Klima Tavsiyesi

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 1)

Mr.Elm

Doçent
bütçem 1.000 TL...
fakat öncelikle şu inverter klimanın ne olduğunu anlasam... :s
çünkü siz inverter alın diyorsunuz @mustang gerek yok diyor...
ben sadece yazın kullanacağım bir klima istiyorum...
1 yıl önce ben de klima için hayli araştırdım. ve akabinde satın aldım. özet bilgi vereyim. inverter klima kullanılan gaz ve bazı ekipman farklılığı olan, elektrik verimi biraz daha yüksek ve daha düşük sıcaklıklarda ısıtabilen modeldir. Ancak sadece yaz ayı için düşünüyorsan inverter klimaya bi dolu para vermene gerek yok. Önerim Arçelik alman.Şuan 25 m2 odada kullanıyorum gayet memnunum.

wolkhy1903

Profesör
anladıgım kadarıyla ınverter almaya gerek yok bende sadece yazın sogutma amaclı kullanacagım ıcın fazla para vermeye gerek kalmadıgına karar verdım

angel75

Dekan
Onursal Üye
mustang, SamsungGalaxyS3, Mr.Elm çok teşekkürler inverter konusu için...
SamsungGalaxyS3 evet yanlış anlamışım pardon :)

biriken iş yükümden dolayı hiç bakamıyorum klimalara... siyah olanları var mı?

Mai Nai

Merhaba Dünyalı!
Onursal Üye
Senede 3-4 ay kullanacağız topu topu. Benim de aklıma vardı lakin çok para cihazlar.
Bu demek oluyor ki vantilatöre devam :)

K

Kayıtsız Üye

SDN Okuru
1 _daikın
2_ Mitsubishi

başka markaya da para verme ... benden sana tavsiye

ucandalga

Üyecik
arçelik vestel bosh v.s. bu uyduruk şeyleri almayın. bunlar ucuzdur ve hem sağlığınızdan ederler hemde pahalıya mal olurlar. mitsubishi yada midea'yı fiyat performans olarak tercih edebilirsiniz. 3-4 ay kullanacağınızı düşünüyorsunuz ama en az 6 ay kullanırsınız. klima teknolojilerine göre fiyatları artıyor. toshiba ve sharp klimalar oldukça pahalı ama fiyatlarını sonuna kadar hak ediyorlar. invertör klimalar çok iyidir tavsiye ederim. 1000 tl var deyip sakın uyduruk şeylere vermeyin paranızı...

Mr.Elm

Doçent
arçelik vestel bosh v.s. bu uyduruk şeyleri almayın. bunlar ucuzdur ve hem sağlığınızdan ederler hemde pahalıya mal olurlar. mitsubishi yada midea'yı fiyat performans olarak tercih edebilirsiniz.
Neye göre markaları karalıyorsunuz anlamıyorum. DAIKIN MITSUBISHI alın demeyi bizde biliyoruz ama sonuçta bütçe ortada. Ayrıca Vesteli tavsiye etmem, Bosch u bilmiyorum ama Arçelik soğutma alanında gayet iyi. Neo bilmemne filtresi, elektron fötürgeçi vs olmayı versin. Filtreyi düzenli temizlediğiniz takdirde sıkıntı olmuyor. Abartmaya lüzum yok bence. işini Arçelik çok rahat görür

ucandalga

Üyecik
burada tartışmak amacıyla bulunmuyorum. ama mal ortada. koy iki klimayı yan yana kararı sen ver. malzeme kalitesi, işçilik teknoloji v.s. üfürdükleri hava bile farklı. yıllarca kullanılacak ve havasını soluyacaksın. 5 yıl sonra ucuz kliman kaça mal olacak?

