1G-2G-3G-4G VE 5G Nedir bu G'lerin gücü ?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


Tekno kronoji

Üyecik
Katılım
4 May 2019
Mesajlar
4
Puanları
1
70790
Farklar Nelerdir?

2G ile 3G arasında birçok fark ortaya çıkmasına rağmen şimdi 4G zamanı !

2G'nin yerini almış olsa bile, şu an kullandığımız son teknoloji 3G'de yakında tarih olacak gibi. Çünkü 4G'nin çalışmaları ve testleri yapılmış durumda. Peki 2G, 3G ve 4G ne demek? Arasında ne gibi farklar var?

Sizlere fazla uzun uzadıya anlatıp kafanızı karıştırmak istemiyorum. Çünkü bende bir bilgiyi pratik olarak hemen öğrenmek isteyenlerdenim. Zaten daha ayrıntılı olarak internette bulabilirsiniz.

1G ve 2G : Cep telefonları ilk çıktığında aslında 1G vardı ve sadece konuşma yapabiliyorduk. 2G teknolojisi 1G'nin yerini aldığında ise SMS yani mesaj gönderme özelliğini telefonlara eklemiş oldular. Tabi 2G'ye ayrıca dijital ses kodlama eklenmesi 1G'ye oranla daha kaliteli bir ses akışı sağlamış sağlanmış oldu. Şu an hala ülkemizde 2G kullanılmaktadır. İnternet bağlantısı yavaştır.

2G ve 3G: 3G sistemi 2001 yılında Japon'lar tarafından kurularak Dünya üzerindeki kalıcı yerini aldı.
2G'de sadece Ses ve SMS var iken, 3G kablosuz teknolojisinde ses, data, video ve uzaktan yönetim gibi gelişmiş multimedya özellikler; e-posta, web sayfası görüntüleme, faks, videokonferans gibi özellikler sunan 3G yüksek hızda internet erişimi de destekleyerek hayatımızı kolaylaştırdı.

Aslında ilk başlarda cep telefonları için kullanılan bu teknoloji artık birçok alanda kullanılmaktadır. Mesela büyük bir içecek firması dolaplarına taktıkları kartlar ile 3G üzerinden bağlanarak kontrol edebiliyor ve hakkında gelişmiş bilgi alabiliyorlar, askeri alanlarda çok amaçlı kullanılmaktadır, ulaştırma, hava, deniz gibi aklınıza gelebilecek her alanda hayatımızda kullanılmaktadır.

Aslında 2G'den 3G'ye geçerken bir geçiş dönemi oldu ve 2.5G'de kullanıldı. Pratik Bilginiz olsun diye kısaca bunda ise mobil şebekeler üzerinden internete erişim imkanı sağlandı.

70791
 

Ekli dosyalar

Katılım
8 Eki 2011
Mesajlar
54,508
Puanları
113
ciddi tehlike olduğu gerçekmiş araştırmalar var...
5G teknolojisi kanser mi yapıyor?
 
Katılım
8 Eki 2011
Mesajlar
54,508
Puanları
113
Kanser yapma olasılığı var hatta yapabilir de ama asla iptal etmezler... Sağlık kaygısı yoktur onlarda, varsa yoksa PARA önemlidir.
tütün sanayi bu kafalar sağyesinde var demek sigarayı bıkrakmadan önce sakladığım sigarayı çöpe atmışlığım var bir ülkede iptal edildi ama 5g.
 

Administraktör

Foruma iz bırakmış olma dileğiyle...
Yönetici
Mod. Adayı
Katılım
20 Tem 2017
Mesajlar
5,414
Puanları
113
Konum
Türkiye
ciddi tehlike olduğu gerçekmiş araştırmalar var...
5G teknolojisi kanser mi yapıyor?
Bizim proflar abartmayı ne kadar seviyor. Her 5 metre ile 10 metre arasına baz istasyonu konulacakmışmış yuh dedim resmen...
 
Katılım
8 Eki 2011
Mesajlar
54,508
Puanları
113
bazlardan çok uydular sorun uydular çoğaldıkça arılar öldüler azaldılar...
 
Üst
stat counter