F klavye

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


Promethium

Doçent
Katılım
25 Ara 2012
Mesajlar
719
Puanları
28
Değişiklik konusunda haklısınız, ama ben ömrümde f klavyeye el sürmedim full sıfırdan başlamam gerekir o zaman :)
Bende ilkokul dışında el sürmemiştim daha sonra klavyeme f klavye yapıştırması alarak yapıştırmıştım bir süre kullanıp q 'ya geçmiştim, bayadır q kullanıyorum ama hala f klavyede 10 parmak yazabiliyorum tabi q klavye kadar hızlı değilim ama çok zevkli oluyor ve yormuyor elini.
 

|SeYYaH|

Rektör
Katılım
12 Mar 2011
Mesajlar
13,939
Puanları
113
Kamu kurumları 2017'den itibaren F klavyeye geçecekİstanbul Ak Parti Milletvekili ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Genel Başkanı Ekrem Erdem, "F klavyenin üzerindeki yeni standartlar belirlendi. Türkiye'de 2017'den itibaren kamu kurumları artık F klavyeye geçecek" dedi.


İstanbul Ak Parti Milletvekili ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Genel Başkanı Ekrem Erdem, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde düzenlenen Aydın Düşünce Platformu'nda Türkçe'nin kullanımına yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Erdem, "F klavyenin üzerindeki yeni standartlar belirlendi. Türkiye'de 2017'den itibaren kamu kurumları artık F klavyeye geçecek" dedi.

'YABANCI KELİMELER TÜRKÇE'NİN İÇİNE GİRİYOR'

Türkçe'nin çok güçlü bir dil olduğunu güçlü olduğunu ve bu sayede bugüne kadar karşılaştığı bütün sorunların üstesinden geldiğini ifade eden Ekrem Erdem, " Türkçe, dünyanın en eski dillerinden bir tanesi. İlk günden beri büyümeye ve gelişmeye devam etmiş bir dil. Büyürken hem kendi öz kaynaklarından bir takım kelimeler üretmiş hem de dışarıdan kendi diline uygun şekilde yeni kelimeler almış. Örneğin 'scala' Türkçe'de' iskele' olmuş. 'Scala' İtalyanca bir kelimedir ama Türkçe'de 'iskele' olmuştur. Günümüzde ise bu artık böyle yapılmıyor. Yabancı kelimeler aynı şekilde Türkçe'nin içine giriyor. Dünyada en sıkıntılı dillerin başında İngilizce geliyor. İngilizce 'de yeni kelimeler üretilmekten çok bir takım kelimelerin baş harflerinin bir araya gelmesi ile yeni bir dil oluşuyor. Umuyorum, inanıyorum ki İngilizler de bundan rahatsızdır" şeklinde konuştu.

"Bugün Türk milleti Türkçe'yi doğru kullanmıyor" diyen Erdem, "Sosyal medyaya baktığımız zaman Türkçe dilden başka her şeye benziyor. Ne imla kurallarına dikkat ediliyor ne kelimeler usulüne uygun, düzgün bir şekilde yazılıyor. En büyük tehlikelerden bir tanesi de harflerin seslendirilmesi. Artık "f" ve "t" kalmadı. Bu harfler Türkçe yerine İngilizce seslendiriliyor. Siz isimlerinizin harflerini İngilizce seslendirin bakalım karşınıza ne çıkıyor? Buna benzer saymakla bitmeyecek sıkıntılar var. Ülkemiz zor bir süreçten geçiyor. Bu sıkıntıların nasıl üzerinden geliyor ve gelmeye devam ediyorsak Türkçe de inşallah bu sıkıntıların üzerinden gelecektir" ifadelerini kullandı.

'F KLAVYENİN ÜZERİNDEKİ YENİ STANDARTLAR BELİRLENDİ'

Başbakan Binali Yıldırım'ın Ulaştırma Bakanlığı döneminde Türkçe için önemli adımlar atıldığını hatırlatan Erdem, konuşmasına şöyle devam etti: "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde F klavye ile ilgili genelge yayınlamıştı. F klavyenin üzerindeki yeni standartlar belirlendi. Kelimelerin tamamı Türkçe olacak. Örneğin; klavye tuşları üzerinde önceden inceltme tuşları yoktu, onlar olacak. Euro, dolar simgesi vardı TL'nin yoktu onlar olacak. Hazırlıklar devam ediyor. Türkiye'de 2017'den itibaren kamu kurumları artık F klavyeye geçecek."

