilde sayısal eğitim veren kaliteli tek nitelikli okulun puanı 490 tekrarlıyorum kardeşim 470 puanlık civarı öğrenci. Yani belki de heba oldu hayatı şimdi. Ancak temel lise fakat kalitesi de o benim mezun olduğum Anadolu lisesi etmez yanından geçemez belki.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Seçimden sonra :D :D
Ekli dosyayı görüntüle 40554

Son düzenleme:

global_deejay

Doçent
Yolları ve hava alanını hangi ülkeler yaptı merak ettim şimdi yazar mısın, hangi fabrika hangi ülkeye satılmış ,sen öyle zannediyorum ki dedikodulardan besleniyorsun, doğruları araştır önce. Biz diyoruz yerlilik oranı %23 lerden %65 lere çıktı sen ise satıldı diyorsun, gençler araştırın ki sözünüze itibar edilsin, hani meşhur bir söz vardır halk arasında Türkiye bir toplu iğne bile üretemiyor diye, bakın bu ülke çok yakında Allah'ın izniyle nükleer teknolojiye bile geçecek, kendi arabasını, kendi uçağını, kendi hızlı trenini yapıyor ve yapacak ta.
Kusurabakmayın ama çok A Haber izlemişsiniz. Kaptırmayın bu kadar kendinizi. Herşey bu kadar iyiyse neden erken seçime gidiyoruz?

tambjk

Profesör
Government debt as share of GDP. (Dış borç stokunun GSYH’ya oranı)

US

2008: 73.7%
2018: 108%

France

2008: 68.7%
2018: 96.3%

UK

2008: 49.9%
2018: 86.3%

Germany

2008: 65.1%
2018: 59.8%

China

2008: 27%
2018: 51.2%

India

2008: 74.5%
2018: 68.9%

Japan

2008: 183%
2018: 236%

Indonesia

2008: 30%
2018: 29%

Turkey

2008: 38.6%
2018: 46.4%

---- Mesajlar birleştirildi ----

Ülkemizde vergiler yüksek diyenler incelesin.
Gelir vergisi oranları.

Personal income tax rate.

Sweden: 61%
Japan: 56%
Netherlands: 52%
Israel: 50%
Germany: 47%
Australia: 45%
China: 45%
France: 45%
UK: 45%
Italy: 43%
Norway: 38%
US: 37%
India: 35%
Mexico: 35%
Turkey: 35%
Canada: 33%
Indonesia: 30%
Brazil: 27%
Pakistan: 20%
Russia: 13%
Saudi: 0%

Belirttiğin son istatistik gelir vergisi oranları, bu tüketicinin üzerindeki vergi yükünü doğru ifade etmez. Bizde dolaylı vergi denen bir zımbırtı var(kdv, ötv vb). Vergini verip aldığımız maaş ile alışverişe çıktığımızda bir o kadar daha vergi ödüyoruz. Dolayısıyla dolaylı vergiler dikkate alındığında vergi şampiyonluğunu kimseye kaptırmayız muhtemelen.

mapavrili

Doçent
Kusurabakmayın ama çok A Haber izlemişsiniz. Kaptırmayın bu kadar kendinizi. Herşey bu kadar iyiyse neden erken seçime gidiyoruz?
Seçim kararının erkene alınmasının ekonomi ile alakası yok, tamamen bölgesel ve etrafımızda oluşan ve oluşabilecek olaylara karşı alınmıştır.

Gökçe Asena

Profesör
Türk ekonomisi ne zaman başkalarının gözüne battı işte o zaman zarfında yurt içinde türlü türlü kirli oyunlar döndü ve dönüyor. Ekonomi hep sekteye uğrasın dediler böyle düşündüler. Bunları neden görmüyoruz? Kim bu ülkenin çıkarını düşündüyse üstün tutmaya çalıştıysa hemen bir komplo hazırladılar. Ve geçmişte başkalarına boyun eğen zihniyet ve şimdi yine meydanlarda ve yine sizlerden beklenti içerisindeler.

Geçmişi büyük hatalarla dolu olan bir zihniyete ben güvenmiyorum.

Hiç bir parti dört dörtlük değil yanlışları oldu da oluyor ama bu ülkenin idaresini boyun eğenlere vermeyiz. Gördük.

Kimse güven vermiyor çok gibi görünen çürük alternatifler bizlere gelecek vaad etmiyor. En iyi olan kazansın.

Goktug14

Asistan
Erken seçimin başlıca sebebi Türkiye'yi bekleyen ciddi kriz.İktidar önlem almadı çünkü zamanında Türkiye'nin global krizlerden kendiliğinden sıyrılmasını kendi başarısı sandı.Şimdi krizin başındayız,seneye kadar TL daha da değersizleşicek.Eğer 2019'a kadar beklenirse insanlar artık kendi cepleri boşalmaya başladığı için AKP'ye oy vermeyecekti.Bundan korktukları için de "şimdi seçimi yapalım seçilelim,5 sene daha yönetelim" anlayışıyla seçim erkene alındı.Ha tabi TL'nin dibi göreceği gerçeğini değiştirmez bu,er ya da geç iflas edicez.

