İyi bir hacker hangi dili kullanır?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

AHMT06

Asistan
bi hacker yokmu hangi dili kullandığını açıklasın

illoarmad

Asistan
Undecator nedir bilmiyorum. Crypter şifreleyici demek. Fud ise trojanları vs antivirüslerin tanımamasını sağlıyor. C önemli bir dil. C++ da önemli. Script dillerinden de öğrenmenin iyi olacakları olur. Bence en önemli şeyler teknolojinin değişimini takip etmek, yeniliklere adapte olmak. Sistemleri test etmek, kurcalamak, yapılarını kavramak. Gereken ihtiyaçlar olduğunda onları karşılamaya çalışmak.(Dil öğrenmek gibi şeyler.) Konuşma diline gelirsek, İnglizce öğrenmek avantaj olur. Ama Crypter Fud vs kullanmak kişiyi iyi bir hacker yapmaz. Hacker her zaman kötü işler yapan dmek değildir. FSF ve GNU sitelerine bakarsak "Happy Hacking" gibi ibareler görürüz. Richard Stallman da kullanır hack kelimesini. En önemli şey, öğrenmek, yılmamak, araştırmak, öğrenmek öğrenmek öğrenmek. Bir hacker her zaman yıkıcı olmaz, ki yıkıcı olmak bana anlamsız geliyor. Hack sadece bilgisayarla anılamaz. Hatta sadece dijital elektronikle ve hatta sadece elektronikle de anılamaz. Hack i hayatın bir çok alanında bulabiliriz. Aşamaları iyi sezebilmek gerekir. Sistemin işlediği aşamaları ve de uygulanması gereken aşamaları. Bunları yazdım ama ben iyi bir hacker değilim, zaten hacker da değilim. Sadece bazen hack denilebilecek şeyler yapıyorum. (Ama yasal ve de yıkıcı değil.) Diller konusuna tekrar dönersek, C C++ önemli demiştim. Script dilleri için Python olabilir, Ruby olabilir, olabilir oğlu olabilir. Dediğim gibi, bazı şeyleri de ihtiyaca binaen araştırman öğrenmen gerekir. Neyse benim kafam bile darmadağın oldu yazarken. Yazdıklarımı okuyacak olanlara sabır diliyorum. :D

algea

Doçent
Kuş dili benzeri ilginç programlama dilleri de var. Şu linkten bakabilirsiniz. Hello world program in esoteric languages. Bir tanesini öğrenirsen pek fazla işe yaramasa da baya karizma yaparsın.
Brainfuck programlama dili ilginç mesala. :laugh:

ahmtyks

Asistan
niye hacker olmaya özeniyorsunuz ? sanırım lise çağındasınız boş işlerle uğraşmayın arkadaşlar büyük düşünün ve size para getirmeyecek şeylerle uğraşmayın bir site açıyorsun hackleniyor durduk yere bunlar boş şeyler bilişim sektöründe adınızı böyle şeylerle duyurmaya çalışırsanız sizi sadece liseliler ve kardeşleri takip eder. bana zaten o topluluk lazım diyosanız aynı kafada devam edin bill gates ,steve jobs bir hacker değildi unutmayın hackerlığa sardıklarınıda düşünmüyorum

S

SDN Okuru

SDN Okuru
gecerken ugradim.

Hacker hic bir dil bilmez, ama gerektigi zaman herhangi bir programlama dilini bir ögleden sonra gerektigi kadar ögrenebilir. (bir ögleden sonrasi bir tür terimdir).

Saplanti/Hastalik/Delilik derecesinde bir ögrenme istegi vardir ve bunun icin hic bir engel tanimaz. (programlama dili, yabanci dil, isletim sistemi, statü, yetki)

Ana dili dogdugu topraklarin dili olan "c" dir. Normal insanlarla yasadigi yerdeki yerel dille iletisim kurar.

Bu tür ilgili ve bilgiye ac arkadaslara; belgeler org daki "how to be hacker" makalesini okumalarini tavsiye ederim.

Ayrica düzgün soru sorabilmek ve cevap alabilmek icin yine ayni yerdeki "how to ask smart questions".

icakir86

Asistan
[video=youtube_share;-eiYht2ZVmk]http://youtu.be/-eiYht2ZVmk[/video]

ceng84

Üyecik
Assembly diyenler,assembly dilide c++ gibi değilki kardeşim.Assembly kodu için değişik syntaxlar,değişik işlemci mimarileri var,arkadaşın yukarıda verdiği örnek hangi gruba dahil bilmiyorum.Bide hacker olup napcan diyen arkadaşlar sanırım bu işin ciddi bi mesele olduğunun farkında değiller.Arkadaşın ne kadar ciddi olduğunu,yaşını,amacını bilmiyorum ama stuxnet neymiş bi bakıverin