Erdem son olarak, "Burada herkese önemli görevler düşüyor. Medyaya da önemli görevler düşüyor. Kamuya da önemli görevler düşüyor. Hepimize çok önemli görevler düşüyor. Bu önemli görevleri ifa ettiğimiz zaman inanıyorum ki Türkçe karlı çıkacak. Türkçe kendini koruyan bir dil. Nasıldı? İşte siz duyduğunu gibi yazıyordunuz, yazılıyı da okuyordunuz. İşte bu şimdi kalktı. Biz buraya dikkat çekiyoruz" dedi.

'ÜNİVERSİTELER DEVLETİNİ BESLEMEK ZORUNDA'

İAÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın "Aydın Düşünce Platformu'nun son toplantısını yapıyoruz. Aydın Düşünce Platformu'nda her ay bir veya iki güncel konuyu masaya yatırıyoruz. siyaset bilimciler, alanında uzman arkadaşlarımız burada değerli kurucularla beraber konuyu masaya yatırıyorlar, değerlendiriyorlar. Bu değerlendirme sonucunda kısa ve özet halinde bir rapor ortaya çıkıyor. Bu raporları daha sonra konusuna göre devletin ilgili makamlarına gönderiyoruz. Üniversiteler bir bilgi birikimi ile bir beyin hazinesi. Dolayısıyla üniversiteler devletini beslemek zorundalar" diye konuştu. (İHA)

KaynaK
 

eronis

Dekan
Yasaklı
Onursal Üye
Katılım
25 Mar 2016
Mesajlar
5,466
Puanları
113
Konum
üeiü
Hedef 2017'ye erişen konulardan birisi daha :D 2013'de başlamış, maşallah diyelim :D

Q klavyenin mantığı şuydu, 1870'lerde Christopher Latham Sholes adlı bir gazeteci abimiz daktilo'da hızlı yazdığında bazı tuşların çakıştığını ve sıkıştığını gördü. Bunun üstüne hızını artırabilmek için (Sıkışmasını engellemek için) QWERTY klavye düzenini kurdu. Aslında QWERTY klavyesinin bir amacının da ingilizce kelimeleri hızlı yazmak olduğu söylenir. F klavye'nin amacının Türkçe'yi daha hızlı yazmayı mümkün kılmak olduğu söyleniyor.

Economists Stan Liebowitz and Stephen Margolis have noted that rigorous studies are inconclusive as to whether they actually offer any real benefits,[1] and some studies on keyboard layout have suggested that, for a skilled typist, layout is largely irrelevant – even randomized and alphabetical keyboards allow for similar typing speeds to QWERTY and Dvorak keyboards, and that switching costs always outweigh the benefits of further training on whichever keyboard you already use.
Ekonomist Stan Liebowitz ve Stephen Margolis titiz çalışmaların sonuç vermediğini ve klavye düzeni ile ilgili çalışmalara göre yetenekli bir klavye yazıcısı için klavye düzeninin büyük oranda etkisiz/alakasız olduğunu, tamamen tuşları rasgele yerleştirilmiş, karman çorman bir klavyede bile QWERTY yada Dvorak klavyelere yakın hızda yazılabileceğini ortaya koydu ve başka bir klayeye geçmek sadece bu zamana kadar kullandığınız klavyedeki çalışmalarınızı boşa atmak olduğunu söyledi.
Kaynak;
QWERTY - Wikipedia
 

Aedon

Profesör
Katılım
17 Mar 2014
Mesajlar
1,292
Puanları
83
Konum
İstanbul
Bitişik yazı kadar saçma. Yok yere devlet kurumlarındaki bekleme süremiz artıcak.
 

