Bizi Evlendirin!

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


|SeYYaH|

Rektör
Katılım
12 Mar 2011
Mesajlar
13,953
Puanları
113
Bizi Evlendirin!
Bu bir çığlıktır. Gençlerin duyuramadıkları, büyüklerin ise duymak istemedikleri bir çığlık... Niye gündeme getiriyoruz bu çığlığı? Çünkü evlenmek geciktirilmemesi gereken hayırlı bir iştir. Daha da önemlisi bu hayırlı işe ön ayak olmak gençlerin değil büyüklerin işidir, çünkü kitabımız “evlendirin” diyerek öncelikle gençlerin etrafındaki büyükleri elini taşın altına koymaya davet ediyor. Biz de büyüklere bu sorumluluklarını hatırlatmak istiyoruz. Gençlerin dilinden: “Bizi evlendirin, engel çıkarmayın; işin olsun, evin olsun, araban olsun, mobilyaların eksik, daha vaktin var gibi mazeretlere sığınmayın, Allah’ın fazlı ile bizi zenginleştireceğini unutmayın...”

Yalnızlık Allah’a mahsus der eskiler, doğrudur. İnsan eş ister, eşe ihtiyaç duyar. Fıtratında vardır bu ihtiyaç. Ruhunun da ihtiyacı vardır, bedeninin de. Bu ihtiyacı karşılamanın en doğal ve doğru yolu evliliktir. Dolayısıyla evliliği geciktirmek insanın doğasındaki en temel ihtiyaçlardan birini yok saymaktır. Ancak bir ihtiyacı yok saymak o ihtiyacın karşılandığı anlamına gelmez. O ihtiyaç karşılanmadığı sürece de bir insandan ihtiyacını karşılamış gibi davranmasını beklemek nafiledir. Evliliğini geciktiren insan yarımdır, tam gibi hareket edemez. Ancak eş insanı tamamlar, tam bir insan yapar.


Evlilik üzerine gerek ülkemizde, gerekse dünyada yapılan istatistikler evliliğin yaşının her geçen gün daha geç yaşlara bırakıldığını, evliliğin çeşitli sebeplerle geciktirildiğini söylüyor. Aynı istatistikler boşanma oranlarının da ciddi anlamda arttığını gösteriyor. Bu iki istatistik yan yana koyulduğunda çok net görünen bir bağlantı var: Geç evliliklerin boşanmayla sonuçlanması daha muhtemeldir. Nitekim bu bağlantıdan yola çıkarak evlilik ve boşanma üzerine yapılan çok sayıda araştırmanın ortak bulgusu; zamanında yapılmış evliliklerin geç evliliklere oranla kesinlikle daha uzun sürdüğünü ve boşanmayla sonuçlanmadığıdır.


Peki bütün bunlara rağmen evlilikler neden geciktiriliyor?


Neden Geciktiriliyor?


Evliliklerin geciktirilmesinin sebepleri fiziksel ya da psikolojik olmaktan çok toplumsal sebeplere dayanıyor. Özellikle yakın zamanlarda toplum gençlerin önüne en temel hedef olarak diploma ve iş sahibi olmayı koyuyor. Diploma ve iş sahibi olmadan evlenmeye ne kız tarafı ne erkek tarafı sıcak bakıyor. Evliliği ister istemez geciktiren bu durum esasında diploma ve işin evlilikten daha önemli olduğuna dair gizli bir anlayışı da içinde saklıyor. Bu mesajı ister istemez alan gençler de mesajın gereğini yapıp eşlerine kendi insani özelliklerinden ziyade diplomalarına göre değer biçiyorlar. Diğer taraftan ise iş ve evlilik herhangi bir sebeple karşı karşıya geldiğinde işi tercih ediyor, fedakarlığını, emeğini, sabrını evliliğinden çok işine yapıyor. Sonrasında evlilik yürümediğinde ise insanlar küçük sebeplerin peşine düşüyor ancak temelde birbirlerine iş kadar, diploma kadar değer vermediklerini, ilgi, sevgi ve tahammül göstermediklerini fark edemiyorlar. Halbuki evlilik değeri ne işle ne diplomayla kıyaslanmayacak kadar önemlidir. İşler başlar işler biter ancak evlilikler bitmesin için başlar. Diplomada ise maksat eğitimse evlilikle beraber de eğitim devam eder hem de evliliğin getirdiği zihin ve ruh rahatlığıyla çok daha verimli devam eder.


