Kulak çınlaması ve tıkanması yardım önemli.

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 1)

byjackal911

Üyecik
Merhaba,

1 ay önce kulak çubuğuyla kulaklarımı temizlerken sol kulağım tamamen tıkandı. Çınlama veya acı-ağrı yoktu sadece tamamen tıkanmıştı duymuyordu. Doktora gitmedim, gliserin kullanmaya başladım. Zamanla biraz açıldı ama eskisi gibi tam değil.

5 gün önce ise sol kulağım çınlamaya başladı. Zaten büyük oranda tıkanıktı şimdide deli gibi çınlıyor. Acı veya ağrı yok. Çınlama nasıl başladı derseniz şöyle oldu. Gece yatmadan önce gliserin damlattım ve uyudum. Sabah kalktığımda ise çınlıyordu. 5 gündür aralıksız bir şekilde çınlıyor 5 gün boyunca 1 dakika bile susmadı. Üstelik hafif bir seste değil çok rahatsız ediyor yüksek bir şekilde çınlıyor. Geceleri uyumak resmen işkence oldu.

KBB ye randevu aldım ama en erken tarih 27 ağustos. El mahkum mecburen 27 sine aldım daha 4 gün var.
- Sizce çınlamanın sebebi ne olabilir? Kalıcı mıdır yoksa doktor tedavi edince eski haline döner mi?
İnternette biraz araştırma yaptım kimisi yıkatınca düzelir diyor kimisi ise kalıcı bir çınlama diyor. Ya kalıcıysa diye düşünmekten içimi iyice bir korku kapladı ve moral sıfır.

kadirirdem

Dekan
Merhaba,

1 ay önce kulak çubuğuyla kulaklarımı temizlerken sol kulağım tamamen tıkandı. Çınlama veya acı-ağrı yoktu sadece tamamen tıkanmıştı duymuyordu. Doktora gitmedim, gliserin kullanmaya başladım. Zamanla biraz açıldı ama eskisi gibi tam değil.

5 gün önce ise sol kulağım çınlamaya başladı. Zaten büyük oranda tıkanıktı şimdide deli gibi çınlıyor. Acı veya ağrı yok. Çınlama nasıl başladı derseniz şöyle oldu. Gece yatmadan önce gliserin damlattım ve uyudum. Sabah kalktığımda ise çınlıyordu. 5 gündür aralıksız bir şekilde çınlıyor 5 gün boyunca 1 dakika bile susmadı. Üstelik hafif bir seste değil çok rahatsız ediyor yüksek bir şekilde çınlıyor. Geceleri uyumak resmen işkence oldu.

KBB ye randevu aldım ama en erken tarih 27 ağustos. El mahkum mecburen 27 sine aldım daha 4 gün var.
- Sizce çınlamanın sebebi ne olabilir? Kalıcı mıdır yoksa doktor tedavi edince eski haline döner mi?
İnternette biraz araştırma yaptım kimisi yıkatınca düzelir diyor kimisi ise kalıcı bir çınlama diyor. Ya kalıcıysa diye düşünmekten içimi iyice bir korku kapladı ve moral sıfır.
burdan bilen pek olacagını sanmıyorum fakat bozma moralini inşallah kötü bir şey yoktur kardeşim geçmiş olsun :( bi ara bendede vardı bende bilirim bu çınlamayı ben kuru olarak yıkattım 2 kulagıda düzeldi ayrıca kulagın duyma gücüde artıyor yıkatınca yani süper duyuyor kulak... tekrar geçmiş olsun

giskur11

Profesör
Merhaba,

geçmiş olsun kardeşim .

Mert Ahmet

Dekan
aynısıs bende de var haftaya cuma temizletçem bende
kuralğını emizletenler sanki yeni kulak takıldı diyolar :D merak etme yok bieşy

Vikings

Dekan
Kulak temizletme yapınca bir fark oluyormu? bende temizletmeyi düşünüyorum sanki kulaklarımın içinde ağırlık var bir şey basınç yapıyormuş gibi, her esnediğimde açılıyor pıtır pıtır sonra eski haline geliyor :)

goodtornado

Profesör
Kulak cinlamasinin bir cok nedeni var. Doktorun emar veya tomografi gibi medikal cihazlar ile gorunen organik bir sebep olup olmadigini arastirmasi gerekiyor. Ayrica kulaklari temizleme cubuguyla asla temizlemeyin. Kulak kasintisi varsa parmaginizla asla kasimayin yoksa kulak ici egzamasi olabilir. Kasinti belli bir sureden sonra kendiliginden gecer. Kasintinin gecmesi icin parmaginizin ucuna tatli badem yagi surerek kulak icine surebilirsiniz. Gecmis olsun.

