İzmir'e "Hava Treni" geliyor!

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


AliA

Guru
Onursal Üye
Katılım
29 Haz 2007
Mesajlar
64,943
Puanları
0
EGE- Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, Sağlık Serbest Bölgesi, Atayol ve EGEM35’in ardından Proje Merkezi’nin “Yeni Nesil Ulaşım Sistemleri” başlığı altında toplanan yeni projeyi Hilton Oteli’nde yaptığı toplantıyla açıkladı.
İzmir’e iki yeni ‘metro hattı’, hem karada hem denizde seyahat imkanı sunan ‘Amfibi Otobüs’, ‘3 Boyutlu Tünel Otobüs’ ve kenti turizmde de ön plana çıkaracak ‘Hava Treni’ projelerini açıklayan Aslan, “Hayal et, inan, güven, çalış ve başar. İlkelerimiz bunlar” dedi.Özellikle ‘hava treni projesi’nin İzmir’e küresel kent kimliği kazandıracağını, turizmi geliştireceğini ve kenti ilgi odağı haline getireceğini vurgulayan Aslan, “ABD’deki ilgili firma ile Ege-Koop Proje Merkezi’nin yaptığı yazışma ve görüşmelerde, 2013 sonuna kadar dünyada 10 pilot şehrin seçileceği ve bu şehirlerde 20’şer kilometrelik deneme hatlarının yapılacağı bilgisine ulaşıldı. Pilot şehirler arasına katılabilmek için de 2013 yılı sonuna kadar ilgili firmaya, niyet mektubunu göndermek gerekmektedir. Bunu İzmir Büyükşehir Belediyesi yapmalıdır” dedi.HAVA TRENİ: Uçan Tren çevre dostu, yeşil enerjiyle çalışan ve yüksek hızlı bir ulaşım sistem. Otobüsle taşımacılığa göre 40 kat daha ucuz, güneş enerjisi, elektrik ve nano-manyetik enerji ile çok az enerji kullanma ve şehir içinde saatte 80 km, şehir dışında ise maksimum 300 km hız yapabilme özelliğine sahip. Tek merkezden kontrol edilebilen, sessiz, hızlı, 24 saat 365 gün çok yönlü hizmet verebilen; özel nitelikli bir proje.

METRO HATLARI: Bu düzenleme trafiğin yoğun olduğu bölgelerde rahatlama sağlayacak, yaklaşık 5 km’lik bölümü yer altında olan Konak-Alsancak-Halkapınar hattı ve 3 kilometresi yer üstü, 5 kilometrelik kısmı ise yer altında olmak üzere yaklaşık 8 kilometre uzunluğundaki Halkapınar-Adliye-Bornova merkez hattı şeklinde olacak.

TÜNEL OTOBÜS: Ray üzerinde hareket eden, altından normal trafik araçlarının hareketine de olanak tanıyan bu sistem, 1200-1400 yolcu kapasiteli ve 4-4,5 metre yüksekliğinde olacak, saatte 60 kilometreye kadar hız yapabilecek.

AMFİBİ OTOBÜS: Hollanda’nın Roterdam kenti taşımacılık sistemi içinde yer alan karada ve denizde yolcu taşıma özelliğine sahip ulaşım sistemi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, amfibi otobüs sistemini muhtemelen bu ay içinde, Eyüp-Sütlüce arasında uygulamaya koyarak, ulaşım süresini 5 dakikaya indirmeyi planlıyor.

DHA - Hürriyet
 

passkeys

Asistan
Katılım
23 Kas 2011
Mesajlar
424
Puanları
18
izmir i baştan aşağıya yıkım tekrar yapma lazım! kordon a gidin de bi denize bakın :)) şehirleşme çok kötü .
 

FullScreen

Profesör
Katılım
12 Tem 2013
Mesajlar
1,230
Puanları
0
O Kordon da sahil şeridi üzerinden yaparlar büyük ihtimalle yukarılara gitmez onun haricinde mekanlar gayet uygun.Zaten belirtilen de , "Halkapınar-Adliye-Bornova merkez hattı şeklinde olacak."
 

TeKNoYDN

Üyecik
Katılım
27 Ağu 2013
Mesajlar
37
Puanları
0
her yerin bu şekilde teknoloji ile dolması aslında hiç de hoşuma gitmiyor.
 

BLACKPOWERTURBO

Profesör
Katılım
11 Ağu 2013
Mesajlar
1,482
Puanları
0
izmir 5 10yila kadar çeşme tarafina kayacak izmir yerleşimi bak görün yeniden oralara sil baştan alt yapi yapsalarya olmami hem zaten konak tarafi berbat ulaşim iyi ama
ben hiç takilfigini görmedim arada oluyor
 
Üst
stat counter