Gerçekten Para Kazandıracak Bir İş Fikri Olan Var Mı

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 1)

halil007

Doçent
Sen çok yanlış öğrenmişsin olayları. Arap kültürü dediğin şeyle islam kültürü dediğin şey nedir?
Sünnet: Peygamberin yaptığı şeyleri yapmaya denir.
Peygamber dişlerini misvakla fırçalardı diye modern diş fırçası yerine misvak tercih edenlere denk gelmedin mi sen?

Yani bu durumda misvak kullanmak sünnettir anlamı çıkıyor. Ki istediğin hocaya sor misvak kullanmak sünnettir der.
Peygamber zamanında modern diş fırçası yoktu o yüzden kullanmadı, ama bazı müslümanlar modern diş fırçası olduğu halde misvak tercih ediyor.

Hadi buradan yola çıkarak peygamberin yaşadığu zamanda modern ulaşım araçları da yoktu o yüzden deveye biniyordu. Eee diş fırçası yerine misvak tercih eden müslüman neden otomobil, uçak yerine deve tercih etmiyor?
Siz de beni yanlış anladınız, ben öyle demedim.
Elbette, Peygamberimiz (s.a.v.) bu devirde yaşasa idi cübbe değil ceket giyerdi. O devirde medeniyet (yahut buna benzer mefhumlar) cübbe, şimdi ceket giymek ile ifade ediliyor.
Lakin Arap diyarları çölümsü yerler olduğu için onlar deveye adapte. Biz ata.
Şunu demek istiyorum: Eskiden deveye biniyorduk, değil, eskiden ata biniyorduk, öyle seyahat ediyorduk.
"Ama sünnet diye otomobil, uçak yerine deveyi tercih eden müslümana denk gelmedim. " cümleniz çok doğru. Ben başka bir taraftan anladım. Özür dilerim.

Mesut Korkmaz

Üyecik
Siz de beni yanlış anladınız, ben öyle demedim.
Elbette, Peygamberimiz (s.a.v.) bu devirde yaşasa idi cübbe değil ceket giyerdi. O devirde medeniyet (yahut buna benzer mefhumlar) cübbe, şimdi ceket giymek ile ifade ediliyor.
Lakin Arap diyarları çölümsü yerler olduğu için onlar deveye adapte. Biz ata.
Şunu demek istiyorum: Eskiden deveye biniyorduk, değil, eskiden ata biniyorduk, öyle seyahat ediyorduk.
"Ama sünnet diye otomobil, uçak yerine deveyi tercih eden müslümana denk gelmedim. " cümleniz çok doğru. Ben başka bir taraftan anladım. Özür dilerim.
Anlaşabildiğimize sevindim. Yoksa bende safkan Türküm rahat ol :)

ozcnizzet

Üyecik
Önce süünet Peygamber efendimizin yaptığını yapmak değildir. YAPILMASINI TAVSİYE ettiği şeyleri yapmaktır sünnet. Bu yüzden deveye binmek sünnet değildir, misvak diş etlerinin güçlenmesine yardımcı olduğu için zaten doktorum da tavsiye ediyor, ki bu sünnetin de uygulanması gayet normal. Mesela evlenmek sünnet ama çocuk sahibi olmak değil, oysa peygamber efendimizin de çocukları vardı.

Mesut Korkmaz

Üyecik
Konu haddini aşarak alakasız cevaplar geldi ama mecbur söz hakkı doğuyor.

Önce süünet Peygamber efendimizin yaptığını yapmak değildir. YAPILMASINI TAVSİYE ettiği şeyleri yapmaktır sünnet. Bu yüzden deveye binmek sünnet değildir, misvak diş etlerinin güçlenmesine yardımcı olduğu için zaten doktorum da tavsiye ediyor, ki bu sünnetin de uygulanması gayet normal. Mesela evlenmek sünnet ama çocuk sahibi olmak değil, oysa peygamber efendimizin de çocukları vardı.
Sizin dininizde yapılmasını tavsiye ettiği şeyleri yapmak olabilir ama islam dinindeki sünnet tanımı şudur.
"Sünnet, Hz. Peygamber’in söz, fiil ve onayının genel adı olup fıkıh usulünde Kur’an’la birlikte İslâm’ın aslî iki kaynağını ve delilini teşkil eder. "

Uydurulmuş olan dine değil indirilmiş olan dine göre sünnetin anlamı bu. Git arabsitan'da hangi hocaya hangi imama sorarsan sor.
Din senin benim mantığıma göre işlemez. Son günlerde ılımlı islam adı altında güncelleme yapılmış bir islam insanlara sunuluyor. Sünnet peygamberin yaptıklarını yapmak deyince mantığına ters geldi sonra yapılmasını tavsiye ettiği diye kendi yorumunu katarak sünnetin anlamını değiştirdin.
Böyle din ne güzel, sürekli topluma ve zamana göre kılıktan kılığa giriyor. Her önüne gelen kendi yorumunu katıp fetva veriyor ohh ne ala memleket.

[ROOKİE]

Doçent
BENCE
Ticarete kafan varsa yapabilirsin fakat her insanın yapabileceği bir meslek değil çünkü eksilere vurma ihtimalin de var milyoner olma ihtimalin de. Öncelikle drop shipping veya online trade veya online ihalelerle biraz kendini test edip işe başlayabilirsin. Biraz büyüdüğünde yurt dışına da çıkman gerekecek bu sebepten biraz İngilizce ve pasaport da gerekecek. Dediğin boyasız göçük onarma mesleğinde de her zaman sabit kazanç elde edemezsin. Öncelikle makul fiyat devamlı bir iş mi? Aniden eski ve Artıları olacak işler mi? İstersin ona karar vermen gerekecek. Ama ticaret iyidir.

ozcnizzet

Üyecik
Konu haddini aşarak alakasız cevaplar geldi ama mecbur söz hakkı doğuyor.

Sizin dininizde yapılmasını tavsiye ettiği şeyleri yapmak olabilir ama islam dinindeki sünnet tanımı şudur.
"Sünnet, Hz. Peygamber’in söz, fiil ve onayının genel adı olup fıkıh usulünde Kur’an’la birlikte İslâm’ın aslî iki kaynağını ve delilini teşkil eder. "

Uydurulmuş olan dine değil indirilmiş olan dine göre sünnetin anlamı bu. Git arabsitan'da hangi hocaya hangi imama sorarsan sor.
Din senin benim mantığıma göre işlemez. Son günlerde ılımlı islam adı altında güncelleme yapılmış bir islam insanlara sunuluyor. Sünnet peygamberin yaptıklarını yapmak deyince mantığına ters geldi sonra yapılmasını tavsiye ettiği diye kendi yorumunu katarak sünnetin anlamını değiştirdin.
Böyle din ne güzel, sürekli topluma ve zamana göre kılıktan kılığa giriyor. Her önüne gelen kendi yorumunu katıp fetva veriyor ohh ne ala memleket.
Yazdığın tanımı anlamamışsın, bana ahkam kesiyorsun. Devamında yazdıklarını cevaplama gereği duymuyorum. Tek tavsiyem, biraz tefsir okumanız. Bilmediğiniz şeyler hakkında kesin yorumlar yaparsanız, cevaplar gelir tabiki.

Mesut Korkmaz

Üyecik
Yazdığın tanımı anlamamışsın, bana ahkam kesiyorsun. Devamında yazdıklarını cevaplama gereği duymuyorum. Tek tavsiyem, biraz tefsir okumanız. Bilmediğiniz şeyler hakkında kesin yorumlar yaparsanız, cevaplar gelir tabiki.
şuna emin olabilirsin ki sizin (bu sünnet tanımını yanlış yaptığınıza göre) okuduğunuz yeni nesil uydurulmuş tefsirler yerine Abdülkadir Geylani'nin 70 yıllık kitaplarında da sünnet benim dediğim gibi geçer. Asıl ahkamı kesen dini bir terimi değiştirme gereği duyan sizsiniz.

ozcnizzet

Üyecik
şuna emin olabilirsin ki sizin (bu sünnet tanımını yanlış yaptığınıza göre) okuduğunuz yeni nesil uydurulmuş tefsirler yerine Abdülkadir Geylani'nin 70 yıllık kitaplarında da sünnet benim dediğim gibi geçer. Asıl ahkamı kesen dini bir terimi değiştirme gereği duyan sizsiniz.
Hadsiz kelimesini kullanan ben miyim hayır? Demişim ki tanımı zaten anlamamışsınız, tanımda bir problem yok kullandığım kelimeleri destekliyor. Yeni nesil bir tefsir hiç bir zaman okumadım.

Mesut Korkmaz

Üyecik
Hadsiz kelimesini kullanan ben miyim hayır? Demişim ki tanımı zaten anlamamışsınız, tanımda bir problem yok kullandığım kelimeleri destekliyor. Yeni nesil bir tefsir hiç bir zaman okumadım.
Benim hadden kastım konu başlığına bak bizim yazdıklarımıza bak. Adamın konusu baltalanıyor.

kmurat

Dekan
Fıkıh'tan Fen'e geçeriz ve konu dallanır budaklanır uzaya kadar gider.

robinhogol

Asistan
paran var mı var ps dukkanı ac ınternetten kafa acresronat ac sanal oyun ac turkan sıtesı ac kuafor ac fırın ac benı ra hergu sana fıkır verırım

dogankisisel_

Üyecik
En iyisi tavuk döner aç gıda iş tükenmez rekabet gerekmez ezilmez bükülmezsin özgün ol menü takül

eticarettv

Üyecik
Sen çok yanlış öğrenmişsin olayları. Arap kültürü dediğin şeyle islam kültürü dediğin şey nedir? Ayrıca benim yazdığıma bak bakayım islam kültürü demiş miyim?

Sünnet: Peygamberin yaptığı şeyleri yapmaya, taklit etmeye denir.
Peygamber dişlerini misvakla fırçalardı diye modern diş fırçası yerine sırf sünnet diye misvak tercih edenlere denk gelmedin mi sen?

Yani bu durumda misvak kullanmak sünnettir anlamı çıkıyor. Ki istediğin hocaya sor misvak kullanmak sünnettir der.
Peygamber zamanında modern diş fırçası yoktu o yüzden kullanmadı, ama bazı müslümanlar modern diş fırçası olduğu halde misvak tercih ediyor.

Hadi buradan yola çıkarak peygamberin yaşadığı zamanda modern ulaşım araçları da yoktu o yüzden deveye biniyordu.
Eee diş fırçası yerine sırf sünnet diye misvak tercih eden müslüman neden otomobil, uçak yerine sırf sünnet diye deve tercih etmiyor?
Bugün peygamber efendimiz s.a.v sünnetlerini yapabiliyor olsaydık deveye de binilebilir di arabaya da. Bir sünneti yerine getirmek için tüm müslümanları töhmet altında bırakmak doğru değil.
Otomobile binen sözde müslümanlar ne yapıyor uzayda koloni mi kurdu? Abd bu gibi tartışmalardan uzak ama adamlar uzaya koloni kurdu kuracak. Siz at araba deve tartışması içerisindesiniz. Ülkemizdeki gençlerin hepsi bu şekilde kısı tartışmalar içerisinde kendini yıpratıyor.

İslam ahlakı gösterişle itişip laf çakıp iyi ve büyük görünmekle olmaz, yaşamakla olur.

Yaşayabilene ne mutlu yaşayamayana ve yaşamak istemeyeninde kendi tercihi. Ancak bunlar kısı tartışma konusu yapılacak konular olmamalı.
İsteyen yaşar isteyen yaşamaz.
İslam çizgisi belli kimsenin kimseye islam ahlakı dersi vermesine gerek yok.

Bahsettiğin gibi sünneti yapmayanların henüz uzaya roket gönderdiğini göremedik. Otomobile binince bilim gelişmiyor deveyebinip böbürlenmekte islamı yüceltmez.

Kısır tartışmalardan uzak kalıp bilime teknolojiye yönelmek lazım gerek.

Ülkemiz hep sağcı solcu alevü sunni yobaz sosyalist diye ayrıştırıldı siyasetçiler tarafından oysa herkes eşit herkes inancını özgüce pekala yaşayabilir. İnananın inancı kendine inanmayanın ki kendine. Neticede islam dinimiz dinde zorlama olmaz der, kulun ne haddine.

Sevgiyle kalın...

stat counter