Açıkta Satılan Dondurmayı Almayın

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


emreiii

Doçent
Katılım
30 Tem 2008
Mesajlar
780
Puanları
0
Sağlık Bakanlığı, sıcak günlerde tüketimi artan dondurmanın, sağlıksız şartlarda üretilmesi halinde rahatsızlıklara sebep olabileceği uyarısında bulundu.

Yapılan açıklamada, yaz aylarında, başta dondurma olmak üzere buzlu gıdaların tüketiminin arttığına dikkat çekildi.Dondurma yapımında sütün yanı sıra şeker, çeşitli meyveler, çikolata, kakao, fındık, fıstık, karamel, glikoz şurubu, bitkisel yağ, süt yağı, sahlep, kıvam vericiler, doğal ve doğala özdeş aromalar da bulunabildiğine işaret edilen açıklamada, "Bu tür katkı maddeleri Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından izin verilen Türk Gıda Kodeksi'ne uygun katkı maddelerini içermelidir." denildi. Dondurmanın güvenilir olmayan yerlerden satın alınmaması gerektiğini vurgulayan Bakanlığın, sağlıklı dondurma için önerileri şöyle: "Açıkta satılan dondurmalar ve buzlu içecekler alınırken dikkatli olunmalı, güvenilir olmayan yerlerden, sokak satıcılarından dondurma alınmamalı. Paketlenmiş gıdalarda ise etiket okunmalı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı üretim, ithalat izninin olup olmadığına, son kullanma tarihine dikkat edilmeli, izinsiz veya son kullanma tarihi geçmiş ürünler asla satın alınmamalı. soğutucunun yeterli soğuklukta ve çalışıyor olması göz ardı edilmemeli."

Kaynak
 

axilik

Profesör
Katılım
30 Ocak 2009
Mesajlar
1,128
Puanları
0
katılıyorum zaten külahların sivri uçları hakkında da çeşitli rivayetler var:biggrin:
 

freewill

Dekan
Katılım
8 Tem 2008
Mesajlar
7,701
Puanları
48
hazır satılan dondurmalarında ben sağlık açısından pek faydası olduğunu düşünmüyorum :) en güzeli maraş :D ya da Kar helvası :D
 

topalsolucan

Rektör
Katılım
25 Mar 2010
Mesajlar
16,074
Puanları
113
Konum
istanbul
kapalı dondurma sanki labaratuar ortamında yapılıyor. hiçbir kapalı dondurma bizim pastanenin açık dondurmasının yerini tutmaz, atın ölümü arpadan olsun.
 

Mert Ahmet

Dekan
Katılım
16 May 2010
Mesajlar
5,724
Puanları
48
Sadece dondurmayı değil bütün yiyecek maddelerini bildiğiniz yerlerden almak en iyisi.
 
Üst
stat counter