F Klavye mi, Q Klavye mi? Hangisini kullanıyorsunuz ya da öneriyorsunuz?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

Hangi klavyeyi tercih edersiniz?

• F Klavye

Kullanılan: 42 25.1%
  • Q Klavye

Kullanılan: 125 74.9%

• Kullanılan toplam oy
    167

|SeYYaH|

Rektör
Genelde daha çok Q klavye kullandığımız için F klavye tavsiye etmem.:)
Devlet dairelerinde birkaç yıla kadar tamamen F klavyeye zorunlu olarak geçileceğini okumuştum. Sonuçta er geç Türkiye F klavyeye mutlaka geçecektir Sevgili Mustafa. Bence sen de yavaş yavaş kendini alıştırsan iyi olur. :)

_FAUST_

Dekan
Devlet dairelerinde birkaç yıla kadar tamamen F klavyeye zorunlu olarak geçileceğini okumuştum. Sonuçta er geç Türkiye F klavyeye mutlaka geçecektir Sevgili Mustafa. Bence sen de yavaş yavaş kendini alıştırsan iyi olur. :)
Tek kelimeyle sıkıntılı.:confused:

emrenom

Asistan
Mesajımın en başında, bu konuyla ilgili çok detaylı bilgilere merak edenler buradan ulaşabilir.

3.5-4 yaşımda bilgisayarla tanıştığım zamanlarda elimi ilk sürdüğüm klavyem de Q klavye idi. O zamandan bu zamana da Q klavye kullanıyorum.

Neden Q Klavye Değil?
1867 yılında Christopher Latham Sholes , önce o zamanların diliyle "Yazı Makinesi" isimli makineyi buldu yani daktiloyu. Fakat uğraşması gereken farklı bir sorunla beraber doğmuştu. Aynı anda birden fazla tuşa basıldığı zaman, mekanik kollar birbirine giriyordu. Bu yüzden oturup nasıl daha yavaş yazı yazdırabilirim diye uğraşmış ve sonunda Q klavye düzenini geliştirmiştir.
Kulağa her ne kadar garip gelse de, şuan 130-140 yıl önceki ilkel klavye düzeni dünyanın her yerinde (buna Türkiye'de dahil) kullanılıyor. Bu kitleye ben de dahilim. Zira, insanoğlu, değişime pek güzel gözle bakamıyor. En azından benim düşüncem bu şekilde.

Peki, neden F(fe) Klavye?
Çünkü F klavye dünyanın en bilimsel klavye düzenidir. Rahmetli İhsan Yener hocamız, Türkçe'de yer alan 29.934 kök sözcüğü harflerine ayırdı, bu ayırımı iki şekilde yaptı. Harf sırasına göre ve sesli-sessiz harf sırasına göre. Daha sonra nasıl daha hızlı yazılabilir konusu üzerinde yoğunlaştı, sonucunda ise F klavyeyi icat etti. Bugün F klavyeyle yaklaşık 10 adet dilde ortalama hızda metin yazılabiliyor, Q klavyede yapılan hızın çok daha üstlerine çıkılabiliyor. Verimlilik açısından, bilimsellik açısından her türlü üstünlüğe sahip bir klavye düzeni fakat, bunları bilen ben bile, F klavyeye geçmekten çekiniyorum. Ve şu sözle bitirmek istiyorum.

"Fikrin öneminin ve değerinin kavranması zaman alır. Cehalet, önyargı ve atalet fikrin erken gelişimine ket vurur. Samimiyetsiz bileşenler ve bencil sömürücüler itibarını zedeler. Düşmanları ona saldırır ve onu yargılar. Ama en nihayetinde bütün bariyerler yıkılır ve yeni fikir yangın gibi yayılır."
-Nikola Tesla

Death Mark

Learning is always a painful process
Onursal Üye
Q klavye daha kolay geliyor

yuzugullu

Asistan
f klavye yazım için daha kolay aslında ama alışkanlık işte. kişini alışkanlıklarından vazgeçmesi zor:p

falcon291

Profesör
Q klavye daha kolay geliyor diyenler, Q klavye ile 10 parmak yazabiliyor musunuz? Yaşınız da genç. F klavyeye geçin, 10 parmak yazmayı öğrenin, faydalı bir iş yapmış olursunuz.

NESDelisi

Profesör
Ben hala Q kullanıyorum, hemde her hangi bir destek almadan yazabiliyorum. (Dipçe: Ortopedi Engellisiyim, bir de sakın yanlış anlaşılmasın acındırma anlamında değil, bilgi amaçlıdır)

BJKolik

Profesör
Yıllardır F klavyeyi on parmak bakmadan yazarım, Q klavyede harfleri arıyorum resmen.

mobiluzman26

Asistan
q candır
zaten son zamanlarda kod vs derken iyice hızlandım eskisine göre
f kullanımının zorunlu olacagı meselesini de sacma buluyorum
bırakın millet hangisinde hızlı yazıyosa onu kullansın

falcon291

Profesör
F klavye kullanımı evet okullarda devlet dairelerinde zorunlu olmalı. İngilizce yavaş yazmak için tasarlanmış bir klavye düzenini, Türkçe hızlı yazmak için tasarlanmış bir dizine göre tercih etmek tam bir saçmalık.

Q klavyede 10 parmak yazan biri bunu diyor. Abinizi dinleyin, eğer 10 parmak yazmayı öğrenin, yazmayı öğrenecekseniz de F klavyede öğrenin.

Son düzenleme:

BJKolik

Profesör
F klavye kullanımı evet okullarda devlet dairelerinde zorunlu olmalı. İngilizce yavaş yazmak için tasarlanmış bir klavye düzenini, Türkçe hızlı yazmak için tasarlanmış bir dizine göre tercih etmek tam bir saçmalık.

Q klavyede 10 parmak yazan biri bunu diyor. Abinizi dinleyin, eğer 10 parmak yazmayı öğrenin, yazmayı öğrenecekseniz de F klavyede öğrenin.
Bu yoruma aynen katılıyorum imzamı atarım.

kaanm55

Dekan
Zamanı geri alabilseydim klavyeye F ile başlardım. Bir Türk kullanıcı 1 yıl Q, 1 yıl F kullanırsa kesinlikle F'de daha hızlı yazar. Çünkü F'de, Türkçe'de az kullanılan karakterler uzak yerlere; çok kullanılanlar ise orta bölümlere konulmuş. Daha ne olsun...

stat counter