Günlük Teknik Analiz (USD/TRY, EUR/USD, ALTIN, GBP/USD, USD/JPY)

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


fatih333

Üyecik
Katılım
2 Eki 2014
Mesajlar
6
Puanları
0


AB Komisyonu İsviçre Frangı Libor soruşturmasında 3 bankaya ceza verdi
AB Komisyonu, İsviçre Frangı Libor oranlarının belirlenmesinde uzlaşı içinde hareket ettikleri iddiası ile soruşturduğu 4 bankadan 3’üne ceza verdi.

ECB, şirket tahvilleri alımı konusunu henüz gündemine almadı- FT
Financial Times gazetesinin isminin açıklanmasını istemeyen bir kaynağa dayandırdığı haberine göre ECB, ikincil piyasadan şirket tahvilleri alımı konusunu henüz gündemine almadı.

Başçı: Zayıflayan küresel talebe rağmen ihracat dengeli büyümeyi desteklemeye devam ediyor
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı, zayıflayan küresel talebe rağmen ihracatın dengeli büyümeyi desteklemeye devam ettiğini kaydetti.

AB Komisyonu, JP Morgan, UBS ve Credit Suisse’e toplam 90 milyon euro ceza verecek
AB Komisyonu, İsviçre Frangı cinsinden Libor oranlarını belirlenmesinde birlikte hareket ettikleri gerekçesi ile JP Morgan, Credit Suisse’e toplam 90 milyon euro ceza verecek.

ECB, şirket tahvilleri almayı değerlendiriyor
Uluslararası haber ajanslarının konuya yakın kaynaklara dayandırdıkları haberlere göre Avrupa Merkez Bankası, ikincil piyasadan şirket tahvilleri satın almayı değerlendiriyor ve konuyu Yönetim Konseyi’nin Aralık ayı toplantısında artırabilir

ESM, 2 yıl vadeli tahvil ihracı ile 4 milyar euro borçlandı
Euro Bölgesi’nin kalıcı kurtarma fonu ESM bugün düzenlediği 2 yıl vadeli tahvil ihracı ile 4 milyar euro borçlandı.

FED New York başkanı Dudley, bankaları uyardı
New York FED başkanı William Dudley pazartesi günü katıldığı toplantıda Wall Street’in risk algısını değiştirmesi gerektiğini aksi taktirde büyük bankaların batacağını beklediğini belirtti.

İsviçre’de ticaret fazlası beklentileri karşıladı
İsviçre’de ticaret fazlası beklentileri karşıladı. İsviçre Federal Gümrük Bürosundan yapılan açıklamaya göre, ticaret fazlası 2,45 milyar İsviçre Frangına(CHF) çıktı. Piyasalarda beklenti fazlanın 2,49 milyar CHF olacağı yönündeydi.

Fransa’nın AB’nin yaptırımları ile karşı karşıya kalması riski yok
Fransız hükümet sözcüsü Stephane Le Foll, Les Echos gazetesine yaptığı açıklamada, hedefin üzerinde açık öngörülen 2015 yılı bütçe tasarısı nedeniyle Fransa’nın AB Komisyonu’nun yaptırımları ile karşı karşıya kalması riski bulunmadığını söyledi.

Çin ekonomisi arzu edilen yönde ilerliyor
Çin Ulusal İstatistik Bürosu sözcüsü Sheng Laiyun, bugün açıklanan 3. çeyrek GSYH verilerinin ardından yaptığı değerlendirmede, ekonomik büyümenin analist beklentilerini aştığına işaret ederek, “Çin ekonomisi arzu edilen yönde ilerliyor” diye konuştu.

Fransa, Almanya’nın gelecek 3 yılda 50 milyar euro ek yatırım yapmasını istiyor
Euro Bölgesi’nin 2 büyük ekonomisi Fransa ve Almanya, bölge ekonomisine yönelik büyüyen endişeler karşısında birlik içinde görünmekte zorlanıyorlar.

Avustralya MB konut kredi standardlarının sürdürülmesinin önemine vurgu yaptı
Avustralya Merkez Bankası, gayrimenkul yatırımcılarına kredilerde titiz standartların devam ettirilmesinin önemine vurgu yaparak, spekülatörlerin konut piyasasını domine ettiği yönünde artan endişelerini yansıttı.