Evliliklerin geciktirilmesinin bir diğer sebebi evlenmenin, “ev”lenmek olarak kelime manasıyla anlaşılmasıdır. Yani tam bir evi donatmaya yetecek imkâna erişmeden, müstakil bir evi döndürecek işe ve maaşa sahip olmadan ve oldukça masraflı bir düğün/nikâh yapmadan evlilik yapmanın her iki taraf için de imkansız görünmesidir.


Hâlbuki ev donatmak için mecbur görünen o uzun listedeki çeyizinden mobilyasına, ev eşyasından kocaman vitrinlerine her şey bir insanın uzun yıllar birikim sonucu olarak sahip olabileceği imkanlardır. Herhangi bir şekilde babanın böyle bir imkanı veya birikimi yoksa evlilik o imkanlar olana kadar imkansız görünmektedir.


Öte yandan gencin ya da gençlerin müstakil bir evi döndürecek işe sahip olması bekleniyor. Kirasından, elektrik, doğalgaz, su, telefon ve internet faturalarına, mutfak masrafına kadar kariyerinin başında ya da henüz çalışmaya başlamamış bir gencin altından kalkamayacağı kadar ağır bir yük yükleniyor. Gençlerden birinin ailesiyle aynı evde oturmak, beraber yaşamak ve masrafları azaltmak ise uzayda daire tutmak gibi garip karşılanıyor. Bir şekilde bunu deneyenler ise küçük beklentilerin yarattığı büyük hayal kırıklıkları sebebiyle çok sıkıntılar yaşıyorlar. Kayınpeder ve kayınvalidenin hizmet ve hürmet beklentileri, gelin ve damadın takdir ve anlayış beklentileri bir türlü yeteri kadar karşılanmadığı için beraber yaşama acı tecrübelerin ardından sonlanmak zorunda kalıyor.


Bütün bunlardan önce ise düğün meselesi evliliği olduğundan zor yapan önemli faktörlerden bir tanesi. Gelinliğiydi, fotoğrafçısıydı, gelin arabasıydı, kuaförüydü derken ortaya çıkan rakam mütevazı bir evi döşemeyle aynı hesaba denk geliyor. Evlenmeden önce gençler sabırlarını ve tahammüllerini evlilik öncesi hazırlıklara harcadığından evliliğin ilk günlerinin olmazsa olmazı sabır ve tahammül olmadan evliliğe başlayıp, ilk günlerde sonrasında yıllarca hatırlanıp evliliği şekillendirecek yanlış sözler söyleyip, yanlış davranışlarda bulunuyorlar.


Evliliği geciktirmenin bir diğer önemli sebebi olan doğru insanı bulma meselesi ise bir başka imkansızı istemedir. Çünkü doğru insan bulunmaz doğru insan olunur. Evlilik insanı değiştiren, umulur ki geliştiren bir süreçtir. Dolayısıyla evlenen insan eşinin ve evliliğin etkisiyle doğru ya da yanlış insan olur. Evlilik ve eşlerle ilgili aşk filmlerinden devşirilmiş beklentilere sahip olmak yorucu, üzücü ve nafile bir süreci beraberinde getirir. Hem evlenilecek eşi bu tür kriterlere göre arayarak zaman kaybedilir hem de evlilik sürecinde bu tür kriterler aranırsa hayal kırıklıkları yaşanır. İdeal olan eşlerin temel bir uyumu paylaştıktan sonraki süreçte birbirlerinin ihtiyaç ve ilgilerine duyarlı olarak hem kendilerini hem de eşlerini kırmadan incitmeden şekillendirmeleridir.


Gecikince Ne Oluyor?


Evliliği geciktirmek insanın fiziksel ve ruhsal anlamda ciddi gerilimler yaşamasına sebep olur. Çünkü temel bir ihtiyaç göz ardı ediliyor hatta yok sayılıyordur. Evliliği geciktirenlerin söz konusu fiziksel ve ruhsal ihtiyaçlarını karşılamak için başvurdukları evlilik harici her yol bir hastalığı veya bir bağımlılığı ya da ahlak sınırlarının zorlandığı davranış problemlerini beraberinde getirebilmektedir. Evlilik öncesinde evliliğin geciktirilmesi sebebiyle başlayan bütün bu sorunlar genellikle evlilik gerçekleşse bile devam etme potansiyeline sahiptir.


