İşlemcim çok daha düşük hızda çalışıyor

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

erdem477

Üyecik
Toshiba Satelite L50-B-1NJ laptop lullanıyorum. Birkaç gün önce can sıkıntısana biosumu güncelledim. Alakası olduğuna emin değilim. İnternetten baktığım laptobumun işlemcisinin normal hızları 1.7-2.7 GHz dir. Biosumu güncelledikten sonra bu hız şuan 0.79 GHz ye düşmüştür. Overclock yapmayada korkuyorum çünkü normalde de oyun oynarken laptobum kapandığı için soğutucu kullanıyordum. Overclock sonrası işlemcimin yanmsından korkuyoruym. Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

erdem477

Üyecik
73005
Doğru şeyimi gönderiyorum bilmiyorum. İstediğiniz başka şey varsa hemen atabilirm.

PARAzitCELL

Dekan
Çarpan katsayısını en düşükten varsaymış :) 8*99 mhz olarak yani... Bu bios versiyonun hatalı olma ihtimalini akla getiriyor.

ScreenHunter 88.png
bios versiyonunu içerir foto ve birde bios dosyasını nereden yüklediniz, link verebilir misiniz...

erdem477

Üyecik
Bios sürümü geri alma olarak baya araştırma yaptım tek çözüm anakart bataryasını çıkarıp 5dk bekleyip yeni sürümün silinmesi diye birşey buldum laptopta da öyle birşeyin yerini nasıl bulabilirim?

PARAzitCELL

Dekan
Bios sürümü geri alma olarak baya araştırma yaptım tek çözüm anakart bataryasını çıkarıp 5dk bekleyip yeni sürümün silinmesi diye birşey buldum laptopta da öyle birşeyin yerini nasıl bulabilirim?
Öyle bi şey olmaz kanımca, o resetleme işlemidir bios silmez yani eski haline getirmez, default varsayılan ayarlara yükler ama her anakartta o şekilde çalışmaz, bazı anakartlar zaten menüden eski biosa geri dönmeyi kolaylaştırır.

PARAzitCELL

Dekan

erdem477

Üyecik
İşletim sitemim Windows-10. Benim parça numaram PSKTAE.

erdem477

Üyecik
HOW TO REGRESS or DOWNGRADE to older INSYDE BIOS BİOS ekranından baktığımda 2.00 gözüküyo sürüm. Burada BİOS sürüm düşürmeyi anlatıyor. İngilizcem kötü. Anlayıp bana yardım ederseniz sevinirim. Herhangi bir Konuşma programını yükleyip İletişimmizi hızlandırabilirim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

hatalı bios güncellemesi olmuş hatta bios güncellenmediği gibi en baş haline döndürülmüş sanırsam :)

Ekli dosyayı görüntüle 73013 Bu uyarı çok eski bioslara geri döndürmeyin diyor. sistem çökebilir...
1.90 sürümünü yükleyeceğim 1.80 ve düşük sürümleri yüklemeyin diyor.

PARAzitCELL

Dekan
HOW TO REGRESS or DOWNGRADE to older INSYDE BIOS BİOS ekranından baktığımda 2.00 gözüküyo sürüm. Burada BİOS sürüm düşürmeyi anlatıyor. İngilizcem kötü. Anlayıp bana yardım ederseniz sevinirim. Herhangi bir Konuşma programını yükleyip İletişimmizi hızlandırabilirim.

1.90 sürümünü yükleyeceğim 1.80 ve düşük sürümleri yüklemeyin diyor.

bilgisayarın arkası burdaki gibi mi? eğer öyle ise cmos reset yapabilirsin.

erdem477

Üyecik
Maalesef bunun gibi değil ama denerim benzer şeyler elbet benim laptopumda da vardır.

PARAzitCELL

Dekan
Maalesef bunun gibi değil ama denerim benzer şeyler elbet benim laptopumda da vardır.
Yalnız işe yarar mı bilmiyorum çünkü cmos reset yüklü biosun standart halini yükler, eski biosa geri döndürmez.Şöyle yapalım, sizin elinizde bilgisayarın driver cd si var mı, eskiden düzgün çalışan bios sürümünün numarası kodunu biliyor musunuz?

stat counter