Mr.Elm

Doçent
burada tartışmak amacıyla bulunmuyorum. ama mal ortada. koy iki klimayı yan yana kararı sen ver. malzeme kalitesi, işçilik teknoloji v.s. üfürdükleri hava bile farklı. yıllarca kullanılacak ve havasını soluyacaksın. 5 yıl sonra ucuz kliman kaça mal olacak?
Tartışma yok zaten ifadem sert mi olmuş ki :) öyle hissettirdiyse kusura bakma. Dediğine katılıyorum ama bütçe belli burada ki mesele o paraya hangisi daha makul diye fikir yürütmek deneyimlerden bahsetmek vs. kastım bu idi.

K

Kayıtsız Üye

SDN Okuru
arçelik vestel evine sokma sonra kafanı duvarlara vurursun.ayrıca bazı arkadaşlarda çok ukalaca yazmış.vatandaş burada tavsiye ediyor alırsın almazsın senin bileceğin iş.

Korpe

Rektör
isitma icin alacaksaniz almayi sogumtma icin alıcaksaniz alın derim..

angel75

Dekan
Onursal Üye
çok teşekkür ederim by efsane; fakat bunun kapasitesi bizim eve az geliyor...
ayrıca bunda ısıtma da var... ben ısıtma istemiyorum ki...
siz alırsanız şimdiden hayırlı olsun...

bizim evi soğutması için 20-30 tane damacana lazım... o kadar para veremem damacanalara :)

fredyy

Asistan
öncelikle şunu söyleyeyim: eğer yalıtımınız iyiyse, klima çalışıyorken kapıyı pencereyi kapatıyorsanız, işyeri için değil ev için alıyorsanız inverter düşünün.

çünkü inverter klimalarda değişken güçlü kompresör kullanıldığından klima ayarlanan sıcaklığa geldiğinde diğer klimalar gibi durmak yerine gücünü azaltır ve elektrikten tasarruf eder.

çünkü aslında klimalar dur-kalk sırasında fazla enerji tüketir.örneğin kalkışta 10 dakikalık çalışmasına yakın elektrik tüketir.

dur-kalk olayı olmadığı için elektrikten tasarruf edersiniz. dediğim gibi yalıtımınız iyiyse %30-35' lere varan tasarruf etmek mümkün.

bugün ucuz diye alacağınız bir klima için ileride tedaş'a para vereceksiniz. bütçenizi birazcık zorlama imkanınız varsa inverter alın derim (eğer amacınız ev kullanımıysa!).

şayet inverter alırsanız bugün fazla dediğiniz para, günde 7-8 saat çalıştırılırsa en fazla 2-3 yıl içerisinde size geri döner. sonrasında siz kâra geçersiniz.

odanıza gelince;
Tam 30 metrekare bir oda ise 18.000 btu' luk bir klima almalısınız. eğer dersenizki, ısıtma önemli değil, soğutsun yeter, 12.000 btu da yeter.

fakat hem ısıtsın hem soğutsun derseniz 18.000 btu almalısınız.

30 metrekareyi geçiyorsa 24.000 btu daha sağlıklı bir seçim olacaktır.

tavsiyem ise arçelik' tir.
ben bizzat kullanıyorum ve çok memnunum.

angel75

Dekan
Onursal Üye
öncelikle şunu söyleyeyim: eğer yalıtımınız iyiyse, klima çalışıyorken kapıyı pencereyi kapatıyorsanız, işyeri için değil ev için alıyorsanız inverter düşünün.

çünkü inverter klimalarda değişken güçlü kompresör kullanıldığından klima ayarlanan sıcaklığa geldiğinde diğer klimalar gibi durmak yerine gücünü azaltır ve elektrikten tasarruf eder.

çünkü aslında klimalar dur-kalk sırasında fazla enerji tüketir.örneğin kalkışta 10 dakikalık çalışmasına yakın elektrik tüketir.

dur-kalk olayı olmadığı için elektrikten tasarruf edersiniz. dediğim gibi yalıtımınız iyiyse %30-35' lere varan tasarruf etmek mümkün.

bugün ucuz diye alacağınız bir klima için ileride tedaş'a para vereceksiniz. bütçenizi birazcık zorlama imkanınız varsa inverter alın derim (eğer amacınız ev kullanımıysa!).

