F Klavye mi, Q Klavye mi? Hangisini kullanıyorsunuz ya da öneriyorsunuz?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 1)

Hangi klavyeyi tercih edersiniz?

  • F Klavye

    Kullanılan: 43 25.1%
  • Q Klavye

    Kullanılan: 128 74.9%

  • Kullanılan toplam oy
    171

yamuk31

Asistan
Katılım
15 Eyl 2012
Mesajlar
164
Puanları
0
5-6 senedir F klavye kullanıyorum ilk başlarda zor gelse de şimdilerde neredeyse ayak parmaklarımla dahi yazabilirim. F klavye tavsiye ederim ancak sürekli 'farklı bilgisayar' kullanacaksınız ve f klavyeyi de yanınızda 'taşıyamayacağınız' için Q klavyede kalın derim.Yada bu dejenere oluştan çıkıp Türkçe için en uygun olan F klavyeyi yayarak ülkemiz için bir faydamız olur.
 

kehfest

Doçent
Katılım
22 Kas 2013
Mesajlar
696
Puanları
0
Biz Q ile doğduk büyüdük onu biliyouz.

Ama F daha basit daha iyi tasarlanmış. Sonraki nesiller ilk F le tanışırsa daha iyi olur.

Ama hayat memat meselesi değil sonuçta
 

endiresli

Üyecik
Katılım
3 May 2007
Mesajlar
85
Puanları
6
her ne kadar q klavye %60 "f"klavye %40 olsada bu "f" klavyenin başarısını kanıtlıyor.
çünki pc kullanıcısının yüzde yüzüne yakını trq klavye ye alışık
 

vaio

Asistan
Katılım
8 Eki 2009
Mesajlar
389
Puanları
18
Hepimizin yaptığı yanlışların en başınma maalesef bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak geliyor. Bize verileni olduğu gibi alıyoruz, işin aslını astarını araştırmıyoruz. F klavye uydurulmuş değil, uzun bilimsel çalışmalar neticesinde oluşturulmuş bir klavye. Konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler aşağıdaki linklerden faydalanabilirler.

http://www.interstenoturk.org/f-klavyenin-hikayesi-bolum1-turk-milli-klavyesi/

http://www.interstenoturk.org/f-klavyenin-hikayesi-bolum-2-klavye-inkilabi/#
 

oraycan

Doçent
Katılım
10 Eki 2012
Mesajlar
521
Puanları
16
devlet f kullancak diye herkes kulanmak zorundamı kim neyi istiyorsa onda yazsın
 

zerkara

Asistan
Katılım
25 Nis 2013
Mesajlar
148
Puanları
0
1 hafta F klavye kullanmanızı tavsiye ederim. 10 parmak çalışın F klavye ile 1 hafta sonra Q'dan daha hızlı yazdığınızı fark edeceksiniz. F klavye yaygın olmadığı için kaybediyor sadece.
 

AliA

Guru
Onursal Üye
Katılım
29 Haz 2007
Mesajlar
64,943
Puanları
0
FATİH Projesi'nde dağıtılacak olan tabletler F klavye olacakmış. :)
 
S

SDN Okuru

SDN Okuru
Ben Q klavye Kullanıyorum. 60 Saniyede 108 ve 115 Arası Kelime Yazıyorum. Q 'ya Alışkanlık olmuş. F Klavye'de 10 Parmak Bide Hızlı Yazmak İstiyorsanız Birkaç Yılınızı Vermeniz gerekir.öyle 1-2 ayda olmaz. bakmadan yazmak için ve hangi klavyeye başlarsanız başlayın 10 parmak başlayın. ben oyundan başladım q'ya şuan 6-7 parmak yazıyorum 10 parmak yazsam rekor bile kırabilirim.
 
