İçerik çalınmasını engelleme

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

Hakkı Alkan

Administrator
Yönetici
Admin
İçerik çalınmasını engelleme konusu canımı sıkıyor bildiğiniz gibi. Bazı araçlar gördüm. Bunlardan biri DMCA adlı web sitesiymiş. Daha önceden Google Console üzerinden gelen mesajlar varsa ordan hatırlarsınız.

Siz de DMCA üzerinden bir hesap oluşturup sitenizi kayıt altına alabiliyorsunuz. Ben şimdilik üyelik açtım ama bir de PRO seçeneği var.

Eğer Wordpress kullanıyorsanıuz, plug-in olarak da kullanabiliyorsunuz.

Haber yazıyoruz, çalıyorlar. Kopyala yapıştır yaparak sizin üzerinizde çıkabiliyorlar SEO oyunlarıyla veya backlink kasarak.

Belki bu durum haber ve makale çalınmasına engel olabilir.

arsenik

Rektör
Ben bir ara kullanmıştım. Ücretsiz üyeliklere 1 senelik onay veriliyordu yanlış hatırlamıyorsam.

Kurşun Kalem

Profesör
DMCA, bir nevi internet noteri gibi bir şey. İçeriklerinizi DMCA ile siteniz üzerine tescil ettiriyorsunuz. İçeriğiniz çalındığında ise DMCA'ya bildiriyorsunuz. DMCA da inceleyip Google gibi arama motorlarına bildirip söz konusu içeriği indexlerden kaldırabiliyor. İçeriği çalan site bunu sık yapıyorsa ban yiyebiliyor. Mantık bu yani.
Tecrübelerime dayanarak söyleyebilirm ki otoriter bir site olmadığınız müddetçe ücretsiz planları kullananlar pek takılmıyor.
Bilinçli hırsızlar tarafından caydırıcı olsa da Türkiye için o kadar da etkili olduğunu söyleyemem.

(Yukarıdaki yazıda DMCA kısaltması için Türkçe okunuşu baz alınarak kısaltmaya uygun ekler getirilmiştir.)

ByDost

Asistan
Şimdi ben yeni açtığım bloguma DMCA uygulamasını kullansam olumlu sonuçlar elde eder miyim? 2010'dan bu yana kullandığım blog yazılarımın neredeyse %98'i bana ait?

Ayşenur unsal

Üyecik
DMCA, bir nevi internet noteri gibi bir şey. İçeriklerinizi DMCA ile siteniz üzerine tescil ettiriyorsunuz. İçeriğiniz çalındığında ise DMCA'ya bildiriyorsunuz. DMCA da inceleyip Google gibi arama motorlarına bildirip söz konusu içeriği indexlerden kaldırabiliyor. İçeriği çalan site bunu sık yapıyorsa ban yiyebiliyor. Mantık bu yani.
Tecrübelerime dayanarak söyleyebilirm ki otoriter bir site olmadığınız müddetçe ücretsiz planları kullananlar pek takılmıyor.
Bilinçli hırsızlar tarafından caydırıcı olsa da Türkiye için o kadar da etkili olduğunu söyleyemem.

(Yukarıdaki yazıda DMCA kısaltması için Türkçe okunuşu baz alınarak kısaltmaya uygun ekler getirilmiştir.)
DMCA bu sitemi kurar fakat bunun adına bir garanti vermez. Yazıları kopyalamak isteyen elbetteki kopyalar ama buna dair eklentiler hala mevcut. Bu konu için sektör içerisinde takibi sürekli yapılıp Google'a bildirelerek önüne geçilmeye çalışılabilir.

mstb

Üyecik
Makale yayınlandığı anda bir an evvel "Google Search Console/Google gibi getir/Dizine eklenmesini iste" yapmak ta önemli. Kopyalansa bile ilk sizden indekslendiği için sizin olduğunu Google bilir. Sizin üstünüzde çıksa bile o makale size aittir. Üstünüze çıkan site eninde sonunda düşecektir. Ayrıca sizin altta kalma sebebiniz sitenizde bir seo sorunu yada eksikliği olduğu anlamına da gelebilir.

stat counter