Kitabını Okuduğunuz Filmler Hangileri?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

The Dark Knight

Profesör
Lord of the rings serisi, Hannibal serisi, Operadaki Hayalet, Star Wars'lar. Dune serisi.
Bu saydığım kitaplar da orjinali film olan Star Wars dışındaki hepsi, kitap olarak müthiş ancak film olarak kitap kadar başarılı olmayan yapımlar. Özellikle Monte Cristo Kontu etkileyici bir edebi eserdir. Godfather'ın kitabı filmlerinden bile daha iyidir.

GKHNCKR

Profesör
Charriere - Kelebek

Diğerlerinde de olduğu gibi filmi kitabına hiç yakışmamış. Filmini izlemektense okunmasını tavsiye ederim..

idntcare

Profesör
Dexter

Kurtlar İmparatorluğu

Kızıl Nehirler

Twilight

New Moon

Ejderha Dövmeli Kız

hatırladıklarm bu kadar

sakallıoğlu

Profesör
Anna Karanina-Tolstoy
Minyeli Abdullah-Hekimoğlu İsmail
İki Şehrin Hikayesi-Charles Dickens
Yılanı Öldürseler-Yaşar Kemal

Fantoma

Profesör
Sherlock Holmes'in gerçekten çarpıcı eseri, Baskervillerin Köpeği, kitabı daha çarpıcı.
Uzay Yolu'nun ülkemize yayınlanan ve ilk dönem yani TOS serisi, film ve kitap oldukça uyumlu.
Henry Charriere'den Kelebek. Onca kaliteli artiste rağmen kitap kadar iyi değil.
Mickey Spillane, Mike Hammer'in en önemli romanı, I The Jury (Kanun Benim) 3 versiyonunuda izledim ama kitap olarak daha vurucu.
Mary Shelley'den Frankenstein. 1940'larda film yapımları olarak ana kitaba pek sadık kalınmasa da, kitaptan alınma diğer tüm çekimleri kitap kadar etkileyici olamadı.
Bram Stoker'den Dracula, film olarak taa Bela Lugosi'lerden Christopher Lee'ye kadar kitaba pek bağlı değildi. Yalnız ismini unuttuğum bir film inanılmaz güzeldi. Çok eski olmasına rağmen. Diğer yapımlar istenilen yani kitabın havasını bana pek yansıtamadı.
Robert Bloch'tan Sapık. Romanı da filmi de çarpıcı.
Gulyabani, Hüseyin Rahmi'nin eseri filmden kat be kat güzel.

The Dark Knight

Profesör
Sherlock Holmes'in gerçekten çarpıcı eseri, Baskervillerin Köpeği, kitabı daha çarpıcı.
Uzay Yolu'nun ülkemize yayınlanan ve ilk dönem yani TOS serisi, film ve kitap oldukça uyumlu.
Henry Charriere'den Kelebek. Onca kaliteli artiste rağmen kitap kadar iyi değil.
Mickey Spillane, Mike Hammer'in en önemli romanı, I The Jury (Kanun Benim) 3 versiyonunuda izledim ama kitap olarak daha vurucu.
Mary Shelley'den Frankenstein. 1940'larda film yapımları olarak ana kitaba pek sadık kalınmasa da, kitaptan alınma diğer tüm çekimleri kitap kadar etkileyici olamadı.
Bram Stoker'den Dracula, film olarak taa Bela Lugosi'lerden Christopher Lee'ye kadar kitaba pek bağlı değildi. Yalnız ismini unuttuğum bir film inanılmaz güzeldi. Çok eski olmasına rağmen. Diğer yapımlar istenilen yani kitabın havasını bana pek yansıtamadı.
Tespitlerin çok hoşuma gitti. Gerçekten iyi bir okuyucu ve izleyicisin :) Christopher Lee'nin Draculla filmleri gerçeğin dışında devam ediyor. Draculla'nın gelini var mesela. Bunu diriltiyorlar filan.

Esas yazık olan hiç düzgün bir Dr.Jekyll ve Mr.Hyde kitabı olmaması. Modern edebiyatta yön veren ilginç bir kitaplardan birisidir bu. Psikolojik olarak müthiş bir alt metini vardır. Üstelik 150-200 yıl önce yazılmış bir şey, insanın kişiliğinin psikolojiye ve beyine bağlı olduğunu iddia eder. O zamanlar, kötü davranışların şeytan ve cinlerden neden olunduğu düşünülürdü.

Draculla'lar içerisinde görsellik ve içerik olarak en sevdiğim Garry Oldman'ın oynadığı Bram Stoker's Draculla.

antilove

Profesör
melekler ve şeytanlar
da vincı nın şifresi
ejderha dövmeli kız
kitaplar daha etkileyici bence

saygn

Üyecik
Da Vinci Şifresi.. kitaptaki zevki filmden alamıyosunuz :turned::

BigBangTheory

Asistan
Harry Potter Serisi , Yüzüklerin Efendisi Serisi , Twilight Serisi , Da Vinci Şifresi, Melekler ve Şeytanlar , Kızıl Nehirler , Kurtlar İmparatorluğu .. daha aklıma gelmeyenler.

Bunların içinde kitaptan aldığım zevki sadece yüzüklerin efendisi filmlerinden almışımdır.Kitaptaki büyüleyici,sizi alıp götüren etkileri filmler pek veremiyor.

Fantoma

Profesör
Tespitlerin çok hoşuma gitti. Gerçekten iyi bir okuyucu ve izleyicisin :) Christopher Lee'nin Draculla filmleri gerçeğin dışında devam ediyor. Draculla'nın gelini var mesela. Bunu diriltiyorlar filan.

