Hangi Programlama Dilini Kullanıyorsunuz ?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

Hangi Programlama Dillerini Kullanıyorsunuz ?

• C

Kullanılan: 156 22.7%
  • C++

Kullanılan: 193 28.1%
  • Java

Kullanılan: 148 21.5%
  • C#

Kullanılan: 312 45.4%
  • Delphi

Kullanılan: 70 10.2%
  • Visual Basic

Kullanılan: 93 13.5%
  • Visual Basic .Net

Kullanılan: 106 15.4%
  • Pascal

Kullanılan: 50 7.3%
  • Cobol

Kullanılan: 7 1.0%
  • Fortran

Kullanılan: 14 2.0%
  • Assembly

Kullanılan: 36 5.2%
  • F#

Kullanılan: 6 0.9%
  • J#

Kullanılan: 7 1.0%
  • Python

Kullanılan: 80 11.6%
  • Diğer (Belirtiniz)

Kullanılan: 63 9.2%

• Kullanılan toplam oy
    687

alp38

Üyecik
tabiki java ilk başta c# öğrenecektim fakat c# microsoftun javası sayılır.:)

illoarmad

Asistan
Şu ".net" denen naneyi sevemedim. Dolayısıyla "C#" ı da sevemedim.

ProgramLama41

Doçent
Önceden olsa Sadece pascal diyeler taş devrinden kaldığımı gösterirdim :D Ancak artık C# ve pascal :D

mrkayan

Üyecik
çok yönlülükte elbetteki fayda var ama iyi java bilen biri her kulvarda (web programlama,otomasyon,nesneye yönelik programlama, veri yapıları vb.) yer edinebilir.Ayrıca java nın her işletim sisteminde çalışmasıda (c# ın aksine) büyük avantajdır.Java da uzmanlaşmak isteyenler yada yeni başlayanlar için çok güzel bir kitap önereceğim size.Çok dikkatli ve araştırarak çalışırsanız bu kitaba cv nize java uzmanı diye yazabilirsiniz arkadaşlar

http://turbobit.net/hfknfh9drwqe.html

burns206

Profesör
bana guvenilir bos vakti olan programlama isi yapicak adamlar lazim ama . kararsiz kaldim yardim alinca kodal calinicak yardim almazsak bi halti bitiremiycez. zor is . programcilik ciddi olarak yapinca amelelikten farksiz bence :p

sino

Üyecik
tabiki java ilk başta c# öğrenecektim fakat c# microsoftun javası sayılır.:)
Çok yanlış düşünceler. Yazım dilleri bir birlerine benzeye bilir ama kesinlikle aynı olduklarını kimse söyleyemez.

Şu ".net" denen naneyi sevemedim. Dolayısıyla "C#" ı da sevemedim.
Peki sormak istediğim ise şu. Şuan işletim sistemin ne ?

İleri İleri C# :) Projeler bitse de artık Java'yı da öğrenip yurt dışına çıksam :) Tabi ki de C , C++ gibi diller yan diller. Onları saymıyorum bile. Aslında C++ hatrı sayılır bir dil :)

SerdarGokcen

Asistan
C# ı hala java gibi görüyorlar. Hey Allahım ya...

C# dil ve .net framework ü kullanır yada mono yu...(ecma standartları olan bir dil c#, ecmastandartlarına uygun herhangi bir kütüphane ve yorumlayıcı da olabilir bunun için...)

java ise arkasında bir kütüphane ile gelir.

Şimdi java ile c# ı karşılaştırmayın derim. C# 4.0 ile javanın kodlamasını ezdi geçti, 5.0 ile abarttı ve dilin seviyesini baya bir yükseltti. java ile c# kapıştırmayın. Arka da ki yapı bile(jvm ile clr kapıştırılır ve windows üzerinde düşünürsek clr ezer geçer her konuda...)

Bir dili iyi öğrenin sonra başka diller ile karşılaştırın. C# şuan en basit ve ilk giriş seviyesindeki biri tarafından bile hızlıca kodlanıp bir program oluşturabilir. java öyle basit değil.

C# ı c# yapanlardan biri de visual studiodur. Arkasındaki .net frameworkün gücünü alıp her işlemi yapabilirsiniz.

Windows tabanlı yapacaksanız kesinlikle java ile karşılaştırmayın. Sönük kalıyor(java 7 complete referansı bitirdim ama 6 senelik ve devam eden c# deneyimim javanın sadece platform bağımsızlığının iyi olduğunu gösterdi bana...)

Dili kullanılacak duruma göre seçin. Ha iyi bir dil ve çatı öğrenmek istiyorsanız C++ 89 standardı ile Qt 4.8 yada üzerini referans alıp onunla devam edin ama tam bir programcı olmak istiyorsanız.

c ve c++ programcı dilidir. Diğerleri ise sadece programcı değil basit işler yapmak isteyen kişileri de hedef alabiliyor(üst seviye diller sonuçta. iş ne kadar basitleşirse seviye o kadar yükselir)

Bu arada javanın sanal makinası c++ ile kodlanıyor, python'un c++ ile. ByteCode c++ ile geliştirilen sanal işlemlerde çalıştırılıp makina ile anlaşıyor. Ama c# ın .net versiyonları ve derleyicileri artık bir önceki .net framework üzerinden derlenip hazırlanıyor. C++ dan kopmaya başladı.

C++'ı küçümsemeyin. C++ orta seviye ve üst seviye özellikleri taşıyabiliyor ama arkasında .net framework yada java yada python daki framework olmadığı için çoğu işlemleri amelelik yaptırdığından göz korkutuyor.

Bir windows penceresi çıkartmak için c++ da 200 satıra yakın kod yazılırken c# da yaklaşık 30 satır kod yetiyor. bu seviyeyi belirliyor işte. ilk başlayan biri herbert schilder'ın alfa yayınlarından çıkan c++ ları ile başlasa ve devam etse diğer dilleri çok çabuk öğrenir... Unutmayın c ve c++ programcı dilleridir.

stat counter