Beslenmenizi renklendirin sağlıklı kalın!

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


AliA

Guru
Onursal Üye
Katılım
29 Haz 2007
Mesajlar
64,943
Puanları
0
Sağlıklı bir bağışıklık sistemi için öğünlerinizde birçok vitamin, mineral ve antioksidan bulunması gerektiğini söyleyen uzmanlar, bunu meyve ve sebzelerin renklerini kullanarak yapabileceğinizi açıklıyorlar.Amerikan Tarım Dairesi, günde 5 yarım porsiyonluk meyve ve sebze yemelerini tavsiye ediyor. 2006 yılında Nutrition dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, çeşitli vitamin ve minerallerin farklı kaynaklardan küçük miktarlarda absorbe edilmesi sadece birkaç çeşit sebze tüketilmesinden daha fazla yarar sağlıyor. Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, çeşitli ürün seçeneğinin önemine dikkat çekiyor. Merkez yetkilileri, farklı renklerde sebze ve meyve yemenin vücuda lif, folat, potasyum ve A ile C vitaminleri gibi bol miktarda besin sağladığını ifade ediyorlar.

Yüksek besin değeri için koyu ve parlak renkleri seçmek gerektiğini belirten Kentucky Üniversitesi Tarım Okulu'ndan gıda ve beslenme uzmanı Sandra Bastin, renk, besin ve tat kaybını önlemek için meyve ve sebzelerin mümkün olduğunca kısa sürede tüketilmesinin önemli olduğunu açıkladı. Ehow.com isimli sitede yer alan habere göre, işte beslenmenizi meyve ve sebzelerle renklendirmenin yolları:

1. Sebze yemelisiniz.
Her gün hayatta kalmak için karbonhidrata, proteine, yağlara, vitaminlere, minerallere ve suya ihtiyacınız var. Tipik bir beslenmede karbonhidratların büyük çoğunluğu tahıllarlardan gelirken proteinler ise hayvan temelli kaynaklardan ve bakliyatlardan sağlanıyor. Yağlar ise süt ürünleri, sebzeler, et, tavuk ürünleri ve tahıllar gibi çeşitli kaynaklardan geliyor. Meyveler ve sebzeler ise önemli bir vitamin ve mineral kaynağıdır.

2. Vitaminler, mineraller ve antioksidanlar
Vitaminler, vücudunuzun düzenli bir şekilde gelişmesine yardımcı organik maddelerdir ve birçok önemli biyolojik reaksiyonlar için katalizör görevi görüyor. Mineraller ise hücreler ve sistematik sağlık için yaşamsal öneme sahip inorganik maddelerdir. Beslenmenizdeki 3 önemli mineral ise kalsiyum (kemik şekillenmesi için), magnezyum (kalp atışı düzenlenmesi için) ve fosfordur(besin emilimi için). Ayrıca vücudunuzun az miktarda potasyum, folat, demir, sodyum ve çinkoya ihtiyacı var.

Her gün değişik türlerde sebze ve meyve tüketerek hayatta kalmanız için ihtiyacınız olan vitamin ve mineralleri elde edebilirsiniz. Ayrıca, meyve ve sebzeler antioksidan ile vücuttaki serbest radikal hücrelerini etkisizleştiren besin bileşenleri sağlıyor.

3. Kırmızıyı tercih edin.
Birçok kırmızı renkli sebze ve meyve, prostat kanseri ve kalp hastalığıyla savaşan güçlü antioksidan olan likopen içeriyor. Ahududu, kanserle savaşan güçlü bir ellagic adı verilen bir tür asit içeriyor. Çilekler ise antosiyanin olarak bilinen ve bağ dokusu hastalıklarına karşı mücadele ettiği keşfedilen bir bileşen içeriyor. Bunun yanında, kırmızı dolmalık biber bağışıklık sistemini güçlendiren iyi bir A ve C vitamini kaynağıdır.

4. Turuncu rengi de unutmayın.
Turuncu ve sarı sebzeler ve narenciye olmayan meyveler yüksek seviyede beta karoten içeriyor. Beta karoten, vücutta A vitaminine dönüşüyor, maküler dejenerasyona ve kalp hastalığına karşı korumaya yardım ediyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Beslenmenize patates, balkabağı, havuç ve şeftali eklemeyi unutmayın. Turuncu ve sarı narenciyeler fazla beta-karoten içermiyor, ancak bol miktarda C vitamini bulunuyor. Bu nedenle bol bol portakal, mandalina ve greyfurt yemelisiniz.

5. Yeşil sebze ve meyveler dostunuzdur.
Yeşil meyve ve sebzeler arasında iki ağır top bulunuyor. Avokado: 25 vitamin ve mineral içerirken, kivi ise mükemmel bir potasyum, magnezyum ve bakır kaynağıdır. Tüm yeşil sebzeler ve meyveler insan dokularının onarılmasına ve gelişimine yardımcı olan ve vücudumuzdaki kirleticileri etkisiz hale getiren ajan görevi gören klorofil içeriyor. Ispanak gibi koyu yeşil renkli sebzeler kırmızı kan hücrelerinin fonksiyonlarına yardım eden folat içeriyor. Salatalık, brokoli ve lahana A, C ve çoklu B vitaminleri içeren önemli besinlerdir.

6. Mavilerden uzak durmayın.
Araştırmacılar, mavi ve çivit rengi meyvelerde ve sebzelerde bulunan güçlü antosiyanin pigmentlerinin bunamaya, kolon ve yumurtalık kanserine karşı koruyucu olduğunu buldular. C vitamini ve manganez kaynağı olan yaban mersinine sağlıklı bir cilt ve kıkırdak şekillenmesi için ihtiyacınız var. Patlıcan, üzüm ve erikte lif, hücre onarıcı antioksidanlar bulunuyor.

7. Peki beyaz yiyeceklere ne dersiniz?
Muz, patates, mantar, soğan ve zencefil gibi beyaz yiyecekler, anthoxanthin isimli bileşenler içeriyor. Bu bileşenler ise daha düşük kolesterol ve kan basıncı seviyesine yardım eden, mide kanseri ve kalp hastalığı riskini azaltan antioksidan alisinlerine sahip. Muz, patates ve mantar iyi bir potasyum kaynağıdır. Mantarda ayrıca mükemmel bir B vitamini sağlayıcısıdır.

8. Çok renkli beslenmeye önem verin.
Sağlıklı ve aktif yaşam tarzını desteklemek için çok renkli beslenin. Makarnanızı sebzelerle zenginleştirilmiş domates sosuyla süsleyin. Çok renkli, egzotik meyve salatalarını deneyin ya da yoğurdunuza taze yaban mersini ya da ahududu ekleyin. Lif, mineral ve antioksidan desteği, kendinizi birkaç gün içinde daha hafif, sağlıklı, mutlu ve enerjik hissetmenizi sağlayacaktır.

Zaman Online
 
Üst
stat counter