Çin’de perakende satışları Eylül’de yüzde 11,6 arttı
Çin Ulusal İstatistik Bürosu verilerine göre Eylül ayında perakende satışlar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,6 artış gösterdi. Ağustos ayında yüzde 11,9 artan satışların, Eylül ayında yüzde 11,8 artmaları bekleniyordu.

Çin’in sanayi üretiminde büyüme beklentileri aştı
Çin Ulusal İstatistik Bürosu verilerine göre Eylül ayında sanayi üretiminde büyüme analist beklentilerinin üzerinde gerçekleşti.

Fitch, “Portekiz’in mali hedefleri zayıf büyüme nedeniyle kırılgan”
Fitch Ratings, Portekiz’in 2015 bütçesinin bütçe açığının azaltılması hedefinin yakalanmasında yapısal düzeltmelerden çok konjonktürel faktörlere dayanmasının, hedefi GSYH büyüme oranının beklentilerin altında performans göstermesine karşı kırılgan hale getirdiğini bildirdi.

EURUSD

Dün gece gelen Çin büyüme rakamlarının beklentilerin üzerinde kaldığını öğrenerek güne başladık. Özellikle Amerika tarafından faiz artışı süresinin ertelenmesi için sebep gösterilen küresel büyüme rakamlarının akabinde, gelen verinin piyasaları fazlasıyla etkilediğini söyleyebilir. Nitekim Amerika borsaları açıldığında da yeşil başlangıç bunun sinyallerini vermekteydi. Diğer taraftan Avrupa tarafından da gün içerisinde gelen genişleme sinyallerinin EURUSD üzerindeki aşağı yönlü hareketlenmeleri destekler nitelikte olduğunu söyleyebilir. Burada gözden kaçırılmaması gereken nokta içinde bulunduğu düşüş trendinin direnç seviyesine ulaşamamasıdır.
Destek: 1,2750 – 1,2695 – 1,2600
Direnç: 1,2790 – 1,2840 – 1,2860

ALTIN


Gece gelen Çin verilerinin altın fiyatları üzerinde iki yönlü baskı oluşturduğunu sabah analizimizde paylaşmıştık. Bir yandan dünyanın en büyük altın tüketicisi konumunda olmasından kaynaklı Çin’den gelen büyüme verisi oldukça etkiliydi. Diğer taraftan da Amerika’da ön görülmekte zorluk çekilen faiz artışı süresinin diğer ekonomilerin büyüme rakamları ile aydınlanabileceği unutulmamalıdır. Bu durumda içinde bulunduğu düşüş trendindeki toparlanma hareketine devam eden altın fiyatlarında 1255 direnci test edildi.
Destek: 1240 – 1220 – 1205
Direnç: 1255 – 1270 – 1300

GBPUSD


Amerika ekonomisinde, faiz artışı süresinde gelen geciktirici adımların, piyasadaki yatırımcıların tekrardan İngiltere beklentisine girmelerini sağladığı düşündürebilir. Son gelen BOE rakamlarında ve açıklamalarında da olumlu sinyallerin gelmemesi GBPUSD paritesi üzerinde baskının giderek artığının sinyallerini vermektedir. Fakat teknik açıdan baktığımızda sert değer kaybının ardından toparlanma yapan paritenin, fibonacci geri çekilme seviyelerini direnç olarak test ettiği gözden kaçırılmamalıdır. Fibonacci 23,6 seviyesinin üzerine çıkamayan paritenin tekrardan aşağı yönlü toparlanmalar yapması beklenebilir.
Destek: 1,6150 – 1,6130 – 1,6100
Direnç: 1,6180 – 1,6200 – 1,6240

GÜMÜŞ


Gümüş fiyatlarında, Amerika ekonomisinde yaşanılan belirsizlik ile birlikte, içinde bulunduğu düşüş trendinin direnç seviyesine yatay bir seyir gözlemlenmektedir. Dünya’nın iki numaralı ekonomisinden gelen büyüme ve üretim rakamlarının beklentilerin üzerinde kalmasının da gümüş fiyatlarında yukarı yönlü destek olduğunu söyleyebilir. Fiziki tüketiminde Asya tarafında fazla olduğunu düşünecek olursak, talepten kaynaklı değer kaybı da beklenebilir. Ayrıca altın rasyosununda gümüş fiyatlarında etkili olduğu unutulmamalıdır.
Destek: 17,25 – 17,00 – 16,70
Direnç: 17,55 – 17,90 – 18,10