Ayrıca dolar AKP geldiğinde 1,7 civarı birşeydi,şuan 4,60'ı zorluyor.Yani basit hesaptan 16 yılda 4 kat artmış diyebiliriz.Ülkede 16 yıldır istikrarlı olan iki şey var;iktidarın değişmemesi ve doların yükselmesi

Son düzenleme:

mapavrili

Doçent
Bütün bunları batı yapınca gelişmiş medeni ülke oluyor, biz yapmaya kalkınca felaket oluyor. Neden benim ülkem nükleer teknoloji ile gelişmesin kalkınmasın, kaldı ki bunu sadece santral olarak ta düşünmeyin , özellikle tıp alanında nükleer teknolojiye çok fazla ihtiyacımız var. Gelişmiş ülkere bakın hepsinde onlarca nükleer santral ve dahada yapmaya devam edecekler.
Siz gençler ülkenize bakış açınızı değiştirin bence, ülkenize ve milletinize güvenin ,özellikle gençlerimize bu konuda çok iş düşüyor. Artık Türkiye boğazların hasta adamı değil, 5 sente muhtaç bir ülke hiç değil, kendi ayakları üstünde durabilen ülke ve dinamik genç bir nüfusu var çok şükür.

mapavrili

Doçent
Ayrıca şunu hatırlatmak isterim, Rahmetli özal ıda aynı şekilde acımasızca eleştirdiler zamanında, yok tek adam, yok şu yolsuzluk var, yok ekonomi kötü diye gittiler eski dönemin partilerine oy verdiler ve ülkeyi tekrar koalisyon hükümetlerine ve ekonomik krizlere teslim ettiler. Değeri sonradan anlaşıldı Özalın. İşte bütün bunları bilen bu aziz millet aynı hataya düşmemek için daha iyisini bulana kadar Ak partiye ve onun kadrolarına ve Liderine güvenmeye ve desteklemeye devam ediyor.

mapavrili

Doçent
Kimsenin 25 milyar dolar yatırım yaptığı yok o nükleer santralin maliyeti ve biz bu parayı nakit olarak ödemeyeceğiz. Ruslar bizim santrali 20 yıl işletecek yani buradan türkiyenin tek kârı az daha uygun fiyata elektirik alacağız.
Bence siz bu rte yi fazla büyütüyorsunuz. Bir çok projede aynı bunun gibi yapıyorlar. YAP İŞLET DEVRET.
Tamam bende biliyorum yap işlet olduğunu, peki bu ülkenin Ekonomik verileri kötü olsa idi gelipte yabancılar yatırım yaparlar mı, böyle devasa yatırımları kim yarını belli olmayan ülkeye yada ekonomiye yapar ki, bunu bir düşünün.

Bütün bunları batı yapınca gelişmiş medeni ülke oluyor, biz yapmaya kalkınca felaket oluyor. Neden benim ülkem nükleer teknoloji ile gelişmesin kalkınmasın, kaldı ki bunu sadece santral olarak ta düşünmeyin , özellikle tıp alanında nükleer teknolojiye çok fazla ihtiyacımız var. Gelişmiş ülkere bakın hepsinde onlarca nükleer santral ve dahada yapmaya devam edecekler.
Siz gençler ülkenize bakış açınızı değiştirin bence, ülkenize ve milletinize güvenin ,özellikle gençlerimize bu konuda çok iş düşüyor. Artık Türkiye boğazların hasta adamı değil, 5 sente muhtaç bir ülke hiç değil, kendi ayakları üstünde durabilen ülke ve dinamik genç bir nüfusu var çok şükür.
ben ne diyorum sen ne diyon? çok kirli o nükleer santral.

Allah'ım ALLAH'IM Sen akıl fikir ver. Sen vermezsen kimsenin vermeye gücü yetmez.
Screenshot_20180521-182705__01.jpg

Ben sık sık Dolar ve Euro üzerinden hesaplanan ürünlerin alışverişini yapan biri olarak (elektronik eşya falan işte herşey ithal zaten. ) Bu durumdan hiç memnun değilim. Cidden şuan 3 TL olsa razı olacak bir konumdayım. Gittikçe yükseliyor. Bunun olur bir yanı yok. Başta artık gereksiz ohal olmak üzere bastakilwr yüzünden dolar arttıkça artıyor. Ya istemiyorum gerçekten istemiyorum artık artmasını. TL DEĞERSİZLEŞİYOR. FAKİRLEŞİYORUZ.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
stat counter