Diğer yandan evlilik geciktirildikçe eşlerin birbirlerinden beklentileri artmakta, karşılanması çok zor hatta imkansız noktalara ulaşmaktadır. Bu noktaya geldiğinde ise yaşanan mutlak hayal kırıklıkları ve onu takip eden mutsuzluklardır.


Son olarak da evlilik geciktirildikçe çocuk sahibi olmak ve çocuk yetiştirmek zorlaşmaktadır. Evliliğini geciktirenler istedikleri kadar çocuk sahibi olamamakta ve çocuklarını doğru bir şekilde yetiştirmek için gerekli olan zamanı, sabrı ve enerjiyi bulamamaktadırlar.


Evlilik insan hayatında diploma, kariyer, toplumun beklentileri vs. gibi sebeplerle geciktirilmeyecek kadar önemli bir dönüm noktasıdır. Her ne sebeple olursa olsun geciktirilmiş bir evlilik hiçbir zaman vaktinde yapılmış bir evliliğin yerini tutmayacaktır. İnsan hayatında diplomanın, kariyerin, toplumun beklentilerinin ulaşamadığı, ancak ve ancak bir eşin ulaşabildiği yerler ve zamanlar vardır. O yerlere ve zamanlara ulaşarak kişiye şifa olan o yegâne insanı geciktirmek bir insana yapılabilecek herhalde en büyük kötülüklerden biridir. Bu kötülüğü de her ne sebeple olursa olsun insan kendisine de çocuklarına da yapmamalıdır.KaynaK
 

goodolddays

Адыгэ
Katılım
30 Ağu 2010
Mesajlar
6,928
Puanları
63
Bunu bize değil, anne babalara okutmak lazım :D

bana kalırsa 25'den önce evlenmek lazım. Bunu da en kolay şekilde yapmak sanırım en iyisi.
 

nailasmu

Profesör
Katılım
6 May 2013
Mesajlar
2,170
Puanları
38
Konum
Bakü
Bence evlilik boş, ben böyle düşünüyorm, asla da evlenmek fikrim yok, her günü rahat yaşamak en iyisi bana göre
 

Buğra Y.

Profesör
Katılım
6 Şub 2013
Mesajlar
1,399
Puanları
48
Konum
Eskişehir-Mersin
Evlilik iyidir ya ama 30umdan önce düşünmüyorum. Allah kısmet ederse tabi :)
Başlığı görünce aklıma direk bu geldi :D
[video=youtube;flV25Uf9yxg]http://www.youtube.com/watch?v=flV25Uf9yxg[/video]
 

scorpion

Yasaklı
Yasaklı
Katılım
4 Ara 2012
Mesajlar
14,510
Puanları
113
Bizim olayimiz bu iste. Yok isin var mi, evin var mi, kizimiza bakabilecek misin vs.. Bu yüzden zengin bi hatun bulana kadar evlenmeyi düsünmüyorum :D

Insani pisman ediyorlar arkadas. Evlilik güzel olayda, evlenene kadar insan sinir hastasi oluyor. Rabbim hayirlisi neyse bana onu nasip eylesin.
 

Rint

Profesör
Katılım
8 Nis 2013
Mesajlar
1,463
Puanları
83
Konum
Kayseri
Güzel paylaşım...

Çoğumuz zamanla kazandığımız kaygılar yüzünden evlilik yapmıyoruz... Sonumuz hayır ola :)
 

|SeYYaH|

Rektör
Katılım
12 Mar 2011
Mesajlar
13,953
Puanları
113
Bence evlilik boş, ben böyle düşünüyorm, asla da evlenmek fikrim yok, her günü rahat yaşamak en iyisi bana göre

Yav iyi de mübarek, senin anne baban da senin gibi düşüneydi bu mesajı burada atamayacaktın ama! :)
 

Ay Parçası

Profesör
Katılım
9 Şub 2009
Mesajlar
3,825
Puanları
0
hocam eline koluna sağlık güzel bir konu olmuş ve aynen beni tarif etmişsin tam 10 sefer kız istemeye gittimde kızın annesi hemen evin varmı araban var mı diye konuya dalınca arkama bakmadan çıktım o evden bu zamanda gözü yüksekte olmayan kız bulmakta çok zor be hocam kolay evlenipte mutlu olmak öncedenmiş maalesef şimdinin kızları çok şey istiyor ve bizim gibiler bu yüzden evlenemiyor maalesef rabbim herkese herşeyden önce hayırlı birini nasip etsin
 

neskalii

Profesör
Katılım
25 May 2008
Mesajlar
3,936
Puanları
38
Allah nasip ederse seneye evlenicem artık çok uzadı :D
 