mirinkirin

Doçent
Katılım
4 Tem 2016
Mesajlar
714
Puanları
63
Konum
Gitti
F klavye her halükarda Q klavyeden daha iyidir Türkçe açısından. Stan Liebowitz ve Stephen Margolis nasıl bir yöntemle araştırmışlar ne yapmışlar bilmiyorum, İngilizce dili özelinde de araştırma yapmış olabilirler.
Ama kimse Türkçe dili için Q'nun F'ten daha iyi olduğunu iddia edemez. En basit bir örnek Türkçe'de a harfi çok kullanılan bir harftir, j ise a'ya nazaran çok daha az kullanılır. 10 parmak yazımında en rahat basılan tuşlardan birisi j, a harfine ise serçe parmakla basıyoruz basması daha zor. Kaldı ki ş,ö,ç,ü,ğ gibi harflere basmak daha da zor. Q'nun kendisi zaten daktilo tıkanmasın diye çok kullanılan harfleri birbirinden uzaklaştırmak mantığına dayalı, en çok kullanılanların ortada olması gerekirken saçma bir şekilde kenarlara dağılmış. Bu değiştirilebilirdi ancak insanlar alışkanlıklarından vazgeçmek istemediler, bu yüzden de Q kullanılıyor dünyada, sebep sadece alışkanlık en iyi olması değil. F klavyede ise en çok kullanılan harfleri güzelce ortalara dizmişler yazması rahat.

Kamu kurumlarında F kullanılması çok da mantıksız değil, çalışanların birçoğu zaten Q'yu bile doğru düzgün kullanamadığı için F'e geçişte çok bir hız farkı oluşacağını sanmıyorum. Zaten ben çok hızlıyım, bakmadan yazıyorum diyen biri için klavyede ne yazdığını önemi yok, tuşların üstü boş olsa gene yazar. Bakalım zamanı gerince uygulamanın sonuçlarını görebileceğiz.
 

BJKolik

Profesör
Katılım
31 Ara 2016
Mesajlar
3,130
Puanları
113
Konum
Denizli
Kamuda F kullanıyorum ve on parmak bakmadan yazabiliyorum. Türkçe' ye göre uyumlu bence ve çok güzel. Q klavye yi ise hiç yazamıyorum. Bence çok isabetli bir karar olmuş. F klavyenin kullanımı Q' ya göre daha kolay ve hızlıdır. Kullananlar bunu bilir.
 

|SeYYaH|

Rektör
Katılım
12 Mar 2011
Mesajlar
13,939
Puanları
113
Kamuda F kullanıyorum ve on parmak bakmadan yazabiliyorum. Türkçe' ye göre uyumlu bence ve çok güzel. Q klavye yi ise hiç yazamıyorum. Bence çok isabetli bir karar olmuş. F klavyenin kullanımı Q' ya göre daha kolay ve hızlıdır. Kullananlar bunu bilir.
Bu güne kadar yapılan onlarca klavye dünya şampiyonalarında Türklerin (F klavye) kazanmış olması boşuna değil elbet.
 

Mesut_Erdi

Üyecik
Katılım
22 Nis 2017
Mesajlar
1
Puanları
3
Konum
Çanakkale
Piyasadaki dizüstü(laptop) bilgisayarlar q klavye de olsa fe bilen birinin denetim masasından 1 dakika içerisinde bölge ve dili değiştirerek her yerde kullanabilirsiniz. Zaten 1 ay kadar kendinizi zorlayıp fe yazarsanız bir daha asla unutması mümkün değil. Fe yazarken kendinizi hür hissedeceksiniz. Aklınızda olan biten her şeyi rahatlıkla seri bir şekilde ekrana yazabilirsiniz. Bu kadar rahat Türkçe ye uyumlu bir klavye olamaz. Yazdıkça yazasınız gelecek. Bu arada ülkemizde bulunan İngilizce(Tarzanca) özentiliği yüzünden bu şekilde oluyor. Ayrıca eF klavye değildir. Her zaman Fe klaveyedir.
Fe kalacaktır.
Dilimizi alfabemizi lütfen düzgün kullanıp okuyalım. Aa,Be,Ce,De varken gereksiz yere e(F) lere e(S) lere gerek duymayın.
Türkçe gibisi yoktur.

Bu arada yazınız için teşekkürler.
Gayet güzel yazmışsınız.
 

TBM

Dekan
Katılım
28 Eki 2008
Mesajlar
6,367
Puanları
63
F kılavyenin adını Ef diye okumayınız Fe diye okuyunuz,böyle okuyanlara diyorum.
 

