İyi bir gün batımı fotoğrafı nasıl çekilir?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


Ufuk

creative mod
Yönetici
Super Moderator
Katılım
12 Eyl 2009
Mesajlar
9,019
Puanları
113
Konum
Türkiye
Her gün batımı harika bir fotoğraf olma potansiyeline sahiptir. Her gün gerçekleşen bu harika olayı fotoğraflamak ise gerçekten belirli tekniklerin kullanımıyla harikulade bir hale dönüşebilir ve fotoğrafı görenlerde binbir duygu çağrıştırabilir. Aksi halde romantik ve iyi niyetli bir atılımdan daha öteye gidemezler.

Peki bu mükemmel renk patlamasını fotoğraflamanın püf noktaları nelerdir?

Altın Saat

69354

Dünyadaki her eylemi gerçekleştirmek için ideal bir zaman vardır. Gün batımı fotoğrafı çekmek için de bu böyle. Altın saat olarak tarif edilen bu zaman, gün batımının tam olarak gerçekleşmek üzere olduğu, fotoğrafçılıkta sihirli olarak adlandırılabilecek bir zamanı ifade eder. Bu konuda size tek tavsiyemiz, her ne kadar "altın saat" olarak adlandırılsa da "saat" kelimesini çok ciddiye almamanız. Altın saatin süresi, içinde bulunduğunuz bölgeye ve mevsime göre çok büyük değişiklikler gösterebiliyor.

Günün bu anını kaçırmamak için geliştirilen hatırlatıcı mobil uygulamalardan yardım alabilirsiniz fakat bu uygulamalarında yanılma paylarının olduğunu unutmamak gerekiyor. Tam saati beklemek yerine birkaç saat önceden çekim için hazırlıklara başlamanızda fayda var; böylece muhteşem bir gün batımına şahit olurken, her an farklı fotoğraflar yakalayabileceksiniz.

Denizden ötesini bulun!

69363

Gün batımı fotoğraflarında denizler, nehirler ve okyanuslar illa ki dikkatinizi çekmiştir. Su, üzerine yansıyan ışığı daha da zenginleştirir ancak bu tüm gün batımı fotoğraflarının su üzerinde çekilebilmesini gerektirmez. Mükemmel gün batımı fotoğrafları çekmek için yeni yerler keşfetmek üzere yola çıkın ve denizden ötesini bulun. Bunu yaparken unutmamanız gereken tek kilit bilgi ise yüksekliğe dikkat etmeniz, çünkü iyi bir gün batımı fotoğrafını çok yüksek bölgelerde çekmek oldukça zordur.

Manuel pozlama kullanın

69364

Gözünüzün gördüğüyle çekim yaptığınız makinenin görme kabiliyetinin aynı olmadığını unutmayın. Bu yüzden elinizdeki makineyi en iyi çekimi yapabileceği şekilde ayarlayın. Her ne kadar günümüzdeki makinelerin otomatik çekim modları oldukça gelişmiş de olsa mükemmel bir gün batımı fotoğrafı çekmek için manuel pozlama temel bir önceliktir diyebiliriz. Yansıyan ve yavaş yavaş azalan ışığı düşük diyafram değerleri ile makineniz daha kolay algılayabilir ve uzun pozlama ile harikulade fotoğraflar yaratabilirsiniz.

Manzara modunu düşünün!

69365

Manzara fotoğrafları için gün batımı mükemmel bir kompozisyon öğesi olabilir ancak bunu oluşturmak için mutlaka tripod kullanmalısınız. Bu sayede olası titremelerin önüne geçebilir ve hatta otomatik ISO ayarı ile ışık gökyüzünde kaybolurken dengeli bir pozlama ortaya çıkrabilirsiniz. Bununla birlikte daha yüksek resim kalitesi ve daha düşük denklanşör hızı yakalayabilirsiniz.

Kompozisyon teknikleri

Gün batımı fotoğrafları çekerken göz önünde bulundurmanız gereken bazı güncel kompozisyon teknikleri:

1. Tamamlayıcı renkler
Donuk bir kromatik kırmızı, sarı ve turuncu renk paletine sahip olmak yerine bazı tamamlayıcı mavi veya mor renkleri dahil etmeyi düşünebilirsiniz. Bu sayede gün batımını daha ilginç hale getirebilirsiniz.

2. Öne çıkarılacak unsurlar
Her fotoğrafınızda adeta bir tuval üzerinde çalışıyormuş gibi planlayın. Kadrajınıza alacağınız tüm unsurların bir amacı olmalı. Buna karar vermenin en iyi yolu ise sadece sabırlı olmaktır. Bildiğiniz gibi manzara fotoğrafı çekmek aceleye gelmez ve amiyane tabirle hasta fotoğrafçı işidir.

3. Siluetler
Gün batımı fotoğraflarının en güzel yanı keyifli siluetler yakalamaya imkan tanımasıdır. Çekimi yaptığınız makine ile güneş arasında aldığınız her şey muazzam bir siluet görüntüsü sunacaktır.

4. Bulutlar
Gün batımı fotoğrafı çekmek isteyip bulutlardan bahsetmeden olmaz, gün batımı sırasında güneşi yansıtması sebebiyle bulutları takip etmek oldukça önemlidir. Dakikalar içerisinde beyaz, mavi ve en son olarak koyu maviye dönüşen bulutlar fotoğrafınıza farklı bir atmosfer kazandırabilir.

5. Yansımalar
Gün batımı sırasında sakin su kütlelerine dikkat edin, günün son güneşi size birbirinden ilginç yansımalar sunacaktır. Tek yapmanız gereken keşfetmek ve meraklı olmak.

Kaynak

:: Sizlerinde eğer gün batımı fotoğraflarınız varsa lütfen bu konu üzerinden bizlerle paylaşabilir misiniz?
 
Son düzenleme:

Usain

SDN⚡
Yönetici
Mod. Adayı
Katılım
17 May 2018
Mesajlar
5,309
Puanları
113
Screenshot_20190727-221934_Gallery.jpg

Bundan iyisi çekilemez.
 
Üst
stat counter