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
29,276
Puanları
113
evin var mı araban var mı :D

[video=youtube;0THO274kJc4?rel=0&start=96&end=100&autoplay=0]http://www.youtube.com/watch?v=0THO274kJc4[/video]
 

Vikings

Dekan
Katılım
5 Ara 2013
Mesajlar
9,659
Puanları
48
evin var mı araban var mı :D

[video=youtube;0THO274kJc4?rel=0&start=96&end=100&autoplay=0]http://www.youtube.com/watch?v=0THO274kJc4[/video]
Ben buna güvendim sen neyine güvendin A:SD Adaşım ya adam fena :p

- - - Mesaj Güncellendi - - -

İphonenin şarjı %1 gösteriyor fakat batarya şeysi yarıya kadar dolu ve kırmızı :D cok saçma :D herşey içinden buna dikkat ettim evet :mrgreen:. Bide yeni fark ettim Genccell nedir ya:4:

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Bence evlilik boş, ben böyle düşünüyorm, asla da evlenmek fikrim yok, her günü rahat yaşamak en iyisi bana göre
Ah bir aşık olsan varya o zaman anlarsın :)

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Evleneceksin ama, çocuk yapmayacaksın.
Aynen katılıyorum herşey sarpa sarıyor ondan sonra insan eve gelmek istemez ya :p
 

ck-xe

Dekan
Katılım
4 Nis 2010
Mesajlar
5,560
Puanları
48
Forumda mesajlar düzenlenemiyor :D Yarın öbür gün evlenince birileri mesajlarınızı görüp kızmasın :p
 

El Padrino

Dekan
Onursal Üye
Katılım
15 Şub 2007
Mesajlar
6,050
Puanları
48
Evlenmek değilde bi çocuğum olsun isterim.Evlenmeden çocuk sahibi olmak!? (Öz çocuk)

Bu arada evlenmek için kendime bir hedef koydum.Banka hesabımda 1 ve yanında altı tane 0 görmeden evlenmeyi düşünmüyorum :D

Kim bilir belkide sonsuza dek evlenemicem :D
 

Oekry

Asistan
Katılım
7 Kas 2013
Mesajlar
262
Puanları
0
Valla imkan verseler on numara evlenirim ama imkan yok işte :D
 

Eric Cartman

Profesör
Katılım
11 Şub 2013
Mesajlar
1,098
Puanları
0
Doğru insanı bulmak lazım öncelikle yanlış kişiyle yapan evlilik insana hayatı zehir eder .
 

pcwolf

Dekan
Katılım
21 Ocak 2009
Mesajlar
7,552
Puanları
48
Cem yılmaz çok iyi anlatmış olayı zaten.
Ev var mı araba var mı ne onlar olmadan evlilik olmuyor sanki, oluyor da mutluluk mu olmuyor yoksa?
O programlarda insanların sırf parası konuşuluyor ve millet de bunları izleye izleye para düşkünü oluyor. Banu avarın vidyosu vardı konuyla ilgili, onu izleyenler demek istediğimi anlar.
Programlar bildiğin çıtayı yükseltiyor, artık millet evlilik düşünmüyor. Nüfus diye birşey kalmayacak yakında.
 

|SeYYaH|

Rektör
Katılım
12 Mar 2011
Mesajlar
13,953
Puanları
113
Evlenmek değilde bi çocuğum olsun isterim.Evlenmeden çocuk sahibi olmak!? (Öz çocuk)

Bu arada evlenmek için kendime bir hedef koydum.Banka hesabımda 1 ve yanında altı tane 0 görmeden evlenmeyi düşünmüyorum :D

Kim bilir belkide sonsuza dek evlenemicem :D

Yan çizme el padrino, evlilikte bereket vardır. senin koyduğun hedef sittin sene beklesen gene olmaz. çünkü Allah Teala Peygamberliği ve zenginliği kendi istediğine verir. çalışarak her tür makam mevki sahibi olabilirsin... de bu ikisi olamyorsun işte. Allah dilemedikçe tabii...

ha bu arada, unutmadan yazayım... yeni nesil beyaz atlı prens-prenses hayaliyle yaşıyor. da, prensler de, prensesler de tarih oldu, atların da otobana girmesi yasak olduğundan boşuna hayal kurmaya kalkmayın yani! :D

şair ne demişti, "güzel insanlar güzel atlara bindiler ve gittiler"
 
Üst
stat counter