Kalp atışını hisseden var mı?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


Ɲevermore

Profesör
Katılım
24 Kas 2012
Mesajlar
2,610
Puanları
63
Ritim bozukluğu olabilir kalbinde bi doktora görün derim
 

metas53

Doçent
Katılım
19 Şub 2014
Mesajlar
607
Puanları
0
Yok abi gitmediğim doktor kalmadı. Bu sorunu 1 senedir çekiyorum neredeyse. :( Psikolojiye gittim ilaç vermedi, kardiyolojiye, kalp cerrahlarına gittim sağlam dediler bir şey vermediler. Yok mudur çözümü?

Heyecanlanıyorum boş yere kalp hızlı atıyor sonra hızlı atıyor diyip korku yapınca daha da hızlanıyor. :D Bu kısımdakontrol edemiyorum kendimi. :((
Aynı sorun bendede vardı çok zayıftım bir dönem kalp atışımı hissedebiliyrdum.
Kilo aldığımda daha olmamıştı
 

şowalye

SDN Okuru
Katılım
10 Eyl 2011
Mesajlar
2,300
Puanları
0
Her insanın kalp hızı farklıdır. Beden hareketleri (koşma, yürüme), duygusal durumumuz (üzüntü, endişe, mutluluk), karnımızın aç tok olması veya havadaki sıcaklık gibi pek çok faktör kalp hızımızı etkiler. Kalp hızınızı bulmak için 10 dakikalık bir istirahatin arkasından nabzınızı sayabilirsiniz.Dakikada 60-100 arasında atıyorsa kalbinizin hızı normal demektir. Uzun yıllar spor yapan kişilerde normal kalb atış hızı 50, hatta 40a kadar inebilir. Bunun sebebi spor yapmaya bağlı olarak kalp kaslarının güçlenmesi ve her seferinde daha fazla kan pompalayabilmesidir. (Ünlü bisiklet yarışçısı Lance Armstrong’un kalbi istrihat esnasında dakikada 32 atıyor.) Eğer kalbinizin dakikada atım sayısı düşükse (ve hiç bir şikâyetiniz yoksa) üzerinde durmayın. Birlikte halsizlik, başdönmesi, bayılma gibi şikâyetler varsa mutlaka doktora görünün.
Kalp hızının 60-100 arasında normal olduğunu söylesem de şunu da ilave etmek zorundayım: “kalp hızınız ne kadar düşükse o kadar iyidir.” Aynı düşük tansiyonu sevmemiz gibi kalp hızının düşük olması da hoşumuza gider. Örneğin; kalp hızı dakikada 70 atanların sağlık açısından kalp hızı dakikada 80 atanlardan daha avantajlı olduğunu söyleyebilirim. Normal sınırlar içinde bile olsa (60-100 arasında) kalbin hızlı atmasının kalp krizi, felç ve ölüm riskini artırdığı gösterilmiştir. Norweç kaynaklı bir çalışmada istrihat nabzındaki her 10 atımlık artışın kalp krizi riskini kadınlarda % 18, erkeklerde % 10 artırdığı gösterilmiştir. Bu bilgilerin ışığında şunu söyleyebilirim: kalbiniz 50-70 arasında atıyorsa çok iyi, 70-85 arasında atıyorsa orta, 85 üzerinde atıyorsa yüksek nabız olduğundan bahsedebiliriz. Geçici bir telaş, stres, üzüntü, gerginlik böyle bir artışa neden olduysa mesele yok, bir süre sonra nabzınız tekrar eski hızına inecektir. Nabız devamlı yüksek seyrediyorsa nedenini bulmak ve düzeltebilir bir sebep varsa ortadan kaldırmakta büyük fayda var. Bu konuda doktorunuz size yardımcı olacaktır ama hemen aklıma gelen sık görülen iki nedeni hemen söyleyeyim: SİGARA VE ANEMİ (kansızlık) nabızı yükseltir. Eğer uzun zamandır sigara içiyorsanız zahmet edip araştırmaya girmeden önce sigarayı bırakıp altı ay kadar bekleyin. Bu arada spor da yaparsanız nabzısınız gittiçe aşağıya indiğini göreceksiniz. Eğer kalp hızınız devamlı olarak 90 üzerindeyse hemen bir doktora görünmenizde fayda var.
(Bakınız:nabız sayımı nasıl yapılır?)
 

Deutsch

Asistan
Katılım
28 Tem 2014
Mesajlar
290
Puanları
0
Bende de aynı şey var zayıfım ben belki ondandır bilmirem.
 

webrettin

Profesör
Katılım
16 Mar 2009
Mesajlar
1,659
Puanları
48
Uyarıcı içeceklerden uzak durup çay kahve kola vb ve uykunuza dikkat ederseniz sakinlesecektir diye düşünüyorum.
 

algea

Doçent
Katılım
15 Tem 2011
Mesajlar
515
Puanları
18
Normalde insanın kalp atışlarını hissetmemesi lazım. Hissediyorsan eğer buna çarpıntı deniyor. Internetten bir araştır. Geçmiş olsun....
 
Katılım
8 Eki 2011
Mesajlar
54,990
Puanları
113
70-140 arasi normal asus saat yapti ritmi kontrol eden ondan al...

Bendeki polosmart adim sayari salliyor tansiyonu,nabzi doğru gosteriyor cahilin teki tansiyon ölçemez derse sallama onu.
 
Üst
stat counter