şayet inverter alırsanız bugün fazla dediğiniz para, günde 7-8 saat çalıştırılırsa en fazla 2-3 yıl içerisinde size geri döner. sonrasında siz kâra geçersiniz.

odanıza gelince;
Tam 30 metrekare bir oda ise 18.000 btu' luk bir klima almalısınız. eğer dersenizki, ısıtma önemli değil, soğutsun yeter, 12.000 btu da yeter.

fakat hem ısıtsın hem soğutsun derseniz 18.000 btu almalısınız.

30 metrekareyi geçiyorsa 24.000 btu daha sağlıklı bir seçim olacaktır.

tavsiyem ise arçelik' tir.
ben bizzat kullanıyorum ve çok memnunum.
çok teşekkür ederim... gerçekten çok iyi aydınlattınız beni...

S

SDN Okuru

SDN Okuru
sn freddy, arkadaşım.
yeni nesil kaliteli klasik klimalarda artık eskisi gibi dur kalklarda fazla akım çekme olayı yok. budurumu bir klimacı arkadaş ile denedik.

inverter klima tasarruf olayı kendi gözlemlerime göre. 7-8 saatte olmuyor. bende şahsen 7-8 saat çalışsada yine inverter tercih ederim. isterse 4-5 saat olsun.

inverter bir klimadan maksimum fayda sağlamanın yolu. mevsim geçişlerinde üşümüyor veya terlemiyorsak zaten kapatırız. ama yaz ve kış inverter klimanın devamlı çalışması ile gerçek tasarruf sağlarız. bu tasarruf az buz değilidir.

(ben şahsen bu durumu mitsubishi electric klimamda %75 lere kadar özellikle soğutma esnasında görüyorum. klimam 5 yıllık cop ve eer değerleri çok yüksek değil. fakat sizi kırmayayım ben şahsen arçelik önermem. son bir iki yıla kadar arçeliğin inverterin tam hakkını veren klimasını görmedim.

çünkü arçeliğin bosch un vestel in inverter klimaları çok basit giriş seviyesi inverter donanıma sahip. yani standart inverter ayarında dahi değiller. inanın ben 12000 btu klimamı çok büyük alanda kullanıyorum standart inverter bir cihaz. yalıtım durumumda biraz iyice.

sizinde demiş olduğunuz gibi soğutmada 12000 btu 30m2 alana yeter. klima kaliteli olup yalıtım durumu yeterli olursa ısıtmada dahi 12000 btu 30m2 gayet yeterli olur.)

7-8 saat meselesine dönersek. eviniz ne kadar yalıtımsızda olsa. klimanız duvarlarınızı ısıtır veya soğutur ısıyı birktirmeye başlar ısı biriktikçe klimanız kendisini daha çok kısar. klimayı kapatırsak odadaki birken ısıyı kayıp ederiz. klimamız hergün bu işlemi tekrar yapmak zorunda kalır. inverter sistemli klimanın özelliği budur.

klasik klimada odada ısıyı biriktirir içerdeki ısıyı hissetmesi inverter klimalar gibi olmasada. yabana atılacak teknolji değildir klasik cihazlar. ama inverteri klima her nekadar verimsiz alanlardada çalışsa kendini kısar tam gücünde kısmasa dahi yinede klasiğe göre verimlidir. klsaiklerdeki eksiklik budur. inverter gücünü minimize ederek çalışmaya devam edip konfor sağlarken klasikt ebu durm yoktur. uzun süre bekleyip ısıyı algılasada çalıştığında hep aynı değerde çalışacaktır. ısı hissetme durumları hassas olmadığı için inverter gibi konfor sağlamayacaktır.

inverter klimanın kalitesi arttıkça kısma durumuda artar. günümüzde 5-6 cop değerli klimalar var bunları üst sınıf inverter olarak adlandırıyoruz. yani o toshiba 70 watt reklamları aslında itiraz edilsede doğrudur. herkeze selamlar.

PetyrBaelish

Profesör
stat counter