Açık Lise Kredi Sistemi

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

Akali35

Üyecik
Ben açık liseye yeni başladım yani 1. dönemdeyim. Toplamda 192 kredi alınca liseyi bitirebiliyorum bunu biliyorum. Ve ortak derslere ek olarak birde zorunlu olmayan seçmeli dersler var. Bunlar normalde muaf olunan dersler için kredi alternatifi falanmış sanırım ama benim bir sorum var bu seçmeli dersler ile ilgili.

Hiç bir dersten kalmayacağımı sınavlardan geçiceğimi varsayarsak (not: liseyi en az 4 senede bitirebilirim 2 sene kuralı bende yok)

Seçmeli dersler bir işe yararmı? Yani ben hesapladım 8 dönem var her dönem sadece 1 seçmeli ders seçersem her dönem 30 kredi almış oluyorum toplamda 240 kredi oluyor işte. Benim burda asıl sormak istediğim soru şu, Benim 192 kredi almamla 240 kredi almam arasındaki fark nedir yani 192 den daha fazla kredi alırsam benim yararımamı oluyor ona göre seçmeli dersleri seçicem?

Umarım bilgisi olan vardır

NOT : Ders seçiminin sonlanmasına 2 saat kaldı kimseden bir fikir alamazsam kafama göre yapıcam :d

Ben açık liseye yeni başladım yani 1. dönemdeyim. Toplamda 192 kredi alınca liseyi bitirebiliyorum bunu biliyorum. Ve ortak derslere ek olarak birde zorunlu olmayan seçmeli dersler var. Bunlar normalde muaf olunan dersler için kredi alternatifi falanmış sanırım ama benim bir sorum var bu seçmeli dersler ile ilgili.

Hiç bir dersten kalmayacağımı sınavlardan geçiceğimi varsayarsak (not: liseyi en az 4 senede bitirebilirim 2 sene kuralı bende yok)

Seçmeli dersler bir işe yararmı? Yani ben hesapladım 8 dönem var her dönem sadece 1 seçmeli ders seçersem her dönem 30 kredi almış oluyorum toplamda 240 kredi oluyor işte. Benim burda asıl sormak istediğim soru şu, Benim 192 kredi almamla 240 kredi almam arasındaki fark nedir yani 192 den daha fazla kredi alırsam benim yararımamı oluyor ona göre seçmeli dersleri seçicem?

Umarım bilgisi olan vardır

NOT : Ders seçiminin sonlanmasına 2 saat kaldı kimseden bir fikir alamazsam kafama göre yapıcam :d
Puan arttırır seç böylelikle aradan çıkar artı üni sınavını geçemezsen havadan istediğin üniye sokar ama sanırım o kalktı açık lisenin en büyük üç avantajı var
1 sınav kitaplarını sen seçersin
2 stajı kafana göre yaparsın ben 6 ayda 3 kere gittim stajımı verdim.
3 devamsızlıkta sıkıntı çıkmaz lise 3 te 3 ay devamsızlık yaptım hoca devamsız yazmadı ayrıca dönem tatillerinide fazladan günler olarak acımasızca kullandım.
4 sınavlarda artı puanın olur bende programlama ve bilisim için pc açıp kopya çekmek serbestti ve ayrıca iyi öğrenci isen yanlışlarını doğru yapan hocalarada gelirsin
5 derste oyun oynayabilirsin hocalar kızmaz ben most wanted ve cs 1.6 kurmustum arkadaslarla oynuyorduk sırf bu yüzden 1 haftanın 5 gününün 2 günü full oyuna kaptırdığımızdan ders işleyecek zaman kalmamıstı. Ama her zaman değil
6 derste gülüp eğlenirsiniz oyunlar oynar sakalasırrsınız eğlenceyi geçer hatta sınavdada gülüp eğlenirsiniz hocanın önünde yan arkadasınızın sınav kağıdına bakabilirsiniz hoca kızmaz gerçi bunlar örgün öğretimde yok
7 örgün öğretimde haftalarca çalısıp alamayacağın notları açık lisede alırsın diploma notunu hayvani derecede arttırır
8 ders saatini sınav saatini sen seçersün ama meb sınavları değil basarısız olduğunuz sınavı tekrar yaptırırsınız ben kopya çekemediğim bir sınavdan 80 aldım diye tekrar yaptırdım sınıftakilerde düsük almıstı benden sonraki 45 almıstı ikincisine 100 puan almıstım unutmadan seçmeli dersleri seçersen 4senelik liseli 3 senede bitirirsin ben öyle yaptım

Ertan00

Üyecik
Öncelikle ben bu konuyu açan kişiyim bu diğer hesabım. O hesaba girmeye üşendim :D
Ve uzun uzuuun yazmışsın ama kusura bakma xkdfhgpoxkdho Ben o açık lisede okumuyorum :D Benim okuduğum açık lisede sadece senede 3 kez sınava gidiyorsun ders falan yok. Okula hiç gitmiyorsun evde çalışıyorsun yani. Ve 3 senede bitiremem yaşımdan dolayı 4 senede bitiricem. Ama normalde en az 2 senede bitirilebiliyor. Diğer yazdıklarına bir şey yazmama gerek yok. Dediğim gibi o senin dediğin gibi değil benimkisi :D Bu arada meb açık lisenin müfredatıyla bir anda oynayıp son anda bir sürü şeyi değiştirdiği için, 4 seçmeli dersin sadece 1 tanesini seçtim yoksa yetişmiyecekti muhtemelen :D Bir dahakine hepsini seçerim zatende bu seferkinde zamanım kısıtlıydı.

stat counter