F Klavye mi, Q Klavye mi? Hangisini kullanıyorsunuz ya da öneriyorsunuz?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 1)

Hangi klavyeyi tercih edersiniz?

• F Klavye

Kullanılan: 42 25.1%
  • Q Klavye

Kullanılan: 125 74.9%

• Kullanılan toplam oy
    167

shrbzz

Üyecik
F klavyeye varana kadar Türk'lük adına kurtarılması gereken daha önemli değerler olduğunu düşünüyorum. O yüzden konuyu Türk - yabancı kavramlarının dışında değerlendirmek gerekir.

Bunlar zurnanın son deliği durumlar.

drake565

Asistan
Q tabiki herkez q kullanıyor wasd ile oynanıyor oyunlar f ye geçmek delilik olurdu

godofnight

Asistan
Küçüklükten beri Q klavye kullandığım için artık çok kolay geliyor.:)

BlitzHan

Doçent
Q klavye kullanıyorum F klavye kullanılmadığı için zor geliyor, okulda F klavye vardı bilgisayardan q ya alıp ezbere yazıyorsun ^_^

Node

Üyecik
Ben ikisini de kullanıyorum. Ancak, F klavye ile daha hızlı yazılıyor.

LittleMonster

Profesör
Q ya alışığım F i öğrenmeye vakit ayıramam doğrusu alışkanlıklar önemli Q da 10 parmak bakmadan çok rahat ve hızlı yazabiliyorum.
Aynısını F de yapmam ne kadar ayımı alır kim bilir.
Ama daha alışmamışlar için F daha ideal

neskalii

Profesör
Q öneriyorum fakat devletimiz F i mecbur kıldı malum o yüzden F...

savarona55

Üyecik
ben en bastan f ile basladim 1996 dan beri bilgisayar ile hasir nesirim ama q klavye ye gecince ilk defa bilgisayar gormus gibi oluyorum :))

nomad23

Üyecik
Bence f klavye çünkü türkçe için daha uygun, küçük bir örnek verecek olursak; ü, ç ve i harfleri bizim sık kullandığımız harfler arasında yer alırken klavyenin taa öbür ucunda ama bir q, w ve x harflerini çok az kullanırken tam elimizin altında.Yani sonuç olarak q klavye zaten yabancıların klavyesi yani biz neden onların dilleri için uygun olan klavyeyi kullanalımki.

bysertac

Asistan
F yi tavsiye ederim hem hızlı yazmak için hemde bakmadan yazmak için.. Ben mesela bu yorumu f klavyeden yazıyorum dilimizde en çok kullanılan harfler elinin altına yerleştirilerek tasarlanmıştır. A ve K en çok kullanılanlar arasındadır ve güçlü parmaklar olan işaret parmaklarına yerleştirilmiştir, f klavyeyi öneririm. :thumbup1:

Bu arada oyun için söyleyen arkadaşlarada şöyle diyim f klavyede bakmadan yazdığın zaman q klavyede harfleri çıkarmana gerek yok çıkarmadanda yazabilirsin. Bi ctrl+shift yapar q ya geçer oyununu oynar kapattıktan sonra tekrar ctrl+shift yap devam eder kısayoldan değiştirme :)

blackdown

Profesör
F yi tavsiye ederim hem hızlı yazmak için hemde bakmadan yazmak için.. Ben mesela bu yorumu f klavyeden yazıyorum dilimizde en çok kullanılan harfler elinin altına yerleştirilerek tasarlanmıştır. A ve K en çok kullanılanlar arasındadır ve güçlü parmaklar olan işaret parmaklarına yerleştirilmiştir, f klavyeyi öneririm. :thumbup1:

Bu arada oyun için söyleyen arkadaşlarada şöyle diyim f klavyede bakmadan yazdığın zaman q klavyede harfleri çıkarmana gerek yok çıkarmadanda yazabilirsin. Bi ctrl+shift yapar q ya geçer oyununu oynar kapattıktan sonra tekrar ctrl+shift yap devam eder kısayoldan değiştirme :)
Yav hangi oyunda tuş ayarlama yok ki?:)

raxetul

Profesör
Öyle bir bir kaç sefer denemek ile olmaz, 1-2 hafta iyice kullanmak lazım ki fark anlaşılabilisin. Tabiki yıllardır kullandığınız Q klavye daha rahat gelecek. Alışmış kudurmuştan beterdir derler.

Bir de gazetelerdeki gibi "klavyeler çöpe atılacak, diz üstü bilgisayarlar sökülecek, yurtdışında kullanamayacağız, denemek için bir klavye alıp bakayım" gibi saçma rüzgazlara kapılmamak lazım. Tüm işletim sistemlerinde klavye ayarlarında F klavyeyi seçin yeterli.

blackdown

Profesör
Öyle bir bir kaç sefer denemek ile olmaz, 1-2 hafta iyice kullanmak lazım ki fark anlaşılabilisin. Tabiki yıllardır kullandığınız Q klavye daha rahat gelecek. Alışmış kudurmuştan beterdir derler.

Bir de gazetelerdeki gibi "klavyeler çöpe atılacak, diz üstü bilgisayarlar sökülecek, yurtdışında kullanamayacağız, denemek için bir klavye alıp bakayım" gibi saçma rüzgazlara kapılmamak lazım. Tüm işletim sistemlerinde klavye ayarlarında F klavyeyi seçin yeterli.
Adam haklı sonra yapıştırma koyarsınız tuşların üzerine ve işlem tamamdır

nano6824

Doçent
Q'yu kullanıyorum ama F'i kesinlikle öneriyorum.Keşke notebooklar da f ile gelse.Çoğumuz fark etmese de bu klavye dizilimi yüzünden türkçemiz bozuluyor

stat counter