Boğaz teleferikle geçilecek

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


|SeYYaH|

Rektör
Katılım
12 Mar 2011
Mesajlar
13,939
Puanları
113
Boğaz teleferikle geçilecek
Etiler ile Çamlıca arasına...


Etiler ile Çamlıca arasına yapılacak projeyle saatte 6 bin, günde 100 bin kişi Boğaz’ı teleferikle geçecek. Anadolu Yakası’nda Beykoz’un iki tepesi de teleferikle bağlanacak

İstanbul’un artık kronik hale gelen trafik sorunu çözmek için metrobüs, metro gibi toplu taşıma sistemlerini devreye alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) bu halkaya şimdi de teleferiği eklemeye hazırlanıyor. İBB uzmanları Avrupa Yakası’ndan Anadolu Yakası’na uzanacak teleferik hattıyla ilgili çalışmaları önemli ölçüde tamamladı. Etiler-Üsküdar (Çamlıca) arasında saatte 6 bin yolcu taşıyacak projeyle ilgili çalışmaların son halinin Başkan Kadir Topbaş’a sunulduğu öğrenildi.

İBB Başkanı Kadir Topbaş, bu tarihi proje hakkında şunları söylemişti: “Asya’dan Avrupa’ya yani bir kıtadan diğerine teleferikle geçmek önemli ve heyecan verici olacaktır. İstanbul Boğazı’nı geçen bu teleferikte Altunizade’nin diğer bir aktarması da Çamlıca’ya olacak. Bu projeyle saatte 6 bin yolcu kapasiteli bir sistem olacak.”

Beykoz’a teleferik

Öte yandan teleferik keyfi artık Anadolu Yakası’na taşınıyor. Eyüp ve Maçka’nın ardından şimdi de Beykoz da teleferik hattı kurulması için düğmeye basıldı. İstanbul Boğaz’ının en gözde yerleşim yerlerinden olan Beykoz’da Karlıtepe ve Yuşa Tepesi arasına teleferik kurulması için çalışmalar başlıyor. Paşabahçe sahilinden en yüksek tepeye uzanacak birinci teleferik, 2 km mesafelik bir gezintiyle Boğaz’ın seyrini sağlayacak. Karlıtepe olarak bilinen mesire alanına erişimi sağlayacak teleferik ile sahilde yapılacak marinaya gelen tekne ve yatlar da ormanlık mesire alanında kurulacak piknik alanına ulaşabilecek. Ayrıca Yuşa Tepesi’ne ulaşımı sağlayacak ikinci teleferik ile Boğaz’ın tüm güzellikleri seyredilerek erişim sunulacak.

Bölgeye ilgi artacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beykoz Belediyesi işbirliğiyle yürütülen çalışmalar, mesire alanı düzenlemesiyle eşgüdümlü olarak devam edecek. Büyükşehir Belediyesi, Karlıtepe piknik alanının düzenlenmesi için ihaleye çıktı. İhale sonrasında teleferik için çalışma da başlayacak. İstanbul’un ikinci Çamlıca Tepesi olarak adlandırılan Karlıtepe’nin dinlenme ve seyir terası olarak projelendirilmesinin ardından bölgenin cazibesini artıracak çalışmalarla da destekleniyor. Boğaz sırtlarından seyir zevkini yaşamak isteyenlerin karayoluyla rahatlıkla gelebilecekleri Karlıtepe’ye teleferikle erişim de sağlanacak.

Paşabahçe sahilinde marina ve teknepark projesiyle uyumlu olacak teleferik projesi, bölgenin turiszmine ve ekonomisine de katkı sağlayacak.

Ayrıca İstanbul’un en önemli manevi merkezlerinden Yuşa Tepesi’ne de teleferikle ulaşılabilecek. Boğazın uç noktasında yer alan türbeye Ortaçeşme’den teleferikle gidilebilecek.

Hangi şehirler kullanıyor?DÜNYANIN bir çok kentinde teleferik sadece keyif için değil, ulaşım amaçlı da kullanılıyor. ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İsviçre, İspanya, Çin, Malezya, Güney Afrika, Brezilya gibi ülkelerde yaygın. Londra, San Fransisko, Rio de Janeiro, Hong Kong, Cape Town gibi büyük şehirlerde teleferik hem günlük ulaşımda kullanılıyor, hem de turizme hizmet veriyor.


KaYnaK
 

ali1792

Asistan
Katılım
28 Eki 2012
Mesajlar
108
Puanları
0
Bir tane de zincirlikuyu-altunizade arası istiyorum kendim için başkan beni duy :biggrin:
 

NecronomicoN

Profesör
Katılım
30 Tem 2007
Mesajlar
2,768
Puanları
38
yine ağaçlar kesilecek yine polemik olacak, walla bilemiyorum inşallah bu sefer problem çıkmaz :) şahsen ben de yapılması taraftarıyım
 

neskalii

Profesör
Katılım
25 May 2008
Mesajlar
3,936
Puanları
38
Dün bindiğim Crazy Force kadar heyecanlı olmasada :D yapılması iyi olur..
 

OnurFK

Profesör
Katılım
2 Ağu 2011
Mesajlar
1,858
Puanları
38
ordudada var 900 metreeye cikiyor ama bogaz .. huhuu
 

IThelp

Profesör
Katılım
11 Nis 2011
Mesajlar
4,318
Puanları
0
Cok güzel olur ama boğazda esen sert rüzgar sallamazmı cok.
 

BERVA

Doçent
Katılım
24 Nis 2011
Mesajlar
714
Puanları
18
Muhalefete başlayayım :)
Maliyet ne kadar ?
Turizme lafım yok da işsizlik nasıl çözülecek hacılar ?
Yapsalar ya iki üç fabrika,arttırsalar ya tarım alanlarını.
Malum kriz sonrası ile aynı oranda işsizlik var bugün.
Hatta %0.2 daha fazla.

Teleferik olan ülkelerden Güney Afrika Cumhuriyeti ile İspanya'dan daha iyi görünürde oranlar.
Önce işsizliği bir halletsinler de teleferik işini daha sonra konuşuruz.

Ağaçsa hiç önemli değil 10 yılda 2,5 milyar-4,5 milyar ağaç-fidan neyse diken kestiği ağacı telafi eder.
 

whatsername

Üyecik
Katılım
8 Ağu 2013
Mesajlar
25
Puanları
0
Birkaç insan tehlikeli hareket yapar kesin. Sonra yaralanır bir sey olur .Iste o zaman gör Turkiye gündemini
 
Üst
stat counter