TBM

Dekan
Katılım
28 Eki 2008
Mesajlar
6,367
Puanları
63
İnsanlarımıza Türk abecesini tekrar mı öğretelim bu yaşınızdan sonra diyorum ama galiba gerekiyor.:confused::fearscream:
 

|SeYYaH|

Rektör
Katılım
12 Mar 2011
Mesajlar
13,939
Puanları
113
Kamuda 'F klavye' dönemi başlıyorBaşbakanlık Genelgesiyle 10 Aralık 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan, kamu kurum ve kuruluşlarının F klavyeye geçiş süreci yıl sonunda tamamlanacak.


Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Genel Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Ekrem Erdem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkçe klavye olan "F klavye" kullanımını önemsediklerini söyledi.

Kamu kurum ve kuruluşlarının F klavyeye geçişi konusundaki Başbakanlık Genelgesi'nin 10 Aralık 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandığını hatırlatan Erdem, buna göre F klavyeye kademeli bir geçiş sağlanarak, halen kullanımda olan klavyelerin 2017 yılı sonuna kadar F klavyeye dönüştürülmesinin öngörüldüğünü ifade etti.

"Yıl sonuna kadar tüm kurumlarda F klavyeye geçilmiş olacak"

Erdem, genelge gereği yıl sonuna kadar tüm kamu kurumlarında F klavyeye geçilmiş olacağını dile getirerek "Bunun için ciddi takipçilik ve çalışmalar yapıldı. F klavyeyle ilgili yüzbinlerce broşür dağıttık. F klavyenin önemine dikkat çekildi. Tekraren hatırlatıldı. Ayrıca F klavyeli dizüstü bilgisayar bulma sıkıntısı vardı. Türkiye’de artık dizüstü F klavyeli bilgisayar bulma kolaylığı sağlanıyor." dedi.

Gönlünün, herkesin kursa giderek 10 parmak F klavye kullanabilmesinden yana olduğu belirten Erdem, ancak şu anda bilgisayar kullananların çoğunluğunun bunu 3-4 parmağıyla yaptığını söyledi.

"Böyle bir talimatın görmezden gelinmesi mümkün değil"

Erdem, kamu kurumlarındaki ilgililere seslenirken şunları kaydetti:

"Başbakanın genelgesi var. Kamu kurum ve kuruluşlardaki bütün yöneticilerin görevi mevzuatı hayata geçirmektir. Böyle bir talimatın görmezden gelinmesi ve tedbir alınmaması mümkün değil. Şimdi Devlet Malzeme Ofisinden bilgisayar alan herkes, ihaleye giren herkes F klavye olarak girmek mecburiyetinde. Başka şansı yok. Şu anda eğitimde F klavye müfredata girdi. Tabletler F klavye olarak dağıtılıyor. Eğitim ayağı halledilmiş oldu. Basın sektörü başta olmak üzere belli bir kesim zaten F klavyeyi kullanıyordu. Dayatmaları bırakmışlardı. Genellikle maliyeciler, gazeteciler, hukukçular mesleklerinin gereği olarak daha okuldayken F klavye öğreniyorlar."

Erdem, özellikle basın sektöründe çalışanların hız gereği tercihlerinin F klavyeden yana olduğunu, birçok gazetecinin kendisine "Bizi bir dertten kurtardınız. F klayve dizüstü bilgisayar bulamıyorduk. Şimdi buluyoruz." diyerek teşekkür ettiğini aktardı.


Kamuda 'F klavye' dönemi başlıyor - Son Dakika Güncel Haberleri | STAR
 

eronis

Dekan
Yasaklı
Onursal Üye
Katılım
25 Mar 2016
Mesajlar
5,466
Puanları
113
Konum
üeiü
Erdem, özellikle basın sektöründe çalışanların hız gereği tercihlerinin F klavyeden yana olduğunu, birçok gazetecinin kendisine "Bizi bir dertten kurtardınız. F klayve dizüstü bilgisayar bulamıyorduk. Şimdi buluyoruz." diyerek teşekkür ettiğini aktardı.
Klavyeye bakmak amatörlerin işidir. Bize böyle klavye lazım :)
5_1024x768_4_1_1.jpg
 
Üst
stat counter