Low Level Format Tool - Hard Diskinizi Fabrika Ayarlarına Döndürün

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 1)

Ben Kenobi

Dekan

Hard disklerine low level format atmak isteyenler için geliştirilmiş küçük bir araç.
Fabrika formatı olarak ta bilinen bu yöntem ile harddiskinizdeki tüm MBR ve tablo bilgisi silinecek. Tüm bitler 0 olacak şekilde ayarlanacak. Tüm bad sectorlerin üstü kapatılacak.
Böylece diskiniz ilk günki gibi tertemiz olacak. S-ATA (SATA), IDE (E-IDE), SCSI, USB, FIREWIRE arabirimlerine sahip disklerde çalışabilir. Maxtor, Hitachi, Seagate, Samsung, Toshiba, Fujitsu, IBM, Quantum, Western Digital marka disklerde sorunsuz çalışmaktadır.

Dikkat bu aracın kullanılması sonucu seçtiğiniz diskteki veriler tamamen silinecektir. Silinen verilerin kurtarılması mümkün değildir.

http://hddguru.com/software/HDD-LLF-Low-Level-Format-Tool/

spybot

Guru
Onursal Üye
SSD için işe yaramıyor sanırsam :)

Ben Kenobi

Dekan
Sitede işe yarıyor diyor.
Bende SSD olmadığı için denemedim.
This HDD Low Level Format utility is free for home use. It can erase and Low-Level Format a SATA, IDE, SAS, SCSI or SSD hard disk drive. Will also work with any USB and FIREWIRE external drive enclosures as well as SD, MMC, MemoryStick and CompactFlash media.

re13el

Dekan
Gerekli değilse bu programları pek tavsiye etmem ama. Ben maxton harici hdd ye yapayım demiştim hdd çalışmadı :) Garanti yenisini vermişti bozuldu diye :D

MesutCULCUL

Asistan
cd den çalışan MaxBlast4 ü de tavsiye ederim.hem cd den çalıştığı için kullanmakta olduğunuz bilgisayarın hddyi sıfırlamada iyi işe yarıyor :) bozulan format yemeyen bi hdd yi maxblast4 ile kurtarmıştım :)

Ben Kenobi

Dekan
Gerekli değilse bu programları pek tavsiye etmem ama. Ben maxton harici hdd ye yapayım demiştim hdd çalışmadı :) Garanti yenisini vermişti bozuldu diye :D
Bu program baya güvenli.
Ben dün kendi diskimde denedim.
Zaten 12 saat kadar sürüyor :)
İlk denememde yarıda kestim bıraktım, hızlı format attım girdim birşey olmadı :)
Teorik olarak yaptığı en önemli şey tüm bitleri sıfırlamak
Bir de bu format çeşidi sürücüye atılamıyor
Yani C, D değil. Tüm hard diske atılmak zorunda.
Harici hard diskte sıkıntı vardı, durup durup raw oluyordu.
Şimdi silkinde kendine geldi.
Hatta yazma hızı 21 idi şimdi 24 oldu :D
Eskiden bu işlemi zero writing deniyordu hatta siz linux kullanıcısıydınız sanırım siz doğrudan komutla yapabiliyorsunuz.
http://www.dedoimedo.com/computers/low-level-formatting.html

spybot

Guru
Onursal Üye
O zaman denemek lazım zamanı gelince :D

WebNick

Profesör
Bu program baya güvenli.
Ben dün kendi diskimde denedim.
Zaten 12 saat kadar sürüyor :)
İlk denememde yarıda kestim bıraktım, hızlı format attım girdim birşey olmadı :)
Teorik olarak yaptığı en önemli şey tüm bitleri sıfırlamak
Bir de bu format çeşidi sürücüye atılamıyor
Yani C, D değil. Tüm hard diske atılmak zorunda.
Harici hard diskte sıkıntı vardı, durup durup raw oluyordu.
Şimdi silkinde kendine geldi.
Hatta yazma hızı 21 idi şimdi 24 oldu :D
Eskiden bu işlemi zero writing deniyordu hatta siz linux kullanıcısıydınız sanırım siz doğrudan komutla yapabiliyorsunuz.
http://www.dedoimedo.com/computers/low-level-formatting.html
Tam soracaktım ortalama ne kadar sürüyor işlem diye 12 saat demişsin. Tabi bu süre disk kapasitesine göre değşir. Birde işlemi yarıda kestiğin halde soruna sebebiyet vermemeiş olmasıda ayrı bit artı olarak sayılabilir.

re13el

Dekan
@Ben Kenobi
Gerekli değilken uygulamamak lazım işte :) Ama gerekli olduğunda gerçekten de harddiski kurtarabilir. Düşük ihtimalde bozabilir :) Zaten sorunlu harddiskin bozulma ihtimalini göze almak sorun olmaz . :)

CMYK

Profesör
Windows'un Diskpart komutundaki clean all ile aynı silme işlemini yapabiliyor muyuz

select disk x
clean alll

bunu yaptığımızda seçtiğimiz diski sıfırlıyor ama nasıl ?

Bileniniz var mı?

Ben Kenobi

Dekan
Windows'un Diskpart komutundaki clean all ile aynı silme işlemini yapabiliyor muyuz

select disk x
clean alll

bunu yaptığımızda seçtiğimiz diski sıfırlıyor ama nasıl ?

Bileniniz var mı?
clean dediğizde partition table sıfırlanır
daha sonrasında create partition primary... zaten biliyorsunuzdur komutlarla üretmek gerekir.

low level format ise bunun yanında bad sector kontrolü yapar.
gerçi tam format da bad sector kontrolü yapar ama layer üzerinde yapar.
Yani her format attığınızda uzun format atmanız gerekir.
low level format ise direkt makinenin içinde işi hallettiğinden sonradan bir sıkıntı çıkmaz.
Ayrıca low level format sonrasında zaten tekrar partition table oluşturmanız ve format atmanız gerekir(ntfs/exfat neyse)
çünkü low level formatın tipi olmaz.

Y2Jericho

Üyecik
Unable to lock device. Make sure you do not have open files on this device and try again.

bu uyarı çıkıyor bende ?

Altair

Doçent
İyide windows içi programla olacak iş değilki bu.Seagate HDD niz varsa şuradan Disc Wizardı indirin
http://www.seagate.com/support/downloads/discwizard/
Programı kurun ve kurtarma cd si oluşturun.Daha sonra pc yi cd den boot edin.En altta Wipe Disc seçeneği çıkacak.İşte o seçenek Low level format oluyor.Quick ve normal şeklinde iki seçenek var.Normal seçin 2 kere silsin hdd yi.Bu yöntemi hdd nizde yavaşlık veya bad sector hatası yoksa önermem.Bu işlem sırasında elektrik giderse hdd kullanılamaz hale gelebilir.Kolay gelsin

Ben Kenobi

Dekan
İyide windows içi programla olacak iş değilki bu.Seagate HDD niz varsa şuradan Disc Wizardı indirin
http://www.seagate.com/support/downloads/discwizard/
Programı kurun ve kurtarma cd si oluşturun.Daha sonra pc yi cd den boot edin.En altta Wipe Disc seçeneği çıkacak.İşte o seçenek Low level format oluyor.Quick ve normal şeklinde iki seçenek var.Normal seçin 2 kere silsin hdd yi.Bu yöntemi hdd nizde yavaşlık veya bad sector hatası yoksa önermem.Bu işlem sırasında elektrik giderse hdd kullanılamaz hale gelebilir.Kolay gelsin
diğer çözüm öneren arkadaşlarda da durum aynı.
şu hard diskiniz varsa bunu kullanabilirsiniz.
ama genel çözüm bu
fakat bir nokta var ki ben de henüz bilmiyorum
windows içinden windowsun bağlı olduğu hard diski temizleyebilir miyiz, yapabilirsek nasıl yaparız

Y2Jericho

Üyecik
ben hirens boot cd içindeki maxtor low level formatter ile yaptım. neredeyse 22-23 saat sürdü altı üstü 120gb

stat counter