wasp071

Doçent
Kulağı temizledikten sonra ilerleyen dönemlerde hatta 2 ay gibi kısa sayılabilicek bir sürede tekrardan tıkanabiliyo ve tek çare tekrardan temizletmek.
Bu temizletme işine girmeden bir araştırın derim ben,:blush:

Rüstembey

Doçent
kulakları gerkli gereksiz yıkatmanın mahzurlu olduğu söyleniyor..kulak kiri dediğimiz yağlımsı sıvının birçok görevi var...kulak pamuğu genelde banyodan sonra kullanılır...
çınlama ileri yaşlarda oluşmuşsa"maalesef"kalıcı oluyor ve o ses zamanla alışıyorsunuz(alışmak zorundasınız).birçok nedeni var önemlileri tansiyon ve orta kulak deformasyonları...ben 3-4 senedir zırıltıdan müzdaribim..gittiğim doktorlar ilk iş duyma testine sokuyor..duyma çok iyi fakat zırıltının düzelmiyeceğinide belirtiyorlar..verilen ilaçların etkisinin geçici olduğu söleniyor...geçmiş olsun..
buara genç arkadaşlar zırltı(çınlama)şikayeti yazmış MUTLAKA-MUTLAKA HEKİME GİDİN söyenenlerle asla hareket etmeyin......

byjackal911

Üyecik
Saat 10:30 da kbb ye randevum var bakalım ne olacak. Doktor dönüşü konuya mesaj atar bilgi veririm. Bu arada, geceleri ciddi ciddi uyuyamaz oldum psikolojim git gide bozulur oldu. Kalıcı bir şeyse bittiğimin resmidir.

byjackal911

Üyecik
burdan bilen pek olacagını sanmıyorum fakat bozma moralini inşallah kötü bir şey yoktur kardeşim geçmiş olsun :( bi ara bendede vardı bende bilirim bu çınlamayı ben kuru olarak yıkattım 2 kulagıda düzeldi ayrıca kulagın duyma gücüde artıyor yıkatınca yani süper duyuyor kulak... tekrar geçmiş olsun
Bir zamanlar sizdede olduğunu ve kulaklarınızı yıkatınca düzeldiğini söylemişsiniz. Yıkatmadan önce sizdeki çınlama hiç geçmeyen sürekli bir çınlama mıydı? Yoksa bazen gelen bazen giden bir çınlama mıydı. Bendekisi sürekli bir çınlama hiç susmuyor ve aşırı derecede rahatsız ediyor. Bugün saat 10:30'a randevum var inşAllah kurtulurum şu çınlamadan. Doktor hemen yıkar umarım, bazıları hemen yıkamıyorlar yıkamak için 10-15 gün sonraya randevu veriyorlar diyorlar umarım öyle bir şey olmaz.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

aynısıs bende de var haftaya cuma temizletçem bende
kuralğını emizletenler sanki yeni kulak takıldı diyolar :D merak etme yok bieşy
Sizde sadece çınlama mı var yoksa hem tıkanıklık hemde çınlamamı var? Bende 2 si birden var ve çınlama hiç susmuyor. Cuma günü temizleteceğinizi söylemişsiniz daha önce muayene oldunuz mu geçeceğinden emin misiniz?

ExCeLLeNT

Dekan
Valla cinlamayi bilmemde bi kere sol kulagim sonrada sag kulagim tikandi gunlerce acilmadi en son babam banyoya soktu sofbeni aldk kulak deliklerime hizalada acti suyu tazyikli yapip ne var ne yok cikardi kulak temizleme cubuklari tamam kulaktaki pisligi temizliyorda cogunuda iceriye itiyor. Zamanla tikaniyor kulak bu yuzden.

Usui Takumi

Profesör
Kulak temizleme çubuğu kullanmayın kısaca. Benim 2 kere tıkandı. Biri bu çubuklar yüzünden diğeri hiçbişey yoktu banyoya yaptım ertesi sabah hiçbişey duymuyordum. Doktora gidince oksijenli su+gliserol yazıyolar. Bir hafta damlatıyosun sonra gidip temizletiyorsun.

Mert Ahmet

Dekan
Bir zamanlar sizdede olduğunu ve kulaklarınızı yıkatınca düzeldiğini söylemişsiniz. Yıkatmadan önce sizdeki çınlama hiç geçmeyen sürekli bir çınlama mıydı? Yoksa bazen gelen bazen giden bir çınlama mıydı. Bendekisi sürekli bir çınlama hiç susmuyor ve aşırı derecede rahatsız ediyor. Bugün saat 10:30'a randevum var inşAllah kurtulurum şu çınlamadan. Doktor hemen yıkar umarım, bazıları hemen yıkamıyorlar yıkamak için 10-15 gün sonraya randevu veriyorlar diyorlar umarım öyle bir şey olmaz.

Sizde sadece çınlama mı var yoksa hem tıkanıklık hemde çınlamamı var? Bende 2 si birden var ve çınlama hiç susmuyor. Cuma günü temizleteceğinizi söylemişsiniz daha önce muayene oldunuz mu geçeceğinden emin misiniz?
çınlama ilk zamanlar olmuştu sonra geçti gliserin damlatıyorum her gün öğlen akşam 3-4 damla faydası oluyor size vermediler mi gliserin ?

enocenes

Doçent
Kulak temizletme yapınca bir fark oluyormu? bende temizletmeyi düşünüyorum sanki kulaklarımın içinde ağırlık var bir şey basınç yapıyormuş gibi, her esnediğimde açılıyor pıtır pıtır sonra eski haline geliyor :)
pıtır pıtır :laugh::biggrin::laugh:

Jiraiya06

Security Geldi Hanım !
Onursal Üye
Kulak temizleme çubuğu gerçekten zararli banyoda kulaga su tutulabilir ondan sonra çıkınca peceteyle sadece dış kısmı silinir ben de geçenlerde az daha kulagimi deliyordum çubuk yüzünden 1 ay bir duyma sıkıntısı cektim su an biraz düzeldi daha da kullanmam onlardan.

_X_

Tüm Hakları Yalnızlığıma Aittir!
Umarım çınlamayı gidericek ilaçlarla bu rahatsızlığından kurtulursun ki bu erken tedavi ile mumkun
bende de aynı durum birkaç yıldır var ve bunun tedavisinin olmadığını söylediler.
Ömür boyu bu şekilde devam edecekmiş, tek yapmam gereken umursamamak yoksa aklıma geldikçe
çınlama varmı yokmu diye hissetmeye çalıştıkça aşırı çınlama oluyor yine ayrıca aşırı yorgunlukta çınlama yüksek
dozda olup ister istemez kendini hissetiriyor.
Sen sen ol erkenden çıktıgın bu tedavi aşamasından vazgeçme ...

Edit : Tedavi için kullanıcağın ilaçları ve geçicekmi geçmicekmi kısaca doktor ne dediyse paylaşırsan sevinirim.

friendly

Rektör
Bazı doktor görüşlerine göre kulak çınlaması muhtemel bir damar rahatsızlığına veya vücudunda herhangi bir yerinde yolunda gitmeyen bir şeyler olduğuna dair bir uyarı sinyaliymiş. Bunu kulağımı temizlettiğim bir doktor söylemişti uzun zaman önce.

Kulak temizletmek belli bir yaştan sonra kesinlikle gerekli bir olaydır bence, hele ki kulak temizleme çubuğu kullanıyorsanız mutlaka temizletmelisiniz.

Ben ilk temizletmemde kulağımdan çıkan şeyleri görünce çok şaşırmıştım ki doktor bana sendeki bir şey mi 5 cm büyüklüğünde sümgerimsi pislikler çıkardığım hastalarım oluyor demişti daha bi şaşırmıştım.

Kulak çubuğu kesinlikle kullanılmamalıdır kullanılıyorsa da mutlaka yılda bir defa olsun bir doktora kontrole gidilmelidir.

Kulağı temizletmek için gidecek olan arkadaşlara ufak bir tüyo ; gitmeden bir kaç gün önce eczaneden gliserin alıp sabah akşam damlatarak kullanınız, çünkü kulak içi pislikler eğer katıysa doktorlar genellikle ilk aşamada müdahale etmiyor ve gliserin kullandırarak kirin yumuşadıktan sonra alınmasını uygun görüyor.

kadirirdem

Dekan

kardeş benimkide sürekli çınlıyordu...doktora yıkması için diret zararı yok kulak temizleniyor vfe daha iyi duyuyor bende çınlamada kalmamıştı....

stat counter