S

SDN Okuru

SDN Okuru
F klavye, Türkçe için özel olarak geliştirilmiş bir klavye olduğundan Türkçe bir metni bu klavyede yazmak, Q klavyede yazmaktan daha kısa sürer. F klavyede Türkçede çok kullanılan harfler parmaklara daha uygun yerlere yerleştirilmiştir. Art arda gelen harflerin yazım hızı da farklı parmaklara dağılımı daha iyi olduğundan standart Q klavyeye göre daha yüksektir. Q klavyede hızlı yazılamamasının temel nedeni bu klavyenin İngilizceye özel hazırlanmış olması değil, daktilonun harf çubuklarının hızlı yazmada sıkışmaması için tasarlanmış olmasıdır. Ayrıca, parmakların klavyede harften harfe geçerken kaybettiği zamana ilişkin yapılan simülasyonlarda, F klavyenin Q klavyeden ortalama %11 daha hızlı olduğu saptanmıştır. Gene aynı araştırmada, günümüz Türkçesine göre F klavye'de birkaç tuşun yeri hafifçe değiştirilirse Q klavye'ye göre %46 daha çabuk yazılabileceği de görülmüştür.
%46 daha çabuk yazmak için ne gibi bişeyler yapmak gerekiyor ? Kanıt olarak bir açıklanmış bir sonucu var mı ?
 

AliA

Guru
Onursal Üye
Katılım
29 Haz 2007
Mesajlar
64,943
Puanları
0
En çok kullandığımız harfler 8 parmağımızın altında. Ufak bir eğitimden sonra çok hızlı ve hatasız bir biçimde yazabiliyorsunuz.

Arada yarışmalar yapılıyor ve bizimkiler birinci geliyor. Kanıt arıyorsanız resmi evrakları bulmamız zaman alır. :D
 

The_Efekentli

Üyecik
Katılım
2 Eyl 2013
Mesajlar
8
Puanları
0
F klavye Türkçe için yepılmış bir klavye herkes Q klavyeye alışkın olduğundan Q cevap verirler ama F klavyede oyun oynayanlarda bazı oyunlar sıkıntı verebilir.
 

falcon291

Profesör
Katılım
6 Eyl 2012
Mesajlar
1,360
Puanları
48
F klavyede oyun oynarken harfleri yeniden girmeniz gerekir, her oyun kurulduktan sonra 1-2 dk.lık ekstra zaman ayırmanız yeterli olacaktır. F klavye Türkçe için geliştirilmiş bir klavyedir. 10 parmak Q klavye kullanabilmeme rağmen eğer vaktim olsaydı F klavye öğrenmeyi isterdim. Q klavye ise İngilizce için geliştirilmiştir, ama yazım hızını düşürmek için. Eski mekanik klavyeler ilk çıktığında daha hızlı yazıldığında tuşlar birbirlerine çarpıp, kilitlendiği için bulunan bir çözümdür.
 

KEKO_01

Asistan
Katılım
30 Ağu 2013
Mesajlar
176
Puanları
18
Q kullanıyorum F öneriyorum. F klavye en çok kullanılan harflerin elinizin altında olduğu bir klavye türüdür. İnternetten girip de Q klavyenin ortaya çıkış hikayesini okusanız çok gülersiniz.
 

bandem

Üyecik
Katılım
4 Ara 2013
Mesajlar
76
Puanları
0
Q çunku her yerde q kullanılıyor

Sonra başka pcde kullanacağın zaman aptallaşıyosun
 
S

SDN Okuru

SDN Okuru
ben "f" (ef değil fe diye okunursa Türkçe olur) klavyeyi q klavyede öğrenen insanlar tanıyorum. klavyen Q olabilir ancak F klavye öğrenirsen bakmadan yazarsın. Dil ayarlarından istediğin klavyeyi kullanabilirsin...
 

lotusadana

Asistan
Katılım
9 Mar 2015
Mesajlar
475
Puanları
43
F klavyesi olmayan hiçbir alet eve giremez.
Bunda 43 sene önce daktiloya başlamam etkili oldu.
PC klavyelerinin tuşlarını çıkartıp değiştiriyordum. Dizüstüler de garanti süresince etiket yapıştırıyordum. Sonra yine tuşları değiştiriyordum.

Android'te Taypo klavyeyi kullandım. Hatta note 4 kendi klavyesinden daha kullanışlı buluyorum. Türkçe Q için de tercih edilebilir.
 
Üst
stat counter