Empatik

Profesör
Ben baş ağrıttığımı sanmıştım. :p
Aman usta sen sürekli başımı ağrıt benim :)

- - - Mesaj Güncellendi - - -

niye hacker olmaya özeniyorsunuz ? sanırım lise çağındasınız boş işlerle uğraşmayın arkadaşlar büyük düşünün ve size para getirmeyecek şeylerle uğraşmayın bir site açıyorsun hackleniyor durduk yere bunlar boş şeyler bilişim sektöründe adınızı böyle şeylerle duyurmaya çalışırsanız sizi sadece liseliler ve kardeşleri takip eder. bana zaten o topluluk lazım diyosanız aynı kafada devam edin bill gates ,steve jobs bir hacker değildi unutmayın hackerlığa sardıklarınıda düşünmüyorum

Bir hacker değillerdi ancak eminim her birisi hack yapmayı hackten korunmayı bilen kişilerdir...
Örnek olarak Mark fb kurucusu.O adam hack i en iyi bilenlerdendi :) Eğer hack i bilirsen kendini de savunursun :D Back door var mı yok mu anlamayan birisiysen işin zor ;)

Assembly diyenler,assembly dilide c++ gibi değilki kardeşim.Assembly kodu için değişik syntaxlar,değişik işlemci mimarileri var,arkadaşın yukarıda verdiği örnek hangi gruba dahil bilmiyorum.Bide hacker olup napcan diyen arkadaşlar sanırım bu işin ciddi bi mesele olduğunun farkında değiller.Arkadaşın ne kadar ciddi olduğunu,yaşını,amacını bilmiyorum ama stuxnet neymiş bi bakıverin
Amacım liseli lamerler gibi facebook patlatmak kızların pc sinden foto çalmak eşek şakaları yapmak değil ... :D Öğrenmek istiyorum şu sıralar zamanım yok malesef :(

ChuckSkull

Üyecik
Tabiki de İngilizce.

Tabiki de İngilizce.

osC++CoDeR

Asistan
Konunun tamamındaki yorumlara baktım da, hacker ile suçlu arasındaki farkı bilmeyen insan çokmuş.Benim sana tavsiyem; yaşın kaç bilmiyorum ama eğer bu kadar ilgileniyorsan bu işi meslek edinebilirsin. http://www.bga.com.tr/

LeaveNhA

Doçent
c++ ve asm, eğer mantığını kavramak istiyorsan bu işin, bi hacker nedir, ne yer ne içer, hangi amaçları güder, hacker ismini nasıl hakkeder, ne tür girişimlerde bulundurur, potansiyel hedefleri nelerdir, bu hedeflere ulaşmak için neye ihtiyaç duyarlar, strateji nedir, analitik düşünmeyi neden temel edinmeli...
Bu soru listesi şimdilik yeter, bunları cevaplayıp algında fark yaratmalısın, bilinçlenmeli ve en azından bu olgu nedir kim bu ismi alır bilmelisin..

AsmazH.TM

Üyecik
Çoğu arkadaşımız Hacker'lar hakkında az bilgisi olduğu için yanlış yorumlar yapmış. Hacker'lığın legal olanı da var. "White Hat Hacker" Ayrıca bir dil bilerek asla Hacker olunmaz. Çok dil bileceksin. C, C++, Java, Pascal, Assembly (Exploit yazmak için şart.) ASP, PHP, Java Script... Va daha bir çok dil. Bir Hacker programlamaya genel olarak bakabilmeli, onların açıklarını görebilmeli. Hacker olmak kolay iş değildir, bunu söylemekte de fayda var.

eSa

everything is possible..
Yasaklı
Bundan yıllaaaaar yıllar önce (toyluğuma verin :) ) böyle birine sen hangi dili kullanıyorsun diyebilme cesareti göstermiştim.

"Sana hangisi lazım?" dedi. Sustum.

technomind

NamıDeğerBenCeza
Onursal Üye
Hacker tüm dilleri bilmek zorundadır, ayrıca pratik olmalıdır tabiki başlıca bilinmesi gerekenler vardır.. Ama öyle kolay iş değil.. Dillerden yanı sıra birazcık ta sabırlı ve azimli olmalı..

sefircan

Asistan
çanakkaleli isporpit ingilizce bile bilmiyor. adam 8 yılda binlerce site hack lemiş :)

LeaveNhA

Doçent
Bundan yıllaaaaar yıllar önce (toyluğuma verin :) ) böyle birine sen hangi dili kullanıyorsun diyebilme cesareti göstermiştim.

"Sana hangisi lazım?" dedi. Sustum.
bu mesajı beğenmek için olmayan internet pakedi kotamdan ödün verip orjinal arayüze geçtim, gülmedim, ama aynısı başıma geldi.

stat counter