Esas yazık olan hiç düzgün bir Dr.Jekyll ve Mr.Hyde kitabı olmaması. Modern edebiyatta yön veren ilginç bir kitaplardan birisidir bu. Psikolojik olarak müthiş bir alt metini vardır. Üstelik 150-200 yıl önce yazılmış bir şey, insanın kişiliğinin psikolojiye ve beyine bağlı olduğunu iddia eder. O zamanlar, kötü davranışların şeytan ve cinlerden neden olunduğu düşünülürdü.

Draculla'lar içerisinde görsellik ve içerik olarak en sevdiğim Garry Oldman'ın oynadığı Bram Stoker's Draculla.
Gerçek şu ki, izlediğim en gerçekçi, yani kitaptan tam uyarlama bir Dracula filmi seyretmiştim. Maalesef adını hatılayamıyorum. Film renkliydi.
Dr,Jekyll ve Mr.Hyde'a gelince.
Aslında film veya kitabı, tam emin değilim, sanırım Dorian Gray'in Portresi'nden yola çıkılarak hazırlanan bir eserdir. İyi ve Kötü çatışmasını ve insanların aslında kötülüğe daha meyilli olduklarını vurgular.
Okuduğum kitaplar içerisinde bir de Görünmeyen Adam adlı kitabı yazabilirim.
Yine Dracula gibi maalesef çekilen bir çok filmi romandan oldukça açılarak yapılmıştı.
Beni oldukça etkileyen bir diğer kitap, yanlış anımsamıyorsam Ellery Quinn imzalı Siyamlı İkizler'dir, ama filme alındımı anımsamıyorum.
Bu arada çocuk edebiyatının bazı yazınlarının filme uyarlamaları her nasılsa oldukça başarılıydı, ki, Tom Sawyer bunların başında gelir.

Devam filmleri'de eğer film tutulursa yapılmak zorundaydı diye düşünüyorum.
Aynı Drakula gibi Frankenstein'in ilk versiyonları, yani Boris Karloff'un canlandığı karakterde de iki devam filmi çekilmişti. Ardından başka artistlerin canlandırdığı çeşitli Frankenstein tiplemeleri de alakasız bir sürü filmde izledik. But Abbott - Lou Castello ikilisinin korku filmi parodisinde de sırf adı Frankenstein veya Dracula olduğu için girmişlerdi. Gerçi orada Boris Karloff yoktu ama Dracula'yı Bela Lugosi, Kurt Adamı'da Lon Chaney canlandırmışlardı. Aynen o karakterleri sinemada canlandırdıkları gibi.

Aslında kitaplar filme uyarlanırken hem senaristlerin, hem de yönetmenlerin kendi akımlarını ve üsluplarını yansıtmaya çalışmaları yüzünden kitap'tan filmler genelde pek istenileni veremiyor.

platonik

Profesör
Angela'nın Külleri - Frank Mccourt
Çalıkuşu - Reşat Nuri Güntekin

tetrapanazomi

Asistan
Kitap - Yazar / Film - Yönetmen
Ceset - Stephen King / Stand by Me - Rob Reiner
Sis - Stephen King / Sis - Frank Darabont
'O' - Stephen King / 'O' -
Yüzyılın Fırtınası - Stephen King / Yüzyılın Fırtınası -
Christine - Stephen King / Christine -
Carrie - Stephen King / Günah Tohumu - Robert Mandel, Katt Shea
Kujo - Stephen King / Kujo -
Rita Hayworth - Stephen King / Shawshank Redemption veya Esaretin Bedeli-
Medyum (The Shining) - Stephen King / The Shining (Cinnet) - Stanley Kubrick
Mısırın Çocukları - Stephen King / Mısırın Çocukları - Guy Magar
Jarusalem Lot - Stephen King / Vampir Avcısı (?)
Hayaletin Garip Huyları - Stephen King / Mezarlık Devriyesi (?)
Tom Sawyer - Mark Twain / Tom Sawyer
Fareler ve İnsanlar - John Steinbeck / Fareler ve İnsanlar -
İhtiyar Balıkçı Ve Deniz - Ernest Hemıngway / Yaşlı Adam(?) Ve Deniz
Arzın Merkezine Seyahat - Jules Verne / Dünyanın Merkezine Yolculuk -
80 Günde Devr-i Alem - Jules Verne / 80 Günde Dünya Turu -
Denizler Altında 20.000 Fersah - Jules Verne / Denizler Altında... -
Aya Seyahat - Jules Verne / Aya Seyahat -
1984 - George Orwell / 1984 -
Huzur Sokağı - Şule Yüksel Şenler / Birleşen Yollar - Yücel Çakmaklı
Gulyabani - Hüseyin Rahmi Gürpınar / Süt Kardeşler - Ertem Eğilmez
Karaoğlan (Çizgi Roman)- Suat Yalaz / Karaoğlan - Suat Yalaz
Otostopçunun Galaksi Rehberi Serisi - Douglas Adams / Galaksi Otostopçusu
Azrail Koşuyor - Stephen King / Koşan Adam -

Dinozor

Üyecik
Da Vinci Şifresi
Melekler ve Şeytanlar

Arkadaşlarında dediği gibi kitaplar süper ancak filmler rezalet !

dauutt

Asistan
da vinci şifresi, sefiller... alacakaranlık serisi... ama dikkatimi çekti hiçbir film kitap kadar tad vermedi...

stat counter