Alttan metro üstten metrobüs

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


|SeYYaH|

Rektör
Katılım
12 Mar 2011
Mesajlar
13,940
Puanları
113
Alttan metro üstten metrobüs
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, metrobüsün kaldırılacağı yönündeki iddiaları yalanlayarak metrobüs altına metro yapılmasının planlandığını açıkladı.

KİPTAŞ Genel Müdürlük binasında gerçekleştirilecek "KİPTAŞ Vaditepe Projesi"nin tanıtımına katıldı. Topbaş, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.


Metrobüs güzergahı altına metro yapılacak


Kadir Topbaş, metrobüsün kaldırılacağı yönündeki iddiaları yalanladı. Metrobüs hattının çok önemli bir ulaşım sistemi olduğunu söyleyen Kadir Topbaş, "Çok yoğun bir talep olduğu için sıkıntı yaşanmakta. Burasının banliyöye dönmesi gerekiyor. Bunla ilgili çalışmalar var. Bahçelievler'den Beylikdüzü'ne kadar olan hattı Ulaştırma Bakanlığımıza verdik. Projelendirme devam ediyor.


Bu hat devam edecek. Kentin iç bölgelerindeki yoğunluğu taşıyacak raylı sistemleri 2019'a kadar bitirmeyi hedefliyoruz. Metrobüs ayrı bir hat olarak kalacak. Orası metro olacak. Bu yoğunluğu otobüslerle taşımanız mümkün değil. Metrobüsü kaldırmadan da alttan metro proje çalışmamız var şu anda" diye konuştu.


Bahçeşehir ve Sultanbeyli'ye müjde


Bahçeşehir ve Sultanbeyli metrosunu 2019 sonrası diye düşündüklerini ancak yoğun bir talebin ortaya çıkmasının ardından tarihi öne aldıklarını açıklayan Topbaş, "2019'da bitecek şekilde Sultanbeyli ve Bahçeşehir'e banliyö gidecek" dedi.


29 Ekim'de açılışı yapılacak Marmaray'ın sinyalizasyon çalışmasının bitmeden açılacağı iddialarını da yalanlayan Topbaş, "Marmarayla ilgili test sürüşleri yapılıyor. Teknik çalışmalar tamamlandı. Son çalışmalar açılış tarihine kadar devam edecek. Sistem devreye girdikten sonra artık sistemi durduramazsınız. Bütün raylı sistemlerde, belli deneme sürüşleri vardır. İnşallah 29 Ekim'de bu proje devreye girecek " dedi.


Marmaray ilk olarak Ayrılıkçeşme-Kazlıçeşme arası çalışacak


Marmaray'ın devreye girmesinin ardından Ayrılıkçeşme ve Kazlıçeşme arasında yolcu taşıyacağı bilgisini veren Topbaş, iki yakada da çalışmaların devam ettiği banliyö hatlarının devreye girmesiyle daha uzun bir alanda hizmet verileceğini söyledi. Kadir Topbaş, "29 Ekim itibariyle devreye sokacağımız hat, Ayrılıkçeşme ile Kazlıçeşme arasındaki bölge.. Ayrılıkçeşme'de bizim Kadıköy Kartal Metro Hattımız hizmet verecek.


Diğer tarafta da Kazlıçeşme'de otobüslerle takviye vereceğiz, Banliyö hatları bitinceye kadar. Sayın bakanımızdan önemli ricam oldu. Gebze'den Çerkezköy'e kadar bütün hattın hafif metroya dönüşmesi. Bu Avrupa'da birçok kentte var. Kendisi böyle bir talimatı verdi. Yapıldığı zaman geçmişte kullandığımız banliyöyü düşünmeyiniz, daha hızlı daha modern bir ulaşım olarak kentte hizmet verecek" diye konuştu.


KaynaK
 

MrFantastic

Asistan
Katılım
29 Eki 2012
Mesajlar
119
Puanları
0
eğer ki gerçekleşirse çook muhteşem olur rahatlama yaşanır trafikte...
 

Naaa

Profesör
Katılım
15 Mar 2008
Mesajlar
2,221
Puanları
0
daha durun seçime haftalar kala asıl taramalı tüfek atışları başlayacak :D
 

orcnd

Dekan
Katılım
13 Eki 2008
Mesajlar
6,386
Puanları
63
Konum
İstanbul
tamamen alttan gitmek yerine üstten kazarak yaparlarsa hem maliyet hemde hız açısından çok daha iyi olur.
 

CiiixXx

Profesör
Katılım
21 Nis 2008
Mesajlar
1,373
Puanları
48
Metrobüsün altına metro...

Metrobüsün üstüne de bi monoray, monoray'ın üstüne de bi teleferik yapın tam olsun bari... :D
 
Üst
stat counter