Altın Analiz

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


fatih333

Üyecik
Katılım
2 Eki 2014
Mesajlar
6
Puanları
0
ALTIN Toparlanmaya Devam Ediyor - 18.10.2014

Önceki hafta 1180 desteğinden toparlanmaya başlayan ALTIN geçtiğimiz hafta da yukarı yönlü hareketine devam etti. FOMC tutanaklarında global büyüme üzerindeki riskler ve güçlenen doların enflasyon üzerinde yarattığı kaygı dile getirilmişti. ALTINa ilaç gibi gelmişti tutanaklar.

Geçtiğimiz hafta da yine ABD baş roldeydi ALTIN için. ABD’den gelen zayıf veriler ve Fed üyelerinin yaptığı açıklamalar sarı metalde yükselişin devamını getirdi.

Haftanın ilk iki günü ABD’den önemli bir veri gelmedi fakat Çarşamba’dan itibaren önemli veriler vardı ekonomik takvimde. Çarşamba perakende satışlar, Perşembe günü haftalık işsizlik başvuruları, sanayi üretimi ve Philadelphia imalat endeksi, Cuma günü ise konut verileri ile Michigan güven endeksi açıklandı.

Veriler dışında Fed üyesi Bullard’tan gelen açıklamar hareket getirdi ALTINa, başkan Yellen ise Cuma günü katıldığı konferansta para politikasına değinmedi.

Çarşamba günü gelen ABD verileri sonrası dolar resmen çöktü. Perakende satışlar %-0.3, ÜFE %-0,1, New York imalat endeksi 6.2 ile beklentiden çok daha kötü geldi.

Bu çok kötü verilerin ardından ABD on yıllık tahvil faizleri %2.00 altına gerilerken, piyasada Fed faizleri beklenenden daha geç yükseltmeye başlayacak algısıyla dolar büyük değer kaybetti. ALTIN 1240 direncini kırarak 1250 seviyesine kadar yükseldi ve son beş hafta zirvesini tazeledi.

Perşembe ve Cuma günü ABD’den gelen veriler ise beklentiden daha iyiydi. Haftalık işsizlik başvuruları 264 bin ile beklentilerin 20 bin altında ve kriz öncesi seviyelere geriledi.

Ayrıca sanayi üretimi %1.0 ile beklenti üzeri, kapasite kullanım oranı %79.3 ile hem beklenti üzeri geldi hem de kriz öncesi seviyelere yükseldi ve Philadelphia imalat endeksi 20.7 ile beklentiden daha iyi geldi. Tek olumsuz veri ise 54 ile beklenti altı kalan NAHB konut fiyat endeksiydi.

Cuma günü inşaat izinleri 1.018 milyon ile beklentide gelirken konut başlangıçları da 1.017 milyon ile beklentiden daha iyiydi. Michigan tüketici güven endeksi 86.4 ile hem beklentileri aştı hem de son yedi yılın en yüksek seviyesinde geldi. Fed başkanı Yellen ise Boston’daki konferansta gelir adaletsizliği üzerine bir konuşma yaptı ve para politikasına değinmedi.

Ebola’nın ALTINdaki yükselişe hafif de olsa destek olduğunu söyleyebiliriz. Salgın hem Afrika’da üretimi sekteye uğratabilir hem güvenli limanlara olan talebi artırabilir, bunlardan biri de tabi ki ALTIN.

Yunanistan’ın yardım programından bir yıl erken çıkmak istemesi ile çevre ülkelerde faizlerin artmaya başlaması da güvenli liman ALTINı destekleyen diğer bir faktör oldu. Yunanistan on yıllık tahvil faizleri %9 üzerine tırmanarak son dokuz ay zirvesini gördü.

Ayrıca Fed üyesi Bullard’tan gelen açıklamalar da ALTIN için pozitifti. Bullard enflasyon beklentilerindeki kötüleşmeye dikkat çekti ve Fed’in bu ay sonunda bitirmeyi planladığı varlık alım programına devam etmesi gerekebileceğini ifade etti.

Özetle ALTIN, ABD’den gelen zayıf verilerin Fed faiz artışı beklentilerini ötelemesi ve piyasadaki dengesizliğin güvenli limanlara olan talebi artırmasından güç buldu. 1250’lere kadar yükselen değerli metalin yükselişi Perşembe ve Cuma günü ABD’den gelen olumlu verilerin etkisiyle durdu. ALTIN haftayı 1238 seviyesinde haftalık bazda 15 dolar artıda kapattı.

Fakat hafta içinde paylaştığımız günlük yorumlarımızda da belirttiğimiz gibi doların büyük değer kaybetmesi ve piyasadaki riskten kaçış havasına rağmen ALTINın 1240 üzerine tutunamaması ilerisi için olumlu bir sinyal değil.

Kaynak: ForexSign
 
Üst
stat counter