GNU/Linux Geliştiricileri Nasıl Para Kazanıyor?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

Usain

SDN⚡
Yönetici
Mod. Adayı
Hem o işletim sistemi yapanlar hem de ücretsiz açık kaynak kodlu programları yapanlar nasıl para kazanıyor? Bu işi babalarının hayrına mı yapıyorlar?
Bu işler için maddi desteği nereden buluyorlar?
@Türkçesever @kilicbaligi @rise

Türkçesever

Profesör
Hem o işletim sistemi yapanlar hem de ücretsiz açık kaynak kodlu programları yapanlar nasıl para kazanıyor? Bu işi babalarının hayrına mı yapıyorlar?
Bu işler için maddi desteği nereden buluyorlar?
@Türkçesever @kilicbaligi @rise
İşin içerisinde değilim ancak bildiğim kadarını söyleyeyim: Bağış topluyorlar, bazı şirketler çeşitli konularda destek veriyorlar. Bazı Canonical, Red Hat gibi şirketler de bazı şeyleri ücretsiz olarak sunuyor ancak destek gibi konularda para kazanıyorlar.

Örneğin; bu sitenin yukarı taraflarına bakmanı öneririm: FreeBSD Foundation

Bu arada "açık kaynak" olarak bahsetmenizi önermiyorum: Why Open Source Misses the Point of Free Software - GNU Project - Free Software Foundation

Usain

SDN⚡
Yönetici
Mod. Adayı
Bu arada "açık kaynak" olarak bahsetmenizi önermiyorum:
“açık kaynak yazılım” ifadesinin açık anlamı - ve çoğu insanın olduğunu düşündüğü anlamı - “Kaynak koda bakabilirsiniz.”

Attığınız yazıdan ufak bir alıntı. Ben bu şekilde olduğunu düşünmüştüm. Benim söyleyişim yüzeysel yani. Orada anlatmak istediğim herkes tarafından erişilebilen, kodları halka açık, düzenlenebilen yazılımlar. :)

Türkçesever

Profesör
“açık kaynak yazılım” ifadesinin açık anlamı - ve çoğu insanın olduğunu düşündüğü anlamı - “Kaynak koda bakabilirsiniz.”
Attığınız yazıdan ufak bir alıntı. Ben bu şekilde olduğunu düşünmüştüm. Benim söyleyişim yüzeysel yani. Orada anlatmak istediğim herkes tarafından erişilebilen, kodları halka açık, düzenlenebilen yazılımlar. :)
Bir öneriydi. :)

Belki "gelir" konusunda diğer üyeler daha kapsamlı bir şekilde yanıt verebilirler.

VECTORRR

Dekan

stat counter