F Klavye mi, Q Klavye mi? Hangisini kullanıyorsunuz ya da öneriyorsunuz?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 1)

Hangi klavyeyi tercih edersiniz?

• F Klavye

Kullanılan: 43 25.1%
  • Q Klavye

Kullanılan: 128 74.9%

• Kullanılan toplam oy
    171

yamuk31

Asistan
5-6 senedir F klavye kullanıyorum ilk başlarda zor gelse de şimdilerde neredeyse ayak parmaklarımla dahi yazabilirim. F klavye tavsiye ederim ancak sürekli 'farklı bilgisayar' kullanacaksınız ve f klavyeyi de yanınızda 'taşıyamayacağınız' için Q klavyede kalın derim.Yada bu dejenere oluştan çıkıp Türkçe için en uygun olan F klavyeyi yayarak ülkemiz için bir faydamız olur.

kehfest

Doçent
Biz Q ile doğduk büyüdük onu biliyouz.

Ama F daha basit daha iyi tasarlanmış. Sonraki nesiller ilk F le tanışırsa daha iyi olur.

Ama hayat memat meselesi değil sonuçta

endiresli

Üyecik
her ne kadar q klavye %60 "f"klavye %40 olsada bu "f" klavyenin başarısını kanıtlıyor.
çünki pc kullanıcısının yüzde yüzüne yakını trq klavye ye alışık

vaio

Asistan
Hepimizin yaptığı yanlışların en başınma maalesef bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak geliyor. Bize verileni olduğu gibi alıyoruz, işin aslını astarını araştırmıyoruz. F klavye uydurulmuş değil, uzun bilimsel çalışmalar neticesinde oluşturulmuş bir klavye. Konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler aşağıdaki linklerden faydalanabilirler.

http://www.interstenoturk.org/f-klavyenin-hikayesi-bolum1-turk-milli-klavyesi/

http://www.interstenoturk.org/f-klavyenin-hikayesi-bolum-2-klavye-inkilabi/#

oraycan

Doçent
devlet f kullancak diye herkes kulanmak zorundamı kim neyi istiyorsa onda yazsın

zerkara

Asistan
1 hafta F klavye kullanmanızı tavsiye ederim. 10 parmak çalışın F klavye ile 1 hafta sonra Q'dan daha hızlı yazdığınızı fark edeceksiniz. F klavye yaygın olmadığı için kaybediyor sadece.

AliA

Guru
Onursal Üye
FATİH Projesi'nde dağıtılacak olan tabletler F klavye olacakmış. :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Ben Q klavye Kullanıyorum. 60 Saniyede 108 ve 115 Arası Kelime Yazıyorum. Q 'ya Alışkanlık olmuş. F Klavye'de 10 Parmak Bide Hızlı Yazmak İstiyorsanız Birkaç Yılınızı Vermeniz gerekir.öyle 1-2 ayda olmaz. bakmadan yazmak için ve hangi klavyeye başlarsanız başlayın 10 parmak başlayın. ben oyundan başladım q'ya şuan 6-7 parmak yazıyorum 10 parmak yazsam rekor bile kırabilirim.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
F klavye, Türkçe için özel olarak geliştirilmiş bir klavye olduğundan Türkçe bir metni bu klavyede yazmak, Q klavyede yazmaktan daha kısa sürer. F klavyede Türkçede çok kullanılan harfler parmaklara daha uygun yerlere yerleştirilmiştir. Art arda gelen harflerin yazım hızı da farklı parmaklara dağılımı daha iyi olduğundan standart Q klavyeye göre daha yüksektir. Q klavyede hızlı yazılamamasının temel nedeni bu klavyenin İngilizceye özel hazırlanmış olması değil, daktilonun harf çubuklarının hızlı yazmada sıkışmaması için tasarlanmış olmasıdır. Ayrıca, parmakların klavyede harften harfe geçerken kaybettiği zamana ilişkin yapılan simülasyonlarda, F klavyenin Q klavyeden ortalama %11 daha hızlı olduğu saptanmıştır. Gene aynı araştırmada, günümüz Türkçesine göre F klavye'de birkaç tuşun yeri hafifçe değiştirilirse Q klavye'ye göre %46 daha çabuk yazılabileceği de görülmüştür.
%46 daha çabuk yazmak için ne gibi bişeyler yapmak gerekiyor ? Kanıt olarak bir açıklanmış bir sonucu var mı ?

AliA

Guru
Onursal Üye
En çok kullandığımız harfler 8 parmağımızın altında. Ufak bir eğitimden sonra çok hızlı ve hatasız bir biçimde yazabiliyorsunuz.

Arada yarışmalar yapılıyor ve bizimkiler birinci geliyor. Kanıt arıyorsanız resmi evrakları bulmamız zaman alır. :D

The_Efekentli

Üyecik
F klavye Türkçe için yepılmış bir klavye herkes Q klavyeye alışkın olduğundan Q cevap verirler ama F klavyede oyun oynayanlarda bazı oyunlar sıkıntı verebilir.

falcon291

Profesör
F klavyede oyun oynarken harfleri yeniden girmeniz gerekir, her oyun kurulduktan sonra 1-2 dk.lık ekstra zaman ayırmanız yeterli olacaktır. F klavye Türkçe için geliştirilmiş bir klavyedir. 10 parmak Q klavye kullanabilmeme rağmen eğer vaktim olsaydı F klavye öğrenmeyi isterdim. Q klavye ise İngilizce için geliştirilmiştir, ama yazım hızını düşürmek için. Eski mekanik klavyeler ilk çıktığında daha hızlı yazıldığında tuşlar birbirlerine çarpıp, kilitlendiği için bulunan bir çözümdür.

KEKO_01

Asistan
Q kullanıyorum F öneriyorum. F klavye en çok kullanılan harflerin elinizin altında olduğu bir klavye türüdür. İnternetten girip de Q klavyenin ortaya çıkış hikayesini okusanız çok gülersiniz.

bandem

Üyecik
Q çunku her yerde q kullanılıyor

Sonra başka pcde kullanacağın zaman aptallaşıyosun

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ben "f" (ef değil fe diye okunursa Türkçe olur) klavyeyi q klavyede öğrenen insanlar tanıyorum. klavyen Q olabilir ancak F klavye öğrenirsen bakmadan yazarsın. Dil ayarlarından istediğin klavyeyi kullanabilirsin...

lotusadana

Asistan
F klavyesi olmayan hiçbir alet eve giremez.
Bunda 43 sene önce daktiloya başlamam etkili oldu.
PC klavyelerinin tuşlarını çıkartıp değiştiriyordum. Dizüstüler de garanti süresince etiket yapıştırıyordum. Sonra yine tuşları değiştiriyordum.

Android'te Taypo klavyeyi kullandım. Hatta note 4 kendi klavyesinden daha kullanışlı buluyorum. Türkçe Q için de tercih edilebilir.

stat counter