Visual Basic ile C# arasında fark var mı?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

ProgramLama41

Doçent
Evet arkadaşlar ben şimdi yazımı C#ile geçiriyorum :D Ama önümüzde ki öğrenim döneminde bizlere Visual Basic öğretilecekmiş. :hammer: Aralarında çok fark var mıdır? Yani seneye zorlanır mıyım (Yani zorlanmam da kolay gelir mi?) :mrgreen:

Yoksa hayır kardeşim birbirleri ile tamamen alakasızlar mı ?

Bu arada her türlü C# kaynağa açığım :)

Janmark

Doçent
tofaş-ferrari

ama zorlanmazsın mantık sonuçta aynı, syntax biraz sinir edebilir sadece okadar.

VB : Private islem As Boolean = False

C# : bool islem = false;

gibi mesela

ayhankara

Üyecik
C# her zaman daha zevkli bulmuşumdur. Başlangıçta visual basic zor gelebilir ama ikisi arasında da pek bir fark yoktur. Yani çoğu zaman süslü parantez veya noktalı virgül kullanarak sinir olabilirsin. metodlarda döngülerde koşullarda tab tuşunu kullanmanı tavsiye ederim. visual basic yazmada sorun yaşarsan http://converter.telerik.com/ bu adrese girerek kod dönüşümü yapabilirsin. ama kopyala yağıştır yapmaktansa üşenme elini vb ye alıştır derim. Neyi ne kadar iyi bilirsen o kadar senin için iyi . Yazılım dünyasına hoşgeldin.

ProgramLama41

Doçent
Hmm :D Janmark abi tofaş - ferrari benzetmesi işi bitirdi :D :D
ayhankara C# zevkli geçiyor :D bende metodları çalışıyorum şuanda :D verdiğin sitede farklı bir şey :D aslında güzel bir çalışma :D VB yede alışırız ya iş mantık da bitiyor :D

Tofaş-Ferrari benzetmesini yerli görmüyorum açıkçası çünkü ikisi de .NET tabanlı bir dil olduğu için ortalama ikisi de aynı b*kun laciverti denilebilir. Yazma açısından hangisine alışırsan öyle gider. Ben ilk VB'den C#'a geçerken bayağı zorlanmıştım şimdi C#'a öyle alıştım ki VB ile bir şey yazamıyorum.

İli dil arası performans yine fark etmeyecektir çünkü iki dilde de yazdığı uygulama derlendikten sonra MSIL koduna dönüşür. Bu format tüm .NET tabanlı diller için ortak dildir.

E32KERNEL

Doçent
Vb 6.0 'ı kast ediyorsan, C# ile aralarında dünya kadar fark var. Sadece programcılık mantığı aynı, diller arasında uzaktan yakından bir benzerlik yok. VB.NET 'i kast ediyorsan, C# ile kullandıkları kütüphaneler aynı zaten. Sintaks dışında fazla zorlanmazsın.

ProgramLama41

Doçent
Vb.net öğretiliyor sanırım okulda :D Bizim okul hep gerici ya geçen sene pascal bu sene vb.net

Samed Tarık

Doçent
ben visual basicle başlamıştım ki @Janmark ın uyarısıyla yönümü hızlıca c# a çevirdim, c# daha basit gibi ama visual basicde herşeyi en ince ayrıntısına kadar tanımladığın için kontrol sendeymiş hissi veriyo :D

stat counter