Çocuklar İçin Kahvaltı Fikirleri

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


Sıla Metin

Üyecik
Katılım
18 Eyl 2018
Mesajlar
1
Puanları
1
Kahvaltı en önemli öğün. Çocuklar için önemi daha da büyük. Çocuk sahibi anne-babalar için sabahları çocuklarının karnını doyurmak bir çileye dönüşebiliyor. Bizler bile kahvaltının önemini bildiğimiz halde, çoğu zaman faydalı kahvaltılık ürünleri tüketmiyoruz veya kahvaltıyı geçiştiriyoruz. Daha hayatlarının başında olan ve bu tarz kavramlara uzak çocukların düzgün kahvaltı etme isteğini taşımasını bekleyemeyiz. Dolayısıyla ebeveynler olarak biz onlara kahvaltıyı sevdirmeli ve aynı zamanda faydalı besinler sunmalıyız.

Yapılan çalışmalarda, yetersiz ve dengesiz beslenen öğrencilerin dikkat sürelerinin kısaldığı, algılamalarının azaldığı, öğrenmede güçlük çektikleri ve okul başarılarının düşük olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte çocukluk çağında sağlıksız ve fazla beslenmeye bağlı olarak; şişmanlık, şeker hastalığı, kalp hastalığı, yüksek tansiyon, psikolojik bozukluklar ve kanser riskleri görülebilir.

Çocuklar için en önemli öğün kahvaltı olduğu unutulmamalıdır. Kahvaltı yapılmadığı takdirde, dikkat dağınıklığı, yorgunluk, baş ağrısı ve zihinsel performansta azalma olmaktadır. Bu sebeple güne yeterli ve dengeli yapılan bir kahvaltı ile başlamak çocukların gelişimlerini artmasında son derece önemli olacaktır. Aile çocuğuna kahvaltı yapma alışkanlığı kazandırılmalıdır. Bu nedenle çocukların aileleri tarafından mutlaka kahvaltı yaptırılması gerekir.

Bir dilim ekmek, peynir, yumurta gibi temel besin ögelerinden oluşan kahvaltı hazırlayın. Kahvaltıda bal, pekmez gibi ürünleri de tüketmesini sağlayın. Mutlaka bir bardak süt içmesini sağlayın. Okulda ya da çevresinde açıkta satılan yiyeceklerin hiçbir şekilde yenmemesi konusunda kesin kural koyun, çocuklarınızı uyarın. Beslenme saatlerinde yoğurt, meyve, bir dilim kek gibi daha sağlıklı ürünleri tercih etmesi konusunda yönlendirin. Gerekirse bunları yanına koyun. Okuldan eve gelindiğinde, meyve ya da tost gibi küçük bir ara öğün, akşam yemeğinde ise protein, karbonhidrat ve yağ içeren sağlıklı bir akşam yemeği yemesini sağlayın.

Krep ve pankek çeşitlerini tüm çocuklar sever. İçinde süt, kaliteli karbonhidrat (rüşeym, tam tahıl vb), yumurta ve biraz peynir ilavesi ile dört dörtlük bir kahvaltı hazırlamış olursunuz. Krep ve pankekler sevdikleri bir peynir ilavesiyle, evde hazırlanmış katkısız fıstık, fındık ezmeleriyle de tüketilebilir. Bunun yanı sıra Makarna, Lütfen’de bulunan organik kakaolu fındık kreması, pekmez, tahin, yer fıstığı ezmesi, bal ve reçel de olabilir.

Granola son yıllarda adını sıkça duyduğumuz bir ürün. Yula ezmesi, bal ve kuruyemişlerin beraber karıştırılıp fırınlanması ile elde ediliyor. Kuruyemişler içlerindeki lifler sayesinde hem uzun süre tok tutar, hem de kuru meyveler sayesinde çocuklar arzı ettikleri gibi tatlı bir şey olurlar.
 
Üst
stat counter