İşlemciler overclock yapıldığında güç tüketimleri ne kadar yükselir?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

ecylan

Üyecik
İşlemciler hız aşırtıldığında max TDP değerlerinin ne kadar üzerine çıkabilirler? Tahmin değil, gerçekçi verileri merak ediyorum. Cevap yazanlara şimdiden Teşekkürler.

Şimdi yedim seni

Profesör
Şu kadar çeker diyebilecek adam olduğunu sanmıyorum kaç tane çekirdek var, tüm çekirdekler aynı hıza çıkabiliyor mu, ne kadarına dayanıyor bunlar çok yüksek bilgileri gerektiriyor.

ecylan

Üyecik
Deneye deneye voltaj arttırırsın .
Ben CPU'nun PSU'dan çektiği voltajı değil TDP'yi merak ediyorum. İşlemcilerin sitelerinde normalde 35W, max 65W yazıyor mesela. Acaba OC yapıldığında 65'i geçiyor mu? Geçiyorsa ne kadar geçiyor?

yusufozkan58

Doçent
Ben CPU'nun PSU'dan çektiği voltajı değil TDP'yi merak ediyorum. İşlemcilerin sitelerinde normalde 35W, max 65W yazıyor mesela. Acaba OC yapıldığında 65'i geçiyor mu? Geçiyorsa ne kadar geçiyor?
Tdp ısının birim zamanda yayılma gücü . Tdp değeri oc fln yapınca azalıp artmaz diye biliyorum .

Mozcan16

Asistan
Aldığınız işlemciye göre değişir, normaldede zate 65 kullanmıyor işlemci . 30 - 60 arası hep, oc dede değişmez bu. yada değişti diyelim 65 i geçmez.

met 35

Dekan
TDP nin overclock ile bi alakası yok. İşlemcinin ısı dizayn gücü.
Her işlemcinin overclock ile watt arrttırımına tepkisi farklı. Genelleme yapmak mümkün değil.Ve bu değerlere ancak nette ,uzun araştırmalar sonucu erişilebiliyor. Ben ,overclock işi ,benim uzmanlık alanım olduğundan, bu değerleri mümkün olduğunca takip etmeye çalışıyorum,mesela.

ecylan

Üyecik
TDP nin overclock ile bi alakası yok. İşlemcinin ısı dizayn gücü.
Her işlemcinin overclock ile watt arrttırımına tepkisi farklı. Genelleme yapmak mümkün değil.Ve bu değerlere ancak nette ,uzun araştırmalar sonucu erişilebiliyor. Ben ,overclock işi ,benim uzmanlık alanım olduğundan, bu değerleri mümkün olduğunca takip etmeye çalışıyorum,mesela.
Şunu merak ediyorum. PowerSupplyy Hesap Makinesi ne göre, sitenin EXPERT sekmesinde, sadece "R5 3400G" olarak işlemci seçildiğinde, hesaplanan güç tüketimi stock hız olan 1400Mhz de "113W" hesaplanırken, 1600Mhz ye ayarlandığında ise 8W artarak "121W" olarak hesaplanıyor.

Sorum şu:Bu hesaplama doğru mu? Değilse çekilen gücü nasıl bulabiliriz?

met 35

Dekan
Bu tip hesaplama yöntemlerinin pek doğru olduğuna inanmıyorum.Çekilen gücü testlerde siteler,ölçerek bulup,yazıyorlar.

ecylan

Üyecik
Bu tip hesaplama yöntemlerinin pek doğru olduğuna inanmıyorum.Çekilen gücü testlerde siteler,ölçerek bulup,yazıyorlar.
Bildiğiniz o sitelerde 3400G için bir bilgi var mı? Link verebilir misiniz?
Benim sistem: 3400G+mITX+2x8 Ram+M2 SSD+130W PSU

met 35

Dekan
130 WATT lık bi powermi var elinizde. Marka ve modeli nedir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Misal şu link.
Alıntıdır. tweakrewievs.com
Testte ,oyunda ve işlemci full yükte iken işlemcinin 49 watt çektiğini, arada sırada 60 watt olduğunu yazmış,ölçerek.
AMD Ryzen 5 3400G: Ryzen 3000 with VEGA graphics

Son düzenleme:

ecylan

Üyecik
130 WATT lık bi powermi var elinizde. Marka ve modeli nedir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Misal şu link.
Alıntıdır. tweakrewievs.com
Testte ,oyunda ve işlemci full yükte iken işlemcinin 49 watt çektiğini, arada sırada 60 watt olduğunu yazmış,ölçerek.
AMD Ryzen 5 3400G: Ryzen 3000 with VEGA graphics
Kullandığım kasa "Dark Compact". Yurt dışında iTek SIPIRIT diye satılıyor.Şu videoda bu kasaya i3 6100 sistem kurmus bı arkadaş. Ben yukarıda belirttiğim sistemi sipariş verdim su an kargoda. Görünüşe göre, 150W Max ve stabil 130W güç veren bu güç kaynağı bana fazlası ile yetiyor? Öyleyse ben 3400Gnin GPU çekirdeklerine OC yapabilir miyim?

İşte güç kaynağının verileri:
Screenshot_2019-11-12-14-03-19-011_com.opera.browser.jpg

met 35

Dekan
12 volttan verdiği watt önemlidir.Kasandaki değerler fotodaki gibi 96 watt ise sorun olmaz. E.kartı çipine overclock yapsanda,watt fazlalığı çok çok cüzi olur. Normal(harici) e.kartlarında bile overclock ile aşırı bi watt artışı olmaz. E.kartları işlemciler gibi değildir ,yani.

stat counter