Cepte rekabet kızıştı

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


mila12

Dekan
Onursal Üye
Katılım
5 Kas 2007
Mesajlar
9,525
Puanları
48
Turkcell’in dakikası 5 kuruşa sabit numaraların aranmasına imkan tanıyan tarifesi sonrası Avea, aynı hizmeti ücretsiz vermeye hazırlanıyor

Ancak cebin sabite göre avantajlarını iyi hesap etmek gerekiyor.GSM operatörleri, rekabeti hızla sabit hatlara da taşıyor. İlk atak önceki gün Turkcell'den geldi ve şirket, evden (sistem belirleyecek) normalde dakikası 33 kuruş olan sabit telefonu arama ücretini "EvTurkcell" kampanyası ile 5 kuruşa düşürdü.

AVEA'NIN ATAĞI

Buna karşılık, Türk Telekom'un kardeş şirketi Avea'dan geldi. Edinilen bilgiye göre şirket benzer hizmeti müşterilerine bedava vermek için hazırlıklarını tamamladı. Sabit hatlara yapılacak olan aramaların ilk 30 dakikasının ücretsiz olacağını belirten Avea yetkilileri, 30 dakikadan sonraki görüşmelerin ise kullanıcıların normal tarifeleri üzerinden ücretlendirileceğini duyurdu.

KAYDA GEREK YOK

Avea yetkilileri, Turkcell’in sunacağı hizmetteki kayıt zorunluluğunu da ortadan kaldıracaklarını belirtti. Şirket yetkilileri müşterilerinin tek bir numarayı kayıt altına aldırmak zorunda kalmadan, diledikleri sabit hatları ilk 30 dakikası ücretsiz olarak arayabileceklerini vurguladı.

HESABI İYİ YAPIN

Bu kapsamda, şu tür bir karşılaştırma yapmak mümkün görünüyor: nTürk Telekom’un halen geçerli olan sabit hat ücret tarifesinde kullanıcılar şehiriçi görüşmelerinde dakikası 0,056- 0.106 YTL (5.6-10,6 YKr) arasında, şehirlerarasında ise 0,079- 0,118 YTL arasında ödüyor. Sabit hatlardan GSM operatörlerini aramanın bedeli ise 0,255- 0,399 YTL arasında değişiyor. nAvea birkaç gün içerisinde müşterilerine sabit hatlarla ücretsiz konuşma imkanı sunacak. Ancak halen devam eden tarife seçeneklerinde sabit hatları aramanın ücreti 9-25 kuruş arasında değişiyor. nTurkcell’in EvTurkcell tarifesine kayıt yaptıranlar belirttikleri sabit hat numarası ile dakikası 5 kuruşa konuşacak. Ancak bu tarifeye kayıt yaptırmayanlar için görüşme ücretleri, 15- 42 kuruş arasında değişiyor.

TELEKOM SEVİNDİ

Bu arada, iki operatör arasındaki sabit hat rekabetine dikkat çeken Türk Telekom yetkilileri, yapılan bu kampanyaların kendilerine yaradığını söyledi. Vatandaşın sabit hat kullanımına yeniden yöneltildiğini ifade eden yetkililer, sabit telefonun bu ülkenin bir gerçeği ve vazgeçilmezi olduğunu, GSM operatörlerinin de bu alana yönelmesinin kendi kampanyalarına destek verdiğini vurguladı.


Kaynak
 
Üst
stat counter