USDTRY


Dolarda yaşanan satıcılı seyir USDTRY paritesinde aşağı yönlü hareketlere neden olurken, yabancı yatırımcıların Türkiye piyasasına girmesi ile bu hareketler desteklenmekte. FED tarafından tatmin edici bir hamle yada açıklama gelene kadar satıcılı seyrin devam edeceğini düşündüğümüz paritede akşam saatlerinde ABD tarafından gelen Ev satışları verisi bu hareketlerin kısıtlanmasını sağladı. Akşam saatlerinde 2,2380 seviyelerinde fiyatlanan paritede geri satıcılı seyirle birlikte 2,2350 desteğinin kırılması halinde 2,2215 seviyeleri test edilebilir. Yükseliş hareketleri için 2,2500 seviyelerinin üzerinde kalıcı olunması gerektiğini düşmekteyiz.
Destek : 2,2350 – 2,2215 – 2,2100
Direnç : 2,2450 – 2,2550 – 2,2680

EURTRY


Dolarda yaşanan satıcılı seyir USDTRY paritesinde aşağı yönlü hareketlere neden olurken, yabancı yatırımcıların Türkiye piyasasına girmesi ile bu hareketler desteklenmekte. FED tarafından tatmin edici bir hamle yada açıklama gelene kadar satıcılı seyrin devam edeceğini düşündüğümüz paritede akşam saatlerinde ABD tarafından gelen Ev satışları verisi bu hareketlerin kısıtlanmasını sağladı. Akşam saatlerinde 2,2380 seviyelerinde fiyatlanan paritede geri satıcılı seyirle birlikte 2,2350 desteğinin kırılması halinde 2,2215 seviyeleri test edilebilir. Yükseliş hareketleri için 2,2500 seviyelerinin üzerinde kalıcı olunması gerektiğini düşmekteyiz.
Destek : 2,2350 – 2,2215 – 2,2100
Direnç : 2,2450 – 2,2550 – 2,2680

USDJPY


ABD tarafında beklenen adımların gelmemesi, Asya tarafından gelen olumlu verilerle birleşince USDJPY paritesinde satış hareketlerinin hızlanmasını sağladı. Çin tarafından gelen büyüme verileri Asya kanadındaki büyümeye ilişkin soru işaretlerinin silinmesini sağlaması USDJPY paritesinde satışların hacim kazanmasını sağladı. FED tarafından gelecek herhangi bir adıma kadar satıcılı seyrin devam edeceğini düşündüğümüz paritede, 106,45 desteğinin kırılması ile 105,95 seviyeleri görülebilir. Olası toparlanmalarda ise 107,00 direncini izlemeye devam edeceğiz.
Destek : 106,45 – 105,95 – 105,45
Direnç : 107,00 – 107,30 – 107,55

EURJPY


Çin tarafından gelen büyüme verilerinin Asya tarafında korkulan küçülme senaryolarının rafa kaldırılmasını sağlamasıyla değerlenen Japon Yeni, EURJPY paritesinde aşağı yönlü hareketlerin hız kazanmasını sağladı. Avrupa tarafında veri gündemi sakin olsa da çatlak sesler gelmeye devam ediyor. Düşüş trendi içerisinde fiyatlanmaya devam eden paritede bu hareketlerin devamı beklenebilir. Akşam saatlerinde 135,90 desteğini test eden parite bu seviyeyi kırması halinde 135,40 seviyelerini test edebilir. Geri çekilmelerde ise 136,35 ilk direnç seviyesi olarak izlenmelidir.
Destek : 135,90 – 135,40 – 134,80
Direnç : 136,35 – 136,80 – 137,15

FOREXSİGN
 

demirdmr

Asistan
Katılım
28 Şub 2017
Mesajlar
121
Puanları
18
Konum
istanbul
USD/TRY
usddddd.png


USD/TRY egzotik pariteler arasında değerlendirilen, işlem hacmi düşük olan bir yatırım aracıdır. Tüm egzotik pariteler gibi, USD/TRY paritesi de genellikle yatırımların, karşıt para birimi sahibi ülke yatırımcıları tarafından gerçekleştirildiği bir yapıya sahiptir. Bu durumun bir sonucu olarak, genellikle ilgili ülkenin Merkez Bankası açıklamalarının egzotik para birimi fiyat değişimleri üzerinde doğrudan etkileri olduğu gözlemlenmektedir. Bu siteden: USD/TRY Fiyatı (Amerikan Doları – Türk Lirası Paritesi) | Parite Fiyatları birkaç kere takibini yaptım.